HyundaiHyundai

Hyunda i30 çıtayı yükseltti

Yakın geçmişte IF Design tasarım ödülünü de alan yeni i30, geçtiğimiz Paris Otomobil Fuarı`nda tanıtılmıştı. Avrupa`da üretilen Hyundai i30, üçüncü jenerasyonuyla çıtayı yükseltti.

267
Yakın geçmişte IF Design tasarım ödülünü de alan yeni i30, geçtiğimiz Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtılmıştı. Avrupa'da üretilen Hyundai i30, üçüncü jenerasyonuyla çıtayı yükseltti. 

Yeni tip ızgarası ve tamamen farklı bir dizayn anlayışıyla tasarlanan otomobil, aynı zamanda daha düşük hacimli turbo benzinli motorları, geliştirilmiş multimedya ve güvenlik özellikleriyle öne çıkıyor. 

Hyundai, yeni i30'da verimliliği ve düşük yakıt tüketimini geliştirmek için düşük hacimli turbo motorlara yer vermiş. 
 

1.0 ve 1.4 litrelik iki yeni nesil turbo benzinli motor ve bir adet 1.6 litre turbo dizel üniteyle sunulan otomobil, tüketimi yüzde 20'ye kadar düşürebilen ve aynı zamanda yüzde 10 performans avantajı sunabilen yedi ileri çift kavramalı (DCT) otomatik veya altı ileri manuel şanzımanla satın alınabilecek. 

Üç silindirli, 998 cc hacme sahip 1.0 T-GDI motor, 120 HP güç üretirken 171 Nm tork değeri sunuyor. Bu motor sadece altı ileri manuel şanzımanla satışa sunulacak. 
 

Daha fazla performans sunabilen 1.4 litrelik benzinli T-GDI ünite ise 6000 d/d'de 140 HP güç üretiyor ve tork değeri ise 1500 devirden itibaren 242 Nm. Bu yeni ünite ise altı ileri manuel veya yedi ileri DCT ile sunulacak. 

Hyundai, daha önceki jenerasyonda kullanılan 1.6 litre 136 beygirlik turbo dizel motora da yer veriyor. Bu motor seçeneğinde de altı ileri manuel veya yedi ileri DCT şanzıman görev alıyor.

Kaynak: auto motor & sport