Audi Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Audi A3 ve A4`ün Sedan karşılaştırması

Yeni nesille birlikte A3`te ilk kez sunulan sedan versiyon Audi`ye farklı markalardan müşteriler kazandırma potansiyellerinin yanında ağabeyi A4`le çakışma riski de taşıyor.

27 Mart 2014
4,605 gösterim

Orta ve Batı Avrupa pazarlarında sedan otomobiller genelde orta sınıftan itibaren kayda değer bir rağbet görürler. Öncelik daha çok hatchback ve station karoser formundadır. Ancak dünyanın geriye kalan pek çok yerinde sedanlar popüler otomobil türü olmayı sürdürüyor.

Batı Avrupa ve özellikle de Almanya,daha düne kadar kompakt sınıfta sedan karoserin neredeyse yok hükmünde olduğu bir pazardı. Ancak bugün aynı Almanlar kompakt sedanların da güzel ve gerekli olabileceğini keşfetmeye başladılar.Sonuçta işler değişti ve Audi gibi bir premium marka da kompakt sedan pastasından lezzetli bir dilim kapmanın peşinde.

Üçüncü nesil A3'le birlikte ilk kez sunulan sedan karoser seçeneği diğer markalar kadar ağabey A4 için de bir tehdit olabilir. Zira Almanya'da A4 ailesinin toplam satışlarında sedanın payı ancak yüzde 30 civarında.Ve bu oran A3 Sedan'la birlikte daha da azalabilir. Eş motor seçenekleriyle yan yana gelen iki rakip kardeş arasında A3 Sedan Almanya'da ağabeyinden 3.800 Euro daha ucuz. Almanya için bile oldukça yüksek olan bu fark Türkiye pazarında vergi sistemi sonucunda daha artıyor.

Karşılaştırmanın küçüğü olan A3 Sedan aynı zamanda da yenisi. İnsanı şaşırtmayan ve ben bir Audi'yim diyen A3 Sedan'ın karşında duran A4 Sedan, 2007'de yollara çıkıp 2011'de makyajlanmasına karşın hala diri görünmeyi başarıyor. Aralarında ciddi bir yaş farkı olmasına rağmen iki otomobil arasındaki görsel farklar aslında çok yüksek değil. Bu konuda bardağın boş mu yoksa dolu tarafının mı görüleceğine tüketiciler karar verecekler. A4'ün karoserindeki dirilik kapılar açılıp kabine adım atıldığında biraz tozlu bir hal alıyor. Eşya gözlerinin kısıtlı olması ve havalandırma sisteminin karmaşık kumanda mekanizması A4A3'ün karşısında saçlarına ak düşmüş gibi gösteriyor. Bununla birlikte Audi'nin yeni tasarım diliyle şekillenen A3 kokpitinde gereksiz fazlalıklara yer verilmezken, malzeme kalitesi ve görsel çekicilik ağabey A4'ün bir tık önünde yer alıyor. İki Audi arasındaki yaş farkının en çok belli olduğu bölümlerden biri MMI sistemi oluyor. A3'te kullanılan en son nesilde dairesel kumandanın etrafında sekiz fonksiyon tuşu yeterken A4'te bu sayı on bir. Aynı şekilde A4'teki MMI sisteminde dairesel kumandaya da bazı fonksiyonların yüklenmiş olması menüler arası geçişlerde akıl karıştırabiliyor. A3'te bugün sunulan ve A4'ün ancak 2015 sonrasında yollara çıkacak olan yeni neslinde kavuşacağı dokunmatik panel de parmak hareketleriyle rakam ve harflerin girilmesini sağlayarak kullanımı kolaylaştırıyor. A3'te bilgi ekranının kokpitin içine gizlenmesi değişik ve kimilerince beğenilen bir özelliklen, A4'te bilgi ekranının kokpitin bir parçası olması sayesinde siperlik güneşli havalarda ekranının takibini kolaylaştırıyor.

Genişlik ve koltuk konforu konusunda her iki Audi de ön bölümde en ufak bir sıkıntı yaratmazken, arka koltuklarda doğal olarak A4'ün sesi yüksek çıkıyor. Aradaki 17 cm'lik dingil mesafesi ve 25 cm'lik uzunluk farkında bu şaşılacak bir durum değil. Aslında aradaki boyut farkıın sonucunda A4'te daha geniş bir arka koltuk atmosferi de beklenmiyor değil. Audi'nin büyük boyutları kendini 480 litrelik bagaj hacminde gösterirken, küçük kardeş 425 ile haddini biliyor. Bununla birlikte A4'te arka koltuklar katlandığında düz bir zemin elde edilmesi de aracın kullanışlı özellikler arasında yer alıyor. 1.8 lt'lik benzinli motorlarıyla güç anlamında neredeyse tüm beklentileri karşılayan kardeşlerde aslınd farklı motorlar görev yapıyor. A3'te görev yapan ünitede krank miline 180 HP güç ve 250 Nm tork iletiliyor. Ağabey A4'teki 1.8 lt'lik ünite ilginç bir biçimde 170 HP ile daha az güç üretirken 320 Nm'lik maksimum torkuysa belirgin bir üstünlüğe sahip.

MQB Platformu'nun kullandığı ilk otomobillerden biri olan A3, A4'e göre 135 kg'lik hafiflik avantajına sahip. Bu sayede tork eksikliğini pek hissettirmeyen ve canlı bir etki yaran kompakt sedan, fit olmasının da yardımıyla virajlarda çok dinamik oluyor. A4 de kesinlikle hantal bir otomobil olmasa da, genç A3'le direk olarak karşılaştırıldığında daha ağırkanlı kalıyor.

Kaynak: otohaber

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
22 gösterim
Sektörden
22 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
713 gösterim
Yeniler
713 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
208 gösterim
Yeniler
208 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.