Opel Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Opel Büyük Oynuyor (Astra OPC)

Yeni Astra OPC yakında satıştaki en güçlü önden çekişli Hot-Hatch olacak. 5.9 saniyelik 0-100 km/s değerine sahip 280 bg’lik OPC’nin kilitli diferansiyeli, onun gücünü yere aktarmadaki en önemli yardımcısı.

31 Ocak 2013
5,257 gösterim

Ateşli hatchback'ler son zamanlarda Avrupa'da pek parlak günler yaşamıyor. İyice sıkılaşan emisyon kuralları yüksek C02 değerlerine sahip otomobillerin popülaritesine büyük darbe vururken fiyat açısından da zarara uğrattı. Bazı şeylerin ne derece değiştiğine bir örnek vermek gerekirse; Vauxhall (İngiltere'deki Opel) en büyük pazar payını aldığı İngiltere'de Astra OPC için bir önceki nesle göre iki kat daha az satış hedefi öngörüyor (İlk jenerasyon 3200 adetken, yeni OPC'de tahminler 1500 adetle sınırlı). Bu durum yine de firmayı yıldırmıyor ve 280 bg'lik gücüyle çok ciddi bir otomobili yakında pazara çıkaracaklar.

OPC (İngiltere'deki adıyla VXR), pazara en ciddi rakibi olan Focus ST'den hemen önce girecek. Astra'nın potansiyeli daha yüksek olacak. ST'yi sadece güç (+30 bg) olarak değil, sınıfındaki birçok özellikle geride bırakacak gibi görünüyor. Ancak bir önceki OPC, 240 bg gücüyle gücün her şey olmadığını bizlere göstermişti. Olmadık yerde patinaj çekmesiyle ve yüksek tork sayesinde sürekli kafadan kaymasıyla meşhur olmuştu. Bu nedenle GM Europe'un OPC bölümünün başındaki isim olan, aynı zamanda eski DTM şampiyonu Volker Strycek'e sorduğumuz ilk soru da bu konuyla ilgiydi. Yeni OPC, artık gücünü ön tekerleklerine sorunsuz bir şekilde iletebilecek miydi?

'Artık yeni HiPerStrut şasimiz var ve bu tip bir reaksiyon için gerçekten çok yardımcı olacak,' diyor Strycek, 'ayrıca yeni diferansiyelimizi öyle bir ayarladık ki artık direksiyondan kesinlikle
hissedilmeyecek.'

İlk kez Insignia OPC’de tanıtılan HiPerStrut, aynı zamanda tüm 3-kapılı GTC modellerinde de kullanılıyor. Sistem bildiğimiz MacPherson düzeneği üzerine kurulu, ancak amortisör kovanı üzerinde bağımsız olarak dönebilen bir yuvarlak porya sayesinde direksiyon ve süspansiyon fonksiyonlarını birbirinden ayırabiliyor.

Mekanik kilitli diferansiyel Drexler imzalı ve Corsa OPC Nürburgring Edition versiyonunda kullanılan ünitenin Astra için dönüştürülmüş hali. Opel'in içinden bir yetkilinin bize söylediğine göre, bu ünite dışarıdan alınmaya kalkıldığında inanılmaz pahalıymış. Normal Astra’nın Watt's bağlantılı arka süspansiyonu daha sert bir torsiyon çubuğuna ve bağlantı takozlarına sahip. Ayrıca OPC, hem önden hem de arkadan yere 15 mm daha yakın.

Astra GTC ve birçok performans otomobilinin aksine OPC elektrikli direksiyon sisteminden kaçınıyor ve elekrohidrolik üniteye bağımlı kalıyor. Bu arada otomobilin 'FlexRide' sistemi sürücünün süspansiyonu, gaz tepkisini ve direksiyonu sertleştirip yumuşatmasına olanak sağlıyor. Normal, Sport ve OPC olmak üzere üç farklı mod seçilebiliyor. Ayarlar ayrı ayrı kişiselleştirilebiliyor da. 'Bazı ekipmanları kapatabiliyorsunuz. Mesela gaz tepkisi size çok sert gelebilir,' diyor Strycek.

'Bir çok sürücü farklı sertlikteki amortisörleri tercih edebilir, ama ani gaz tepkisi istemeyebilir, ya da hava yağışlıdır ve daha yumuşak bir gaz tepkisine ihtiyacınız olabilir.'
Motor dört silindiri ve 2.0-litre hacminde turbo destekli bir ünite. Aslında OPC olmayan Insignia'da kullanılan versiyonun tamamen farklı bir üst kapak ve turbo de revize edilmiş hali. 280 bg için bile biraz daha toleranslarının olduğunu söylediler. Hatta yeni Focus RS'e karşılık 300 bg üzerinde bir makine ile çıkabileceklerini belirttiler. 2400 ve 4800 d/d’ler arasında elde edilen 400 Nm tork sayesinde etkileyici bir kullanılabilirlik sunduklarını belirten Strytek. 5.9 sn'lik 0-100 km/s ve 250 km/s'lik maksimum hız değerleriyle asıl rakipleri olan Renaultsport Megane ve VW Scirocco R ile rahatlıkla başa çıkacağını iddia ediyor. OPC'nin C02 değerinin, resmi olarak henüz açıklanmamasına rağmen, iki rakibinden de iyi olacağını tahmin ediyorum (221 g/km altında).

Şanzıman 6-ileri bir manuel olacak ve iki pedallı bir opsiyon olmayacak. 'Bu sınıftaki müşteriler manuel şanzımanı tercih ediyorlar,' diye ifade ediyor Strycek kendinden emin. 'DSG ciddi bir sorun, çoğu insan kullanması çok zevkli olduğunu söylüyor, ancak 3000 km sonra vites değiştirmeyi özlemeye başlıyorlar.'

Tüm boyutlar açsından eskisinden büyük olan Astra OPC [resmi bir ağırlık rakamı verilmedi, ancak 1400 kg civarında tahmin ediniz) ağırlık azaltma çalışmalarına hafifletilmiş spor koltuklarıyla destek oluyor. Eğer opsiyonel 20 inç jantları isterseniz, forged alaşımı ve alüminyum fren diskleri sayesinde her köşeden 7.5’ar kg daha kazanmış olursunuz.
Yeni Astra'nın 20 inç jantlar üzerinde ne kadar konforlu olacağı tartışılır. Genel görüntüsüyle büyümüş ve olgunlaşmış görünen OPC, daha akıllıca detayları daha abartı olmayan body- kit’iyle kesinlikle daha şık. İnce ve hoş arka spoyleri gerçek bir downforce yaratıyor. Strycek'in üzerinde durduğu konulardan biri de bu otomobilin Nordschleife’nin altıncı vites üzerinde geçilen virajlarında çok çalışmış oldukları.. Burada gördüğünüz İki katlı kanatsa 995 Sterlin'lik opsiyonel kitin bir parçası.

Yeni Astra OPC ciddi bir makine gibi görünüyor, ama aynı zamanda ciddi para. 26.995 Sterlinlik başlangıç fiyatıyla eski neslinin lansman etiketinden 8000 Sterlin daha pahalı. En yakın rakibi Megane 265 Cup'ın baz modelindense 2000 Sterlin daha pahalı. Şimdilik kağıt üzerinde oldukça iddialı görünen OPC'yi bu yaz gerçek hayatta gerçek rakipleri karşısında göreceğiz.

 

Kaynak: evo / Nisan 2012

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
38 gösterim
Sektörden
38 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
726 gösterim
Yeniler
726 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
221 gösterim
Yeniler
221 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.