BMW Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Bmw M235i incelemesi

Hızlı 2 Serisi coupe BMW M255i, sahibine fiyatından çok daha yüksek bir eğlence sunabiliyor.

30 Mart 2014
4,983 gösterim

Uzun ve hafif bir yokuş. Trafik yok, insan yok, sadece önümüzdeki dağ manzarası. BMW M235i, Sport Plus modunda ve kalkış kontrol sistemi açık. Sol ayak frende, devir 3000 d/dak'da ve ayağımızı frenden çekiyoruz. Kısa bir ara ve sıralı altı silindir yüksek gücünü açığa çıkardığında hafif yanlayarak harekete başlıyoruz. 7250 d/dak'da bir üst vitesi seçip diferansiyele devasa torku göndermeden önce çekiş biraz azalıyor. Aynı şeyler üçüncü vitese geçerken de tekrarlanıyor. 7250 d/dak'da motor sanki 2250 d/dak çeviriyormuşçasına rahat. Çoktan 160 km/s luzı aşmış durumdayız. Bu, hızlı giden bir otomobil ve sesi de siz nereye gitmek istiyorsanız sizi oraya götürüyor. Asıl amaç, 0-100 km/s hızlanmasını 4.8 sn' de tamamlamak.

Düşünceleriniz ilk viraja girdiğinizde de değişmiyor. BMW M235i frenleri güven verici ve stabil. Vites değiştirme kulakçıklarına birkaç dokunuşla dördüncü vitestesiniz ve otomobilin ön kısmı en doğru çizgiyi bulmanız için istekli bir keskinlik sergiliyor. Tekrar güç verdiğinizde ortaya kendi şasisiyle bir bütün olmuş, dengeli bir otomobil çıkıyor. Önden kayma eğilimi yok, aşırı gövde hareketi yok ve direksiyonun doğru ağırlığı bir sonraki sefere bu viraja daha hızlı girmeniz konusunda sizi yüreklendiriyor. Sıradaki virajın zemini bozulduğunda, bu uygun sertlikteki şasi yoldaki kusurların üzerinden, kayak pistlerindeki telesiyejlerin kalçanızda yarattığı titreşimden yoksun şekilde geçiyor.

Peki, bu yeni 2 Serisi aslında ne? 3 Serisi'yle aynı platformu paylaşan eski 1 Serisi coupe'nin yerini alan model ama artık aks aralığı ve iz açıklığı daha kısa. Yine de 1 Serisi coupe'den daha büyük ve aynı ağırlığa sahip. Otomobil gücünü 325 bg gücündeki 3.0 lt sıralı altı silindirli turbo motordan alıyor. Test aracımız bu gücü sekiz ileri kulakçıklarla kontrol edilebilen otomatik şanzımanla yola aktarıyordu. İsterseniz altı ileri manuel şanzımanı da tercih edebilirsiniz.

2 Serisi kaputunu, ön kanatlarını ve kapılarını üç kapılı 1 Serisi'yle paylaşıyor ama geri kalan her noktada yepyeni bir mimariye sahip. Bu durum 1 Serisi'nin neredeyse dik açılı arka camı nedeniyle ortaya çıkan bombeli garip tavan görünümünün yok olması anlamına geliyor. Üretim amacı göz önüne alındığında gayet yakışıklı ve bakması hoş bir otomobil.

BMW M235i'nin baskı altındaki dengeli şasisi, coupe ve onun yakın akrabası M135i arasındaki en dikkat çeken fark. M135i mükemmel olmaya çok yakındı. Hızlı, yolu iyi tutuyordu, dengeliydi ama 2 Serisi'yle karşılaştırıldığında her konuda bir adım gerideydi. Diğer yandan mantıklıydı ve "direksiyonuna geç ve sür" şeklinde bir karaktere sahipti. Yoldaki kusurlarla baş etme konusunda çok başarılı değildi.

M235i'nin şasi mühendisleriyle konuştuğunuzda bu kusurun farkında olduklarını ve bu durumun üstesinden gelmekle görevlendirildiklerini anlıyorsunuz. Yaylar ve amortisörler sertleştirilmiş ve çarpma tamponları yeniden tasarlanmış. Dahası, tümseklere verilen tepkileri yumuşatmak ve limitlerde sürücüye zaman kazandırmak için şaside küçük ayarlamalar yapılmış.Bu sonuçlara LasVegas'ın dışındaki dağlarda yaptığımız sürüş sonucunda varmadık; virajlar çok hızlıydı ve eyalet poliside görev başındaydı. Bu izlenimlerimizi BMW'nin kiraladığı yarış pistinde edindik. Pist çok daha virajlı ve yavaştı. Ayrıca zemin bir çöl kumu katmanıyla kaplıydı.

DSC'yi yarım kapattığınızda arka tekerleklerin hafifçe kaymasına izin veriliyor ama buna ek olarak BMW'nin mükemmel dengesini keşfetmeye başlıyorsunuz. Ağırbaşlı, itaatkar ve evet, kolayca yaptığınız driftler, efsanevi BMW performans otomobili klişesi E30 M3'ten biraz daha fazlasını hatırlatıyor. DSC'yi tamamen kapattığınızda, sadece lastik faturası konusundaki endişelerinizin sınırlandırabileceği düzeyde uzun ve kontrollü yanlamalar gerçekleştirebiliyorsunuz. İşte bu nedenle pistte sadece beş tur atma hakkımız vardı.

Yine de dağ yollarında geçirdiğimiz zaman, M135i'nin olmasını istediğimiz halinin M235i'de hayat bulduğunu bize gösterdi. Sadece bozuk asfaltı dize getirmesi veya BMW'nin mükemmel kontrolü açısından değil, sürücüne yaptığı hafif geri dönüşler açısından da durum aynı. Hafif diyoruz çünkü aşırı kalın (ama karakteristik) direksiyon simidi ön tekerleklerin durumu hakkında canlı yayın yapmıyor. Direksiyon, Sport modunda yeterli keskinliği ve ağırlığı sunuyor ancak Michelin lastiklerin yarattığı yanal ivmeleri beklenen seviyede yansıtmıyor.

Ancak bunların hiçbir önemi yok. Otomobilin nerede olduğunu ve yol tutuş limitlerini yine de anlayabiliyorsunuz çünkü koltuğunuzdan otomobilin gövdesiyle ilgili bilgileri alıyor, M235i'nin sertliğiyle güven duyuyor ve eğleniyorsunuz. Aynı E30 M3'te karşılaşacağınız gibi kompakt, görüş açısı iyi ve konforlu koltuklar bu durumda rol oynuyor.

Sonuç olarak M4'ü kullanıncaya kadar bu otomobilin BMW gamındaki en eğlenceli ve en dengeli model olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: Autocar

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
67 gösterim
Sektörden
67 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
749 gösterim
Yeniler
749 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
240 gösterim
Yeniler
240 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.