Aston Martin Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

ASTON MARTIN V8 VANTAGE

Türkiye`ye ithal edilişi oldukça geç gerçekleşen Aston Martin, yıllık satış hedefinin önemli bölümünü şimdiden tamamladı. İngiliz markaya ulaşmanın en kolay yollarından biri olan Vantage ise aynen bir assolist gibi ses ve fizik olarak muhteşem ama kaprislerine de katlanmak gerekiyor.

1 Ocak 2013
6,326 gösterim

Efsanevi ingiliz markanın birer sanat eseri edasıyla ürettiği bu otomobili bir assoliste benzetmek hiç de yanlış olmaz. Çünkü V8 Vantage S Coupe de tıpkı diğer Aston Martin modelleri gibi şık ve kendinden emin bir havaya sahip. Çok özel olan bu otomobilin içerisindeyken bütün gözlerin üzerinizde olduğunu biliyorsunuz. Bu otomobilin sahibi olmanız size benzersiz bir prestij sağlıyor. Grand Turismo (GT) sınıfında yer alan bu spor otomobil ile performans ve konfor beklentilerinizi fazlasıyla karşılayabilirsiniz. İç mekanında iki büklüm oturmamak, etrafınıza yeteri kadar hakim olabilmek ve motor gürültüsüne teslim olmamak gibi lüksleriniz GT sınıfını süper sporlara göre avantajlı kılıyor. Test aracımız Aston Martin asaletiyle birlikte fazladan sportifliğe de sahipti. V8 Vantage'dan farklı olarak "S" versiyonda daha fazla sportiftik hissedilmesinde karbonfiber karoser parçaları etkili. Bir de daha büyük fren diskleri ve geniş lastikler onun ayırt edici yanlarından. Aracın içinde de; koltuklarda, paspaslarda ve kapı eşiklerinde Vantage S logoları kullanılarak otomobilin özel olduğu hissettirilmiş, iki kişi için tasarlanan iç mekanda uzun boylular için bile yeteri kadar yaşam alanı sunulabili-yor. Mümkün olduğunca ergonomik olması için tasarlanan kabinde herşey elinizin altında. Elinizi gezdirdiğiniz heryerde ise yüksek el işçiliğini hissediyorsunuz. Bu atmosferin içinde, Ford'un çatısı altındaki eski akrabası Volvo'dan da izler görmek mümkün. Sürücü tarafındaki cam açma ve yan ayna butonları Volvo'dan tanıdık.

V8 Vantage S'in V8 Vantage'dan farkları sadece tasarım, jant-lastik ve fren kaliperlerinden ibaret değil. Motor kaputu altında da 10 HP'lik bir güç fazlası var. V8 Vantage S, 430 HP gücünde. 5000 d/d'de 490 Nm maksimum torka ulaşan "S"in motoru, Vantage'dan 20 Nm daha fazla tork üretebiliyor. Şanzıman oranları da daha kısa.

Teste başlamadan önce motoru çalıştırıyoruz. V8 Vantage S Coupe'nin ön konsolundaki Aston Martin logosu içerisine benzersiz anahtarı yerleştiriyoruz. Ama elinizi hemen çekmiyorsunuz. Mühendisler motorun çalışmasında sizin de payınız olsun diye, anahtarı birkaç saniye basılı olarak tutmanızı istemişler. Aracın içinde sizi saran kalite ve huzur hissi birkaç saniye sonra ikinci plana geçiyor. Çünkü motor, bir gök gürültüsü gibi uyanıyor. Sizinle konuşan V8, ön aksın hemen arkasındaki konumuyla size daha yakın olmak istediğini anlatıyor sanki. Motor kaputunu kaldırdığınızda gördüğünüz "el yapımı" plakası ve motoru birleştiren mühendis de bu sese adeta ruhunu katmış. Aston Martin bizi şaşırtmaya devam ediyor. Öyle ya; bu özel otomobil rakiplerine benzememeli. Sol taraftaki el frenini serbest bırakmalıyız. Ama o zaten serbestmiş gibi yere paralel duruyor! El freninin tuşuna basılı tutup yukarı kaldırdığımızda, gösterge grubundaki "park freni" ışığı da sönüyor. Şanzımanı D konumuna alıp hareket edelim. Yine Aston Martine özgü bir tasarımla karşı karşıyayız. Şanzımanın kontrolleri, sanki klima ayarları gibi ön konsolun ortasına dağıtılmış. Anahtarı yerleştirdiğimiz yuvanın iki yanında Sport, R, N ve D tuşları bulunuyor. Sport tuşu sadece V8 Vantage S e özel. Ne işe mi yarıyor? Kısaca motor tepkilerini keskinleştirdiğini, gaz ve egzoz valilerini daha fazla açık tuttuğunu söyleyebiliriz. Şanzımanı manuel konuma alıp da Sport tuşuna basarsanız, motor devir kesiciye girse bile vites otomatik olarak bir üste geçmiyor. Yani otomatikleştirilmiş manuel şanzıman, bu durumda tam da bir manuel şanzıman özelliğine bürünüyor. Şanzımanın çok başarılı bir "otomatik" olduğunu söylemek zor. Herşeye rağmen şanzıman ağır ve kararsız hareketlerini aracın muhteşem sesi maskeliyor. V8 Vantage S'in V8 Vantage'dan bir diğer farkı da otomatik şanzımanla birlikte standart olarak yokuş kalkış desteği sunuyor olması.

V8 Vantage S'in başarılı sürüş dinamiklerini aydınlatmak için süspansiyon sistemini masaya yatırıp inceleyelim. Önde, denge sistemli bağımsız çift süspansiyon, denge çubuğu ve monotube coilover amortisörler yer alıyor. Arkada ise, bağımsız çift süspansiyon, denge çubuğu ve monotube amortisörler bulunuyor. Sert süspansiyon sistemine rağmen aracın içerisinde çok da hoplaya zıplaya geçen bir yolculuk tecrübesi yaşamıyorsunuz. Bunun yerine süspansiyonların başarılı darbe emişleriyle, konforlu koltuklarda "rahat" bir yolculuk yapıyorsunuz. Koltukların başarılı destekleri sayesinde, virajları geçerken sizi etkileyen savrulma hissine rağmen otomobil ile bir bütünmüşsünüz gibi ilerliyorsunuz. Virajları geçerken ya da yüksek hızlarda ilerlerken aracın izinden çıkabileceği aklınıza bile gelmiyor. Ta ki vites küçültüp aniden motor devrini yükseltiğinizde arkadan itişin etkisini hissedene kadar. Bu durumda, hassas olan gaz pedalına karşı daha sakin yaklaşılmalı.

Aston Martin V8 Vantage S Coupe için, hem içindekilerin ve dışındakilerin yüzünü güldürebilen bir otomobil olduğunu söyleyebiliriz. V8 Vantage S Coupe günlük kullanımların bile üstesinden rahatlıkla gelebiliyor.

Kaynak: otohaber

Galeri

ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE
ASTON MARTIN V8 VANTAGE

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
39 gösterim
Sektörden
39 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
726 gösterim
Yeniler
726 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
221 gösterim
Yeniler
221 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.