McLaren Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

McLaren P1

Tamamen rüzgar tünelinde tasarlanmış bir hibrit süper spor otomobil. F1 teknolojisi güzelliğin önüne mi geçiyor?

27 Mart 2013
6,317 gösterim

Eğer MP4-12C McLaren'ın Ferrari bölgesinden bir dilim istediğine bir işaret idiyse, yeni P1 süper spor kesinlikle Woking'in Maranello'yu istila edip Luca di Montezemolo'nun genel ofisini ele geçirmek istediğine bir kanıt.

Bu düşük belli ve aşırı turuncu renkli karbonfiber yığını, McLaren Automotive'in yeni yetme sport otomobil serisinde doruk noktası. McLaren İtalyan süper spor markasına doğru son hız ilerliyor. Hem de özellikle Ferrari'nin gelecek Enzo hamlesine doğru. Efsanevi McLaren F1, 2013 için yeniden tasarlanmış.

McLaren'ın 1992 başyapıtı bu çevrelerde hala saygı görüyor ve bu saygı için birçok iyi sebebi var. Şimdi de Woking'in sihirbazları Gordon Murray'ın yenilikçi fikirlerini yirmi yıl ilerisine taşıyarak son model bir süper spor planlıyorlar.

Merkezi konumlanmış roof-top şnorkel ve altın kaplama motor bölümü çevresi, 90’ların ufuk açan McLaren’ına şapka çıkarırken, detaylara verilen dikkatin büyük kısmı kararlı biçimde yeni milenyuma ait olacak.

Öncelikle tasarımı ele alalım. Bu tipik rakamlara sahip bir süper spor otomobil değil. Sakinleştirici 12C’den sonra dev bir atak gibi görünüyor. 12C’nin tasarımı, tamamen yola tıkılıp kalırken, P1’in tarzı şiddetli biçimde sıra dışı olmaya doğru sapıyor. Son zamanlardaki süper otomobillerin aksine, gözyaşı damlası biçimi ve alçak spor otomobil kuyruğu, bir tasarımcının kaprislerinden ziyade nerdeyse tüyle rüzgar tüneli ile tasarlanmış.

Burada gördüğünüz dizayn, podyumdan showroom’a geçişte hiçbir zarar görmeyecektir. Yalnızca yenilikçi arka kısmın tadına varın.

Simsiyah difüzör, çıplak karbonfiber ve minimal ‘kaş biçiminde’ LED farlar. Başarıyı takdir edeceksiniz. Siyah kompozitler, P1’i asfaltın içine 290 km/s hızda 600 kg güçle yere bastıran ve tutuş konusunda diğer araçları gölgede bırakan zekice düşünülmüş aero fonksiyonlarını ortaya koyuyor. Aero bükülmeleri, P1’i bir 12C’nin beş katı güçle yola bastırıyor.

Sonra hava akımını ayarlamak için 29 derece açıyla süzülerek 300 mm uzanan devasa arka kanada bakın; Jenson ve Lewis’in F1 araçlarından öğrendiklerini uyguluyorlar. Aktif aero kanatçıkları ile ön tekerleklerin arkasında otomobilin altındaki ve etrafındaki hava akışını sürekli dengeleyerek, sürüklenme önleyici sistem (DRS) kullanıyorlar.

McLaren yalnızca bir ton sıcak hava vaat etmiyor. Aero peketinin, dönüşlerde inanılmaz bir tutuş sağlayarak sürüş deneyimini zirveye taşıyacağını söylüyorlar. Bu otomobilin yüksek hızdan çok üst düzey dinamikler için üretildiği ortada. Tam da hava atmaya meraklı F1 / Veyron güruhunun, kalabalık ve prim vermeyen 21. yüzyıl ile alakaları gittikçe azaldığı günlerde, yerinde bir tercih.

Elbette bu McLaren yavaş demek değil. Formula 1'in podyumun en üst basamağına çıkma takıntısına gönderme olarak cüretkar bir isme sahip. P1, 12C ile aynı Ricardo 3.8-litre V8'i kullanacak, fakat bu defe daha fazla itme gücü için bir KERS-stili hibrit sistem ile bir arada olacak. 2 saniye civarında bir sürede 100 km/s hıza ulaşacak ve maksimum hız 320 km/s değerinin üzerine çıkacaktır.

P1 tam da McLaren'in 30. yıldönümüne denk geliyor ve 2013 sonunda piyasaya çıkıyor. Fiyatlar konusunda henüz, bilgi yok ama bu teknoloji gösterisi kompozit otomobilin yaklaşık £750,000 olacağını tahmin ediyoruz. Hayli düşük üretim adedine sahip bir süper spor olacak.

Görünüşe göre süper spor kavramı 2013'te sonsuza kadar değişecek. Dahası Woking, bu cesur yeni dünyaya liderlik etmeyi planlıyor.

Fiyat £750,000 (tahmini)
Artı teknoloji Yol üzer inde elde edeceğiniz Fl'e en yakın sürüş dinamikleri
Rakip Ferrari F70 Enzo'nun halefi
Karar Yeni süper spor çağı burada başlıyor
Çıkış Tarihi 2013 sonu

Kaynak: Car Türkiye / Aralık 2012
 

Galeri

McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1
McLaren P1

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
17 gösterim
Sektörden
17 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
708 gösterim
Yeniler
708 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
203 gösterim
Yeniler
203 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.