Peugeot Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Peugeot RCZR 1.6 THP

Hacim küçültmenin geldiği en parlak noktalardan biri Peugeot RCZ R’ın motor kaputu altında saklanıyor.

24 Nisan 2014
3,673 gösterim

Formula 1 otomobillerinde bu sezondan itibaren zorunlu hale getirilen 1,6 lt turbo benzinli motorlar gibi, küçük hacimden yüksek güç üretilebilen motorların devrindeyiz artık. Peugeot da 1,6 türbo benzinli motorunu ürün gamındaki farklı karoserlerde kullanıyor. Ancak aklımıza Formula 1 otomobillerini getiren 156 HP ya da 200 HP’lik 1.6 THP’ler değildi. Aynı hacimden 270 HP güç üreten yeni 1.6 THP, sınıfında en yüksek güç üreten motor olmayı başardı.

Tasarımıyla dikkat çeken RCZ, sürüş dinamikleriyle de kendisinden pahalı spor otomobilleri aratmayacak deneyimler sunabiliyor. Tek eksiği, spor otomobil kavramının içerisini tam anlamıyla doldurabilecek, gerçekten güçlü bir motordu. Bu eksiklik ise makyajlı RCZ’ye R logosu eklenerek giderildi. Bu logo, 1,6 lt’lik hacimden 270 HP güç üreten bir otomobile işaret ediyor. 270 HP’lik güç 6000 d/d’de üretildiği için alt devirler çok canlı değil. Devir artınca gücünü hissettiren RCZ R’a, keyifli bir motor ve ı zoz sesi eşlik ediyor. Gücü ön tekerleklere iletme görevi 6 ileri manuel şanzımanm vites yerleri belirgin olan otomobilin uzun vites yolları hızlanmalarda zaman kaybettiriyor. Yakıt tüketimi ise performans odaklı bir kullanımda 12.0 lt/100 kinlere uzanırken 8,2 lt/100 km’lik ortalama test tüketimiyle gün içerisinde dolaşmanız mümkün.

Sürüş dinamiklerine baktığımızda, RCZ’nin karakterinin R versiyonunda daha da baskın hale geldiğini görüyoruz. Performans sınırlarım görmek istediğinizde ise işler biraz değişiyor. Bu dengeli otomobil bir anda ön tekerleklerini asfalta geçirmek isteyen bir canavara dönüşüyor. Önden kaymalar başlıyor. Bir de ağırlık transferlerine başlarsanız direksiyon ile bilek güreşine de başlıyorsunuz. Zaman zaman çizgisini kaybeden otomobili izine sokmak zor olamasa da dalgınlığa izin vermiyor. Böyle bir durumda devreye girmesini beklediğiniz elektronik yardımcıların ise müdahale limit çok daha yukarda. Bunun yerine ön akstaki sınırlı kaydırmak Torsen diferansiyel kilidi tekerlekler arasında torku dağıtıyor. Öndeki bu kadar hareketin sebebi RCZ R’a gücün fazla gelmesinden ziyade test aracının lastik durumu da olabilir. Direksiyon yönlendirmesi standart RCZ’den farklı olmayan RCZ R’m biraz daha sert bir direksiyon sistemine ihtiyacı var. Süspansiyon sistemi ise bu tür bir otomobil için tam kararında bir sertliğe sahip. Bozuk zeminde bir süre ilerlediğinizde bu sertlik rahatsız edici hale gelebiliyor. Buna karşın ağırlık transferlerinde bu sertliğin, performansa sağladığı katkı öne çıkıyor. Performansa ara verip, otomobilin içerisinde sakinliğin keyfini sürmeye karar verdiğinizde iç mekandaki detayları fark ediyorsunuz.

Vites konsolundaki R plakası ve alüminyum kapı eşikleri ilk izlenimi güçlendiriyor. Ergonomi ve daha fazla yan destek düşünülerek tasarlanan ön koltuklar sert yapıda. Standarttan daha iri olan bu koltuklar sebebiyle, zaten büyük bir beceri isteyen arka koltuklara geçiş işlemi, adeta yetenek yarışmasına dönüşmüş. Bu koltuklan yeteri kadar ileri çekip, bir şekilde arka koltuklara geçebilen olursa, oturdukları yerden pek uzun kalmak istemeyeceklerdir.

Zira RCZ’nin arka koltukları, biz onlara “koltuk” desek de aslında koltuktan çok, fazladan bir eşya alanı olarak tasarlanmış. Buradaki amaç belki de çocuk koltuğu kullananlara da hitap etmektir. Ön koltuklar ise aksine uzun boylular için bile oldukça cömert. Baş ve diz mesafesi sorunları yaşanmıyor. Yenilenmeyen direksiyon simidi ergonomik tasarlansa da 208, 2008 ve 308 modellerinde gördüğümüz küçük çaplı direksiyon simidinin RCZ R’da çok yakışacağına hatta, sürüş keyfini arttıracağına eminiz.

Genel olarak baktığımızda RCZ R’m Fransız üreticinin performans otomobillerini günlük kullanımlara uygun hale getirme becerisini gösteriyor. Hızlanma ve fren performanslarıyla göz dolduran otomobil makul performans beklentileri eksiksiz karşılarken, limitlerde gezinmek isteyenler arasından tecrübeli olanları seçiyor. Başlangıç fiyatına baktığımızda ona yakın güce sahip bir başka rakibinin olmaması RCZ R listenin başına geçiriyor.

Kaynak: Otohaber

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
17 gösterim
Sektörden
17 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
708 gösterim
Yeniler
708 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
203 gösterim
Yeniler
203 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.