Mini Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

MINI Cooper S incelemesi

Yeni MINI Cooper S, artık daha büyük bir motor kullanıyor.

30 Mart 2014
4,801 gösterim

Üçüncü nesil MINI'nin ilk etapta satışa sunulan versiyonları arasındaki en güçlü modeli Cooper S. Diğer yeni MINI'ler üç silindirli motorlar kullanırken, Cooper S atasınınkinden daha gelişmiş bir dört silindirli motor kullanıyor.

Cooper S'in 1998 cc iki kanallı turbolu ve direkt enjeksiyonlu benzinli motoru, atasının motorundan 400 cc daha büyük. Bu durum, onun MINI hatchback'te kullanılan en hacimli motor olması anlamına geliyor. Yinede yeni ünite eskisinden 7 kg daha hafif.

Güç,8 bg artışla 192 bg'ye yükselmiş. Torktaki 20 Nm'lik artışla da motor 1250 d/dak'da 280 Nm'ye ulaşmış. MINI,otomobilin 0-100kın/s hızlanmasını 6.8 sn'de tamamladığını ve 233 kın/s maksimum hıza ulaştığını söylüyor. Bu veriler yeni Cooper S'in altı ileri otomatik şanzımanlı atasından 0.2 sn dalla çabuk ve 6 km/s daha yüksek bir hıza ulaşması anlamına geliyor.

Cooper S, dış tasarımdaki ufak dokunuşlarla diğer MINI'lerden ayrılmaya devam ediyor. Bu dokunuşlar arasında, yatay hava girişli daha derin ön tampon, kaput üstündeki karakteristik bombe, ralliden ilham alan grafikler ve daha geniş kapı eşikleri yer alıyor. Bütün bunlar 16 inç standart jantlarla tamamlanıyor.

İçeride tamamen yeniden tasarlanmış bir kabinle karşılaşıyorsunuz. Uygun oranlardaki deri direksiyon simidi, modele has gösterge grafikleri ve daha destekli koltuklar, dikkat çeken noktalar olarak sıralanabilir.

Cooper S'in sportif doğası motoru ilk çalıştırdığınız anda kendini belli ediyor. Cooper'da kullanılan yeni üç silindirli motorun esnekliğinden yoksun olsa da, dört silindirli motor eskisine oranla alt devirlerde daha tepkili, orta devirlerdeyse daha istekli bir karakter sergiliyor.

Fazladan performans ve keskin tepkiler, yeni Cooper S'in hızlı, eğlenceli ve çevik olmasını sağlıyor. Yinede standart Cooper gibi daha olgun ve hıza duyarlı standart direksiyon sistemi daha hafif olmasına rağmen daha hisli ve keskin bir sürüş sunuyor.

Her şeyin ötesinde kendini en fazla hissettiren nokta, MINI'nin yeni modele eklediği güven hissi. Giderek keskinleşen bir virajda, arka tarafın çizgisinden çıkıp çıkmayacağını düşünmeden ayağınızı hızlıca gaz pedalından çekebilirsiniz. Otomobil kaymaya başladığındaysa bunu kademeli bir şekilde yapıyor ve limitlerinde çok daha önceden tahmin edilebilir şekilde davranıyor. Yinede sürüşü güncel Cooper S'ten daha akıcı olsa da, yeni Cooper'a oranla daha sert ve Cooper'ın engelleri sönümleme konusundaki yeteneğine sahip değil.

Bir modeli baştan aşağı yeniden geliştirmek, atasının şanına yakışır bir şeyler çıkaramama tehlikesini de beraberinde getirir ama burada böyle bir durum söz konusu değil. Halihazırda bir Cooper S kullanıcısıysanız, bu üçüncü nesil modelden de hoşlanacaksınız. Otomobil kendini her alanda geliştirmiş ve artık çok daha eğlenceli bir sürüşe sahip. Buna karşın günlük kullanıma daha uygun ama aynı oranda eğlenceli bir otomobil arıyorsanız, daha baz bir Cooper size uygun demektir.

Kaynak: Autocar

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
17 gösterim
Sektörden
17 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
708 gösterim
Yeniler
708 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
203 gösterim
Yeniler
203 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.