Citroen Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Ekonomik Konfor "Citroen C3"

Küçük hacimli dizel motoruyla tutumlu, doğal olarak vergi avantajına sahip, üstelik de otomatik şanzımanlı. Daha ne ister ki insan?

29 Kasım 2013
2,899 gösterim

PSA Grubu’nun Citroen ayağı, küçük operasyonuyla güncellendi. Ancak söz konusu makyajı ilk bakışta anlamak pek olası değil, daha yakından incelemek gerekiyor. Zaten küçük sınıfın havalı modellerinden biri olan C3’ü makyajlamak kolay olmazdı. Güzel olanı daha da güzelleştirmek! Kolay değil. Görünüşe göre Citroen’in ekibi bu konuda kendini pek zorlamaya gerek duymamış. Makyajla birlikte gelen değişiklikler; ön tampona entegre edilen LED gündüz farları, formu aynı olsa çizgileri yeniden yorumlanan stop lambaları ile sınırlı.

İç mekanda da devrim niteliğinde bir yenilik söz konusu değil. Genel ambiyansı değiştiren tek unsur orta konsolu dolduran renkli ekran. Tamam, modern teknolojinin gereği olarak konsola bir renkli ekran koymuş koymasına, ama küçük düğmeler kullanımı zorlaştırıyor, yani kullanım ergonomisi o kadar da iyi düşünülmemiş. Makyajın geri kalan bölümünü ise donanım takviyeleri oluşturuyor. Donanımsal detayları bir kenara bırakıp C3’ün kendisine ve sürüş özelliklerine geçiyorum.

Önceki nesildeki kubbe şeklindeki tavan yapısını terk eden güncel C3, yine de sınıf ortalamalarının üzerinde bir tavan yüksekliğine sahip. Böylece ön koltuklarda olduğu gibi arka koltuklarda da ferahlık hissi artıyor. Buna bir de isteğe bağlı olarak sunulan panoramik ön cam eklenince sürüş keyfi ikiye katlanıyor adeta. Tabi hayat toz pembe değil. Kabin içindeki şık görünüm, el temasıyla birlikte hüsrana neden olabiliyor. Sert plastik malzemeler can sıkıcı olabiliyor.

Makyajın en önemli unsurlarından biri yeni motor seçeneği. Tutumluluğuyla kendini kanıtlamış olan 1.4 HDI, yeni nesil C3’te tutumluluk örneği sergilemek üzere görev yapmaya başladı. 70 HP güç ve 160 Nm tork değerinin performans iddiasıyla yola çıkmadığı kesin. Zaten fabrikanın belirlediği 16,2 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri bunu en iyi şekilde ortaya koyuyor. Gerçekten de ilk hareket anında kendini hissettiren ataklıktan sonra C3’e adeta “kal” geliyor. Otoyol hızına ulaşmak adeta bir ömür sürüyor. Spor otomobillerde olduğu gibi direksiyondan vites değiştirme imkanı sunan şanzımanın da tutumluluk için ayarladığı hemen hissediliyor. Uzun oranlı şanzımanın vites geçişleri de oldukça ağırkanlı.

Her bir vites geçişinde oluşan bekleme süresinin can sıkıcılığı kadar ortaya çıkan salanım da can sıkmaya devam ediyor. Yani sürüş keyfi adına tam bir hüsran söz konusu. Öte yandan C3 1.4 HDI’nin böyle bir iddiası da yok. Onun iddialı olduğu konu çok daha farklı. O tutumluluk konusunda iddialı. Fabrikaya göre 100 km’de ortalama 3,4 litre yetiyor. Bunun salınım karşılığı ise 87 gr/km CO2. Tamam, 3,4 lt/100 km biraz abartılı bir değer, ama 5,0 lt/100 km ile mobil olmak olası. Hatta dur-kalkların azalması ve gaz pedalına nazik davranılması halinde 4,0 lt/100 km’lere kadar tüketimi düşürmek olası. Bunda start-stop sisteminin katkısı da büyük. Yani yeni motor bu noktada amacına tam olarak ulaşıyor.

Kaynak: Otomobil 2013 Kasım Sayısı

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
22 gösterim
Sektörden
22 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
713 gösterim
Yeniler
713 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
208 gösterim
Yeniler
208 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.