Ford Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Küçük Sınıf

Renault Clio RS, Ford Fiesta ST ve Suzuki Swift Sport süprizlerle geliyor.

30 Kasım 2013
6,483 gösterim

Ne düşündüğünüzü biliyoruz: Bir önceki favori hatchback'imizin artık eskisi gibi olmadığını ortaya çıkarmak için Renault Clio 200 Turbo'yu yine Ford Fiesta ST'nin karşısına çıkardık değil mi?

Bekleyin bir saniye. Nerede olduğumumuza bir bakın; Cadwell Park'tayız. Bu testte sadece pist performansı ve fiyatı hesaba katıyoruz. Yani Fiesta ST'nin Clio'dan daha başarılı bir otomobil olduğu yönündeki yargılarımız burada bir işe yaramıyor.

Pist ortamında en son Clio RS güneş gibi parlamalı değil mi? RanultSport, otomobili sürücü odaklı hale getirmek için güçlü bir turbo motor ve hızlı vites değişimleri dağlayan çift kavramalı otomatik şanzıman kullanıyor.

Fiesta ve Clio'yu karşılaştırmaya başlamadan önce Suzuki Swift Sport'la birkaç tur atma zamanı. Her ne kadar performans anlamında Fiesta ve Clio'nun bir kulvar altında olsa da, bu üç otomobili karşılaştırmaya kenardan izleyen bir model olacak kadar yavaş değil.

Swift Sport, boyutları göz önüne alınmaksızın hızlı hatchback'ler arasında en iyi şasilerden birine sahip. Ayrıca fazladan iki kapısına rağmen kendinden daha büyük ve güçlü rakipleri karşısında fiyat anlamında daha uygun. Böylece Swift rekabete ortak olabiliyor.

Suzuki çevik bir küçük otomobil. Öyle çevik ki, onu ne kadar rahatsız etmeyi denerseniz deneyin, yüzünüzde gülümseme yaratıyor. Onu kullanma şeklinize göre size yüksek bir yol tutuş sunuyor; onu viraja atın, hafifçe kayın, virajdan hızla çıkın veya onu parmak uçlarınızda kontrol edin.

Cadwell'de Swift'in tek meselesi momentumu korumaktı. Yol tutuş seviyesi öyle yüksek ki nadiren fren pedalını kullanma ihtiyacı hissediyorsunuz. Devam edin, pistin ilk sol Coppice virajını 130 km/s ile dönmeyi deneyin.

Yine de bu momentumu kaybettiğinizde Swift'in temel problemi Cadwell'de kendini göstermeye başladı. Yokuş yukarı arka düzlükte gaz pedalını zemine yapıştırıyorsunuz ama otomobilin hızı artmıyor. Bu efsanevi olmaktan sadece birkaç beygir uzakta olan başarılı bir otomobil.

Ford Fiesta ST'nin her ne kadar Swift'inkinden daha başarılı olmasa da iyi bir şasiye sahip olduğunu biliyoruz. Üstelik daha güçlü ve bu nedenle Cadwell Park'ta iyi bir iş çıkarabileceğini tahmin ediyorduk.

Tahmin ettiğimiz gibi oldu.Swift Sport'un özellikleri Fiesta'da da var ancak genele bakıldığında 1.6 lt turbo motor çok daha canlı bir sürüş sunuyor. Fiesta ST'nin omurganız ve direksiyon simidi aracılığıyla verdiği bilgiler, onu zorlama konusunda sizi cesaretlendiriyor. Otomobilin burnunu viraja yönlendirip arkasının hafifçe kaymasını sağladıktan sonra, yüzünüzde bir gülümsemeyle gaza gyeniden basmaktan ve aynı şeyi bir sonraki virajda tekrarlamaktan başka yapacak bir şey yok.

Aslında Fiesta ST o kadar çevik, o kadar iletişim kuran ve o kadar dengeli şasiye sahip bir otomobil ki, eski hızlı Clio'nun turbo versiyonu gibi hissettiriyor.

İşte bu durum, bizi yeni ve yeniden turbo motor kullanan Clio Rs'ye getiriyor. Manuel şanzımanın kullanılmamasından veya motorun turbo olmasından şikayet etmeyeceğiz. Ortaya çıkan sonuç doğru olduğu (Yeni Porsche 911 GT3'teki çift kavramalı şanzıman bu doğruluğa bir örnek) ve otomobil atalarının karakterini koruduğu sürece müşteriler mutlu olacaktır.

Ne yazık ki Cadwell Park'ta Clio'nun problemi sürüş formülü olarak ortaya çıktı. Yanlış anlamayın; Clio RS başarılı bir şasiye sahip. Direksiyonu Fantastik ve Fiesta ST'den daha hızlı viraj alıyormuş gibi hissettiriyor. Ford'un çevikliğini kayarak sergilediği yerlerde Clio yolu tutuyor ve gücünü yola aktarıyor.

Şasisi başarılı ama aktarma sistemi performansını baltalıyor. Özellikle de çift kavramalı şanzımanı. Bu şanzımanı kullanmak şasinin başarısını, motorun torkunu ve gücünü bildiğiniz için canınızı sıkıyor. Şanzımanla ilgili tek bir sorun yok; vitesleri değiştirdiğiniz kulakçıklar ucuz hissettiriyor, vites oranları çok kısa, kulakçıklar küçük. Bu nedenlerle genelde şanzımanı kullanmak istemiyorsunuz.

Yeni Clio RS'le gerçekten anlaşabilmek istedik ve kaçırdığımız herhangi bir nokta olması ihtimaline karşı Cadwell'de Fiesta ST ve Swift Sport'a oranla Clio'yla daha fazla tur attık.

Yine de Fiesta ST, daha az çabayla çok daha fazla şey sunuyor ve Clio'yu kendi uzmanlık alanında yenerek bu karşılaşmanın tartışmasız galibi oluyor. Asıl süprizse, Swift Sport'un Renault'ya karşı sergilediği performanstı.

Clio daha iyi bir şasiye sahip ama bunu kendine oranla çok daha uygun fiyatlı olan Swift Sport kadar başarılı şekilde ortaya çıkaramıyor. Çift kavramalı şanzıman da işin içine dahil olduğunda Swift, sinir bozucu Clio'yu ikinci sırada yenmeyi başarıyor. Ne sizin ne de bizim beklediğimiz bir sonuç olmadığının farkındayız.

Kaynak: Autocar 2013 Kasım Sayısı

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
38 gösterim
Sektörden
38 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
726 gösterim
Yeniler
726 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
221 gösterim
Yeniler
221 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.