Mercedes Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Mercedes B180 A/T

Yeni Mercedes B180 A/T bu görünüm formuyla ailelerin beğenisini zorlanmadan kazanacaktır.

21 Nisan 2014
6,329 gösterim

Mercedes, satış rakamları açısından ülkemizde en iyi dönemlerini yaşıyor. Markanın küçük hacimli benzinli ve küçük hacimli dizel motorları kullanmaya başlaması, bu ivmenin yükselmesi konusunda çok önemli bir rol oynadı. Mercedes markası en önemli kozlarından birisini de küçük dizel motor seçeneğiyle birlikte, 7 ileri oranlı 7G-DCT otomatik şanzımanı kullanmasıyla yaptı.

Renault’dan alman 1.5 It’lik dizel motor ve otomatik vites versiyonunu A Serisi, B Serisi ve CLA modellerinde kullanan markanın, satışlarını daha da yükseklere çıkarması hiçbirimiz için sürpriz olmayacak. Mercedes’in ilgiyi daha fazla hak ettiğini düşündüğümüz modeli B Serisi, bu hafta 109 hp güç üreten 1.5 lt dizel motoru ve 7 ileri oranlı otomatik şanzımanlı versiyonuyla test konuğumuz oldu.

Öncelikle fiyatlarına baktığımız zaman bu kombinasyonu 106 bin TL’ye satın alabildiğimizi görüyoruz. Kompakt sınıf otomobillerin bile bu kombinasyonla, çok rahal bir şekilde 80 bin ile 90 bin TL sınırında olduğunu düşündüğümüzde, Mercedes B180 A/T’nin fiyatı için "son derece normal" yorumunu yapmamız gerekiyor. Uygun fiyat etiketiyle kompakt sınıfta bu tip bir araç satın alacak olanlar, bize göre gözlerini bu yöne doğru çevirebilir. Bu araçla daha önceden de yazdığımız gibi, alışkın olduğumuz otomobil karakterine aykırı gelen değişimler var.

Örneğin direksiyon simidinin önünde yer alan otomatik vites kolu. Normalde silecek kolunun olması gereken yerde olan bu kumanda elamanıyla, yine silecekleri çalıştırmayı denedik. Bu elbelle şaka, böyle bir durum olmadı ama elimizin refleks olarak ona doğru gittiğini inkar edecek değiliz. Bunun dışında silecekleri çalıştırmak da bizim için alışkanlık isleyen bir durumdu. Tamam, bu otomobili sürekli olarak kullandığımız zaman bunlar elbette sorun olmayacaktır ama kısa test sürüşü birlikteliğinde buna alışmak biraz zaman aldı. Dizel motor konusunda, diğer Mercedes modellerinde elde ettiğimiz tecrübeler vardı. Ancak bunlar Mercedes’in kendi geliştirdiği, daha büyük hacimli dizel motorlardı.

Şimdi ise Renault tarafından geliştirilen bu küçük hacimli dizeli Mercedes kaputunun altında görmek ilk başta biraz garip geldi. Performansı yüksek motor seçeneklerinin ardından, tutumluluk öncelikli bu motor ile otomatik şanzımanın sonuçlarına baktığımızda ilk baştan belirtmek isteriz; Performansı ortalama olan bir Mercedes’e sahip olacaksınız.

Fabrika verilerine baktığımız zaman 0-100 km/s hızlanma için 11.9 saniye gerektiğini görüyoruz. Yapmış olduğumuz testler sırasında bundan 0.5 saniye daha kötü olan bir zaman elde ettik. 12.4 saniyede gerçekleşen 0-100 km/s onu yolların ortalama performansı içine sokuyor. Hızlanma karakteri açısından isteğimiz ataklığı sunamıyor olsa bile yüksek hızlara ulaşmaya istekli olan yapısını beğendik. Bu gibi kullanımlar sırasında dizel motorun gürültüsü biraz artıyor olsa bile 7 ileri oranlı şanzımanın getirdiği avantajla, bu durum rahatsız edici bir boyuta ulaşmıyor.

Esneklik değerleri kriterinde de çok atak değil ama görevini yerine getiriyor. Güven veren bir sürüş karakteri olan aracın süspansiyon sistemi, onun sevdiğimiz yanlarından oldu. Kullanım sırasında neredeyse çok derin çukurları bile hissetmeden ilerlememe imkan tanıdı. Direksiyon sistemi konforlu bir sürüş karakterinin ortaya çıkmasını sağlıyor ve verdiği net tepkilerle dinamik sürüşleri de destekliyor.

Bu kombinasyon sonucunda ortaya çıkan tüketim sonuçlarıysa yüzleri güldürme konusunda son derece başarılı. Bol virajlı yollarda yaptığımız kullanımlar sırasında yüksek bir yapısı olmasına rağmen yere sağlam basan ve izine sadık kalan araçlar arasında yer aldı. Mercedes markasının getirdiği artıyla güvenlik donanımlarının gelişmiş karakteri de sürüşün güvenli olması konusunda önemli bir etken. Tasarım konusunda beğendiğimiz araçlardan biri olan B Serisi, bu görünüm formuyla ailelerin beğenisini zorlanmadan kazanacaktır. Üstelik görünümde kalite unsuru da üst seviyede sunuluyor. İç mekanda kullanım alanı, eşya gözleri, sessizlik ve genişlik gibi beklentileri de zorlanmadan karşılayan bir karaktere sahip.

Kaynak: Auto Show

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
17 gösterim
Sektörden
17 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
708 gösterim
Yeniler
708 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
203 gösterim
Yeniler
203 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.