BMWBMW

BMW i3 parmak ısırtıyor

Tamamen elektrikli olarak tasarlanan BMW i3, teknolojisiyle rakiplerine parmak ısırtıyor. Otomobilin çevreciliği sadece elektrikli oluşundan gelmiyor. Kabiinde kullanılan malzemeler bile özenle seçilmiş.

231
Tamamen elektrikli olarak tasarlanan BMW i3, teknolojisiyle rakiplerine parmak ısırtıyor. Otomobilin çevreciliği sadece elektrikli oluşundan gelmiyor. Kabiinde kullanılan malzemeler bile özenle seçilmiş.

Türkiye'de Pure ve Premium Techno paketleriyle satılan i3'ün fiyatı 174 bin 700 TL'den başlıyor. Kökleri 2007 senesinde tanıtılan 'project i'ye dayanan otomobil yüzde 95 oranında geri dönüştürülebiliyor. Öyle ki, kabinde plastik yerine hafifliliğiyle de ön plana çıkan kenaf lifleri kullanılmış. Kenaf lifleri geleneksel malzemelere göre %30 daha hafif olduğundan, geniş iç yüzeylerde petrol bazlı plastiklerin yerine kenaf kullanarak BMW i3'ün toplam ağırlığını azaltabiliyor.
 
Malzeme ayrıca BMW i3'ün toplam sürdürülebilirlik konseptine orijinal bir dokunuş da sunuyor. Bu son derece hafif malzeme, büyürken ortalamanın üzerinde bir CO2 miktarını oksijene dönüştüren ebegümeci bitkisinden elde ediliyor.
 

Üst düzeyde konfor sunan yenilenebilir bir malzeme de sertifikalı saf yeni yün. Lodge iç tasarım paketinde bu malzeme koltuk kaplamalarının %40'ını oluşturur. Yün karışımı nefes alabilir olduğundan koltuk döşemesi ve yolcu arasındaki sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olur. Böylece koltuk keyifli biçimde, sıcak günlerde bile serin kalır.

Okaliptüs iç kaplama: Okaliptüs doğal olarak neme dayanıklıdır. Bu özelliği geleneksel tipte ahşaplara göre %90 daha az yüzey işlemi gerektirdiği anlamına gelir.
 
Kimyasallar kullanılmadan işlendiğinden, ahşabın yumuşak dokusu ve doğal olarak açık gözenekleri bozulmadan kalır. Okaliptüs, mevcut olanlar arasında en hızlı büyüyen ağaç türlerinden birisidir ve bu da kendisini seri üretim için uygun kılar. BMW i3'te kullanılan tüm ahşap %100 FSC onaylı ormanlardan elde edildiğinden, sürdürülebilir orman yönetiminin korunmasına yardımcı olur.
 

190 km menzile sahip olan BMW i3, hızlı şarj ile bataryalarının yüzde 80'ini yarım saatte doldurabiliyor. 1280 kg ağırlığındaki otomobilin enerji tüketimi 12.9 kWh/100 km. CO2 emisyonuysa koca bir sıfır. 

125 kW'lik bir elektrik motoruna sahip olan i3'ün torkuysa 250 Nm. Kısacası bir BMW'den beklenen performans verilerini rahatlıkla sunuyor. 0-100 km/s hızlanması 7.2 sn ve maksimum hızı da 150 km/s ile sınırlandırılmış.

Kaynak: auto motor & sport