Ford Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Küçük Midilli Ford Mustang

50 yıllık beklemenin ardından, Ford’un Amerikan otomobilinin yeni modeli Türkiye’ye de gelecek...

11 Ocak 2014
4,670 gösterim

Bu Wikileaks'ten sonra Amerika'nın en kötü sakladığı ikinci sır ve en az o kadar karmaşa yaratacağa benziyor: 2015 model Mustang, İngiltere Ford'un resmi satış listesine girecek. Ve tarihinde ilk kez bir Mustang'in direksiyonu sağda olacak. Onun resmen ithal edilecek olması bile hayranlarını memnun edecektir. Ama onun sağdan direksiyonlu olacak olması, bütün spor otomobil hayranlan için önemli bir olaydır.

Mustang, Nisan ayında 50'nci yılını kutlayacak ve o günden bu yana bu 'pony car' birçok değişiklikten geçti. Burada gördüğünüz 2015 model otomobil, Mustang'in Mavi Oval'in kapısından dört nala çıkan 10'uncu nesli olacak. Ve direkt olarak söyleyecek olursak, içlerinde en iyisi olacak. Bunun pek çok nedeni var. Zaten Avrupa pazarlarında tutunabilmesi için, öyle olması gerekiyor.

Bu otomobil, Mustang'in bütün tescilli özelliklerini alacak. Bunları 'köpekbalığı ısırığı' ızgara, uzun kaput, eğimli arka cam ve üçlü arka far grupları olarak gösterilebilir. Bunlar yeni modelle birlikte daha modern bir tasarıma kavuşmuş. Bu aracın tamamen yeni bir tasarıma sahip olacağına dair bazı dedikodular vardı ama bu aracın adını değiştirmek kadar aptalca olurdu. Yani bu detaylar sadece biraz evrim geçirdi.

Bu onun yepyeni bir otomobil olmadığını düşündürmesin. Yeni Ford S550 platformunda üretilen aracın parçalarının sadece yüzde 2'si değişmeden kalmış. Klasik 'Stang silüetinde yapılan bazı ufak oynamalar aracın daha modern daha kıvrımlı ve yüksek görünmesini sağlamış. Ama ölçtüğünüzde araç eskisinden 40 mm daha geniş ve aynı miktarda daha alçak. Ayrıca A sütunu 30 mm daha arkaya kaydırılmış.

Bütün bu değişiklerin yarattığı ağ etkisi, aracın uzunluğunu, açılarının azlığını ve duruşunun gelişmişliğini daha fazla vurguluyor. İlk kez sağda bulunan direksiyonla birlikte iç tasarım da gelişmiş. Rahat okunan yeni analog göstergelere ek olarak deri ve alüminyum gibi yeni malzemeler de kullanılmış. Orta şanzıman tüneli hala sert plastikle kaplı olduğu için mükemmel olduğunu söyleyemeyiz ama yine de şimdiki modele göre birkaç adım yükseldiği kesin.

Aracı kullanabilmemiz için biraz daha beklememiz gerek ama iyi, hatta süper olan haber şu ki, onu kullandığımızda hayal kırıklığına uğramayacağımız kesin. Ford yıllardır arkada aynı süspansiyonları kullanıyor ve bunu savunacak bir performans sunmuyor. Yeni Mustang ise, Camaro ve Challenger'ın yıllardır kullandığı gibi, bağımsız arka süspansiyona geçmeye karar verdi.

Genel korku, onun arkasını daha rahat kontrol etmesini sağlarken, aynı zamanda ağırlığını da artıracak olmasıydı. Ama Ford yeni modelin daha hafif olacağını açıkladı. Ayrıca Ford mühendisleri yeni modelin test pistinde aldığı sonuçların, şimdiden en hızlı modeli olan 450 bg'lik Boss 302'den daha iyi olduğunu söylüyor.

Ancak pist performansı ve yol performansı tamamen farklı şeyler. Boss, bol düzlüğü olan Laguna Seca'da M3'ten daha hızlı tur zamanları yakalamış olabilir ki Ford, M3 ve Porsche 911'i kendilerine hedef olarak seçti. Ama pürüzlü yollarda şimdiki Boss'un, dört nala koşan beygirden çok bir rodeo atı gibi gideceğini biliyoruz. Eğlenceli ama hızlı değil. Yeni modelin, çukurlarla kaplı gerçek dünyada belirgin şekilde daha iyi olmasını bekliyoruz. Eğer öyle olmazsa hiç olmasın.

Avrupa'ya gelecek olan motor seçeneklerinden biri 5.0 lt hacmindeki V8 olacak. Bu motorun gücü 420 bg'den fazla. Yani Gangsterin Kaderi filmini sevenler, filmdeki kovalamaca sahnesini aynı müzikle canlandırabilir.

Ama en büyük haber, başlangıçta satılacak diğer motor seçeneği olacak. 4 silindirli 2.3 lt çift sarmallı EcoBoost üniteyle birlikte araç en iyi yol tutuşa sahip olacak. Bu sizi korkutmasın. Mustang'de daha önce de 2.3 lt turbo motor kullanıldı. Bu yüksek turbo gecikmeli, kendi kendini harap eden aşırı beslemeli ünite, 1979'da altıncı nesilde opsiyonel olarak sunuluyordu ama fazla tutulmadı. Ama neyse ki bu iki ünitedeki ortak olan tek şey silindir hacimleri. Bu motor önce Taurus SHO'da, daha sonra da daha fazla etki yaratan F150'de kullanılan Y6 ile aynı teknolojiyi kullanıyor. Geleneksel olarak sadece V8 kullanılan bu çekicide V6'nm satacağını kimse tahmin etmemişti. Ama daha sonra müşteriler onu kullandı ve çok sevdi. Böylece herkes ona yöneldi. Şimdi o kadar popüler ki, Ford onu ekstra ücretle satıyor. Yine de pick-up'larına o üniteyi taktırmak için sırada bekleyen müşteriler var. Bu yüzden 340 bg civarında güç üretmesi beklenen 4 silindirli ünitenin de beğenileceğini düşünüyoruz.

Yine de Mustang'in İngiltere'deki kaderi hakkında farklı kehanetler var. Gerçek bir Mustang sahibi olma hayallerini gerçekleştirecek olan Mustang hayranları elbette ilk araçları kapış kapış edecekler. Ama bu insanlar aracı ilk kullandıklarında, otomobil İngiltere'de büyük sorunlarla yüzleşecek. Özellikle de başına gelecekler düşünüldüğünde…

Bu zorluklarla sadece pazarda karşılaşmayacak, Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa'da Audi ya da BMW amblemi olmayan pek fazla coupe bulunmuyor. Bu yüzden Ford yılda birkaç bin adetten fazla satış bekleyemez. Bu kadar küçük satışlar ise fiyatları çok fazla etkileyecektir. Şirket hem Amerika, hem Avrupa için çok sayıda araç üretiyor. 8u yüzden ekonomisi bu araçların satışına bağlı. Yani Ford'un spor otomobillerini şaşırtıcı derecede makul fiyatlara satmasını bekleyebiliriz.

Fiyat olarak ona en yakın rakipler Nissan 370 Z ve Toyobaru GTZ86B (Toyota GT86 ve Subaru BRZ) olacaktır. Türkiye'de bu modellerin fiyatları 53 bin € civarında olduğunu düşünürsek, Mustang'in giriş seviyesinin de aşağı yukarı bu seviyelerde olması bizi şaşırtmaz. Kara at kumaş tavanlı cabrio olarak da satılabilir. Bu dört kişilik cabrio'nun fazla rakibi yok. Bu yüzden piyasaya çıktığı anda tüm Avrupa'da favoriler arasına girebilir. Bunu garantilemek için, fiyatını rakiplerinden birkaç bin TL aşağıya çekebilecektir.

Bu da verdiğiniz paraya pek çok otomobil almak demek. Yeni ’Stang, Toyobaru'dan yaklaşık 60 cm, 370Z'den ise bir dirsek boyu daha uzun, Subaru'dan 12 cm daha yüksek. Toplam yüksekliği ise Nissan'dan 10 cm daha fazla. Ayrıca araç tüm bu modellerden daha geniş. O yüzden onu park etmek, trafikte dar yerlere girmek ve ara sokaklarda kamyonları sollamak biraz zor olacak. Ayrıca emisyon değerleri ve sigorta masrafları da pek düşük olmayacak.

Ama şimdilik bunu dert etmeyelim ve size en büyük haberi verelim. Aldığımız duyumlar, Ford Türkiye'nin de Avrupa'yla birlikte Mustang'i resmen Türkiye'ye getireceği yönünde. Yani Türkiye'de gönül rahatlığıyla Mustang'e binmek için hasret sona eriyor.

Kaynak: TopGear Ocak 2014 Sayısı

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
22 gösterim
Sektörden
22 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
713 gösterim
Yeniler
713 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
208 gösterim
Yeniler
208 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.