BMW Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Bmw X1 Xdrive20d

Alman üretici yine yaptı yapacağını. Dikkat çekici bir tasarım kompakt boyutlarla buluştu. Bu karoserin içerisine konulan 2.0 lt 177 HP’lik turbo dizel motoruyla da keyif dolu sürüşler vadeden X1 fiyatıyla da rekabetçi olmayı biliyor.

1 Ocak 2013
4,310 gösterim

BMV’nin yeni kompakt SUV’u XI ile ilk tanışmam 2009 Frankfurt Otomobil Fuarıydı. Kahverengi karoseri üzerindeki gri detaylar ve oldukça özenli tasarlanmış büyük j antlar, BMW standının en güzel araçlarından birine davet eder gibiydi. Xl’in yanına yaklaştığımda bir tuhaf hissetmedim değil. Crossover segmentindeki araçlarda hissedilen, sınıflar arasında sıkışıp kalan boyutlar BMW XI e de yaklaştıkça hissediliyor. Uzaktan bir SUV olduğunu yansıtan XI e yaklaştıkça o kadar da iri olmadığını fark ediyorsunuz.

Fuardaki keşmekeşten sıra gelip Xl’in içine binmeye çalışmam benim için hayal kırıklığı olmuştu, içi oldukça dar gibi hissettiğim Xl’i meğerse o karmaşada çok yanlış tanımışım. Kompakt boyutlarına rağmen iç mekanında yeterli baş ve diz mes afesi sunan XI, uzun boylu yolcuları bile rahatlıkla ağırlayabiliyor. Xl’in içine binmek için SUV sınıfının diğer fertlerinde olduğu gibi araca tırmanmanız gerekmiyor. BMW 1 Serisi’nin biraz daha yükseğiymiş gibi hissettiren Xl’in içinde de bir SUV’un karakteristik yüksek oturma pozisyonuyla karşılaşılmıyor. Ama bu oturma pozisyonu trafiğe hakim olmanıza da engel olamayacak biçimde ayarlanmış. Zaten Xl’in içindeki baş mesafesinin sorunsuz olması da SUV’lara göre alçak sayılabilecek oturma pozisyonu sayesinde sağlanmış.

Aracın ön konsolu alışıldık BMW çizgilerine sahip. Sade tasarlanan konsolda tuş karmaşasının olmaması ergonomiyi arttırıyor. Alüminyum görünümlü kaplamalar, deri ve yumuşak plastik malzemeler iç mekandaki kalite hissini arttırırken, kokpitin özellikle üst kısmında kullanılan sert plastik malzemeler keyif kaçırabiliyor. Ele çok iyi oturan bir direksiyon simidi olan Xl’in direksiyon ve süspansiyon tepkileri yine BMW markasının sportifliğine yakışır şekilde net. Orta sertlikteki süspansiyonlar, büyük jant ve ince yanak lastiklerle kombine edildiğinde konforu olumsuz yönde etkiliyorlar. Bir de opsiyonel olarak sunulan, iki parçalı açılabilir panoramik cam tavanın bozuk zeminlerde çıkarttığı tıkırtılar eklendiğinde iç mekandaki gürültüler artıyor.

Direksiyon, 1 Serisi, 3 Serisi ve X3’de olduğa kadar sert değil. Sürücünün isteklerine itaat etmede bir sorun yaratmayan direksiyon, iş konfora geldiğinde de oldukça tatminkar. Bu da Xl’in şehir içindeki manevralarda sürücüsünü yormamasını sağlayarak takdir topluyor. Yerden fazla yüksek olmayan Xl’in bu sayede ağırlık merkezi de alçak bir seviyede kalmış. BMW’nin 4 tekerlekten çekiş sistemine verdiği isim olan xDrive ile donatılan XI, zemine tutunma sıkıntısı yaşamıyor. Islak veya kısmi kaygan zeminlerde 4 tekerlekten çekiş sisteminin hızlı çalışmasının etkileri hissediliyor. Bu da aracın yön hissini arttırıp, sürüş emniyetini de iyileştiriyor. Standart yol koşullarında gücün yüzde 43’ünü ön, yüzde 57’sini arka tekerleklere aktaran çekiş sistemine komuta eden 6 kademeli otomatik şanzıman performans ihtiyaçlarına da en az ekonomiye verdiği kadar cevap verebiliyor. Bunun için vites kolunu sola doğru çekip Sport moda getirmek yeterli. Gaz pedalına yüklenildiğinde ara hızlanma ihtiyaçları bir SUV’dan çok binek otomobil ataklığında gerçekleşiyor.

XI, şimdilik tek motor ve tek şanzımanla satılıyor. Test aracımız üzerindeki 2.0 lt’lik türbo dizel motor 177 HP’lik gücüyle dinamik sürüş isteklerinin altından kalkıyor. Sarsıntısız ve sessiz çalışan motor sayesinde Xl’in 0-100 km/s hızlanmasını 8.85 saniye olarak ölçtük. Üzerinde 225/45 R18 ebatlarında lastikler olan, 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip, 1660 kg’lık bir SUV için oldukça iyi olan bu hızlanma değeri karşılığında yakıt ekonomisi de ihmal edilmemiş. XI xDrive20d, 7.1 lt/100 km’lik ortalama test tüketimine ulaşarak ekonomik bir araç olduğunu da ispatlıyor.

 
Kaynak: otohaber

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
38 gösterim
Sektörden
38 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
726 gösterim
Yeniler
726 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
221 gösterim
Yeniler
221 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.