Peugeot Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Peugeot 308 1.6 e-HDI

Peugeot, gözünü premium`lara dikti ve tüm umudunu 308`e bağladı. Bu özel ve üzerinde çok çalışılmış bir otomobil.

28 Kasım 2013
3,520 gösterim

Biraz geriye gidelim. Milneyumun başlangıcında Peugeot, dünya üzerinde önemi tartışılmaz olan C segmentinde lider olmanın hesaplarını yapıyordu.307 ile Ford Focus'a karşı dişe diş bir mücadele veriyordu. Fakat otomobilin yaşının da bir sonucu olan sürüş kabiliyetlerinin yetersizliği modelin önüne bir engel olarak duruyordu. Artık geriye doğru çekilip iyi bir sıçrama yapmanın zamanıydı.

Üretimine son verilen 308 yaklaşık beş yıldır satılmaktaydı. Yerini alan ve aynı ismi taşıyacak olan modelse Peugeot için önemli ve bir o kadar pahalı bir adım olacak gibi görünüyor. Bu yeni model ile birlikte Fransız üretici, kendisini pazarın daha karlı olan premium bölümünde konumlandırmayı düşünüyor.

Peki bunun için Peugeot neler yapmış bir de onlara göz atalım. Tasarımda önde, krom çerçeveli büyük bir orta panjur otomobilin şıklığını vurguluyor. Sınıfında bir ilk olan full LED farlar üst donanım seviyelerini standart olarak geliyor. Piramit şeklindeki arka bölüm yola iyi oturan bir otomobili karakterize ediyor. kasayı kuşatan çizginin devamındaki arka bagaj kapağı ise SR1konseptinin şıklığını hatırlatıyor. Stoplar otomobilin teknolojik ve dinamik imajını güçlendiriyor. Bütün donanım seviyelerinde mevcut olan bu LED'li stoplar yine C segmentinde bir ilk olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni 308'in alt yapısında PSA grubunun geliştirdiği ve bundan sonra birçok modelde kullanılacak olan EMP2 platformu kullanılmış. Bu alüminyum, çelik ve kompozit malzemenin birlikte kullanılması ile yerini aldığı platforma göre 140 kg daha hafif. Rüzgar direnç katsayı 0.28 Cd gibi etkileyici bir değere indirilen 308'in tekerlek ve tamponlar arasındaki mesafesi azaltılarak daha kompakt görünmesi sağlanmış.

Yeni 308'de gelecek yıldan itibaren BlueHDi  motoru da kapsayan Euro6 etiketli üniteler sunulacak.  Şimdilik ise yerini aldığı modelden gelen Euro5 motorlar kullanılıyor. BlueHdi adı verilen dizel ünitenin ortalama yakıt tüketimi 3.1 lt/100 km olarak açıklanırken CO2 emisyonu ise 82 g/km. Şu anda kullanılmakta olan 1.6 e-HDi motor içinde tüketim değeri 3.8 lt/100 km iken yuvarlanma direnci düşük lastiklerle birlikte CO2 emisyonu 98 g/km.

Her ne kadar motor kompartımanı eski 308 ile aynı olsa da, otomobilin içi yepyeni ve rakiplerine büyük bir darbe indirdiğini söyleyebiliriz. Direksiyonun üzerine bir lemur gibi tünemiş olan gösterge paneli ve minimalist ön konsol kullanıcıların beğenisini kazanacaktır. Birçok kontrolün 9.7 inçlik dokunmatik ekrana toplanmasıyla ön konsol düğme yoğunluğundan kurtarılmış. Her boşluğun akıllıca kullanıldığı 308'de arka koltuklarda sunulan yaşam alanı ise çok da iyi değil. Arkada seyahat eden yetişkinler kendilerini sıkışmış gibi hissedeceklerdir. Yeni 308'in bagaj hacmi ise 435 lt ve bu sınıfına oranla oldukça iddialı bir rakam.

308, artan kalite duygusunu yolda da yaşatmayı başarıyor. Yol üstündeki engebeleri kabine yansıtmayan otomobilin dizel motorunun sesi de iyi izolasyon sayesinde kabinde duyulmuyor. Düşük hızlarda yapılan sürüşlerde kullandığımız otomobilde bulunan 16 inç çapındaki jantlar 308'e oldukça uygun. Rüzgar sesinden uzak konforlu ve rahatlatıcı bir otoyol sürüşünde 308 iyi bir seçenek olabilir.

Fakat otomobilin direksiyon tepkileri gerçekmiş gibi hissettirmiyor. Yapay bir sertliğe sahip.

Konforlu süspansiyonu ise hızlı giren virajlarda otomobilin dışarı doğru kaymasını önlemekte yetersiz kalıyor. Yuvarlanma direnci düşük lastiklerine rağmen sonradan kendisini toplayabilen 308 yine de sürücüsünün temkinli bir sürüş yapmasına neden oluyor. Fakat bu otomobilin konfora odaklandığını düşünürsek ortada büyük bir sorun yok. Ve konforlu bir sürüş adına istenilen herşeyi size sunacağından emin olabilirsiniz.

Sonuç olarak baktığımızda ise 308 öncüsüne göre büyük bir gelişim göstermiş. İçinde olmak son derece keyifli. Yakıt tüketimi düşük ve satın almak da akıllıca. Birçok insanın satın alma listesinde yer alacak olan yeni 308 için, her ne kadar oyunu değiştirebilecek bir oyuncu olmasa da rakipleri karşısında daha da güçlendiğini söyleyebiliriz.

Otomobilin satışına Avrupa'da başlandı. Ülkemize ise 2014'ün Şubat ayında gelecek. Ayrıca bir iyi haber; yine 2014'ün ikinci yarısında benzinli versiyon ile tam otomatik bir şanzıman da sunulacak. Auto6R ve Auto5R şanzımanlar ise 308'de hiç kullanılmayacak. Türkiye'ye 1.2 VTi 82 bg, 1.6 THP 156 bg, 1.6 HDi 92 bg, 1.6 e-HDi 115 bg olmak üzere, iki benzinli, iki dizel motor seçeneği ile satılacak.

Kaynak: Autocar 2013 Kasım Sayısı

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
38 gösterim
Sektörden
38 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
726 gösterim
Yeniler
726 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
220 gösterim
Yeniler
220 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.