Mercedes Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Mercedes G350 Blue TEC

Tüm yol şartlarında korkusuzca ilerleyebileceğiniz bir arazi aracı istiyorsanız G350 size fazlasını sunabilir.

10 Ocak 2014
4,423 gösterim

İstanbul'da otomobil kullanıyorsanız, dünyanın her yerinde otomobil kullanabilirsiniz. Bu sözü eminim ki sizler de eşinizden, dostunuzdan duymuşsunuzdur. Aslında sorunun ta kendisi bizleriz. Yani trafikteki her birey… Altında büyük bir araç olan her kim olursa olsun kendini o şeridin sahibi sayıyor. Ya da güçlü bir otomobile sahip olan, kendini sürekli hızlı gidecekmiş gibi düşünüyor. Peki ya hiç mi korkunuz yok? Ben bu sektörde olmama rağmen trafikte agresif sürüş tarzından çekiniyorum. Sadece kendime değil, etrafıma da zarar vermekten hemde… Fakat büyük bir araç kullandığımda nispeten daha rahat oluyorum. Söz konusu sürüş deneyimim geçtiğimiz ay G350'yle gerçekleşti. 1.83 boyundaki ben, bu otomobile binebilmek için kapı kolundan ve aracın B sütunundan tutunarak kendimi çekiyorum. Ancak bu şekilde binebiliyorum. Tıpkı bir ata biniyormuş gibi. Koltuğa oturduğumda ise şaşırtıcı bir rahatlıkla karşı karşıya kalıyorum. Koltuklar fazla rahat. Bunun için 8 bin TL'den pahalı olan koltuk konfor paketi dahil edilmiş. Ayrıca konsol da deri kaplı ve bunun İçin de 10 bin TL'den fazla para harcanmış. Ahşap kaplama ise kapı kollarında ve konsolda uygulanmış. Bu kaplama, ceviz ağacının mükemmel bir işçilikle şekillenmesiyle ortaya çıkmış. İç mekandaki havayı da değiştirdiği bir gerçek. Ayrıca koltukların rengi de çok hoş. Fakat dikkatimden kaçmayan bir şey var. Koltuk ne yaparsam yapayım yeterince arkaya doğru gitmiyor. İlk başta tutukluk yapan direksiyon simidi de yukarı ve aşağı oynamadığı için ilk gün bir akülü otomobil kullanan kreş çocuğu gibiydim. Neyse ki ikinci gün direksiyon kendini bıraktı ve ileri geri, yukarı aşağı oynama kabileyeti gün yüzüne çıktı. Fakat koltuk, en arka ayarında bile olsa pedallara bir minibüsçü edasında basmamı sağlıyordu.

Mercedes G350'nin trafikte sağladığı güven duygusu aslında kaputun üzerinde görebildiğim çamurluk dodikleriyle başlıyor. Diğer otomobillerden ne kadar yukarıda olduğumu bu otomobilin koltuğundayken rahatlıkla anlayabiliyorum. Her ne kadar büyük olsa da hareket kabiliyeti olan bir otomobil G350. Direksiyonu yumuşak tepkilere sahip ve süspansiyonun kaz tüyünden yapıldığını düşünebileceğiniz bir yapısı var. Bu otomobilde yanıma kim oturduysa yolda uyuya kaldı. Konforun üst düzey olduğunu aklınızın bir köşesine yazın.

Mercedes G350'nİn onroad ve offroad sistemi bulunuyor. 3 farklı diferansiyel sistemini yönetebilmek için konsolun ortasındaki butonlardan tercih yapıyorum.

 

 Dört çeker sistemindeyken ağırlık dengesi %50 önde ve %50 arkada olarak ayarlanıyor. Tüm teknoloji, tek bir tekerleğin yere tutunmasıyla bile aracın yoluna devam etmesini sağlıyor. 3 farklı ayar butonuyla diferansiyel, 3 farklı şekilde kilitlenebiliyor. Sonuç olarak bir tekerlek çekişi kaybettiğinde güç en iyi tutuşa sahip olan tekerleklere dağıtılıyor.

Tasarımı neredeyse 1979'daki ilk piyasaya çıkışından bu yana hiç değiştirilmeyen G-Serisi, üretim sürecindeki sıra dışı yüksek standartlarıyla dikkat çekiyor. 4 milimetre kalınlığındaki çelik sacının 6400'den fazla kaynak noktası ile üretilmesi, işçiliğindeki azami hassasiyeti gösteriyor.

G-Serisi'nde merdiven tipli alt şasisi bulunuyor. Buna göre kendini destekleyen araç gövdelerine göre daha az hassas ve daha esnek yapı ortaya çıkıyor. Çerçeve birbirine U şekilli yarım borulardan kaynaklanan ve çapraz borularla birleştirilen iki paralel yan parçadan oluşuyor. 6400'den fazla kaynak noktası işte bu bölümde bulunu yor. Bu bölümdeki ilginç bilgi ise zemininde aracın içine su, kar, tuz ya da Sahra kumlarının girmesini önleyen ekstra bir plastik tabakanın bulunması. Merdiven şasi ayrıca akslar haricînde aracın en alçak noktası olarak kabul görüyor ve başka hiç bir parça aşağıya sarkmıyor.  Yani G350, arazide giderken yerle temas ettiğinde aracın çerçevesini koruyor.

Mercedes G350 arazîde zorluk tanımayan, asfalt üzerinde ise konfor sunan bîr araç. Onun eskimeyen tasarımı da belli başlı bir kültürden geldiğini ifade ediyor. Eğer bu otomobile paranız yetiyorsa ve avlanmayı seviyorsanız hem günlük hem de hobileriniz için bu otomobili tercih edebilirsiniz. Ancak trafikte büyük bir araç sahibi olup çevrenizdekilerden dolayı kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız, bu otomobil bu iş için fazla pahalı.

Galeri

Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC
Mercedes G350 Blue TEC

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
67 gösterim
Sektörden
67 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
749 gösterim
Yeniler
749 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
240 gösterim
Yeniler
240 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.