Seat Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Seat Leon SC

Seat Leon, daha dinamik görünen yeni nesliyle birlikte üç kapılı sportif bir versiyona da kavuştu.

27 Şubat 2014
4,887 gösterim

Seat'ın bir önceki Leon'u gizli arka kapı kollarıyla çok ses getirmişti. Otomobile daha sportif bir hava katan ve arka kapıyı nispeten görünmez hale getiren bu detayın, Leon'un gençler arasında popüler olmasında ufak da olsa bir rolü olduğunu düşünüyorum. Seat, selefinden çok daha dinamik görünmesine rağmen, otomobilin yeni neslinde bu tasarımdan vazgeçti. Bu noktada insanın aklına 'acaba üç kapılı gövde tipini bu yüzden mi ürettiler?' sorusu gelmiyor değil. Ne olursa olsun, belli ki Seat, çevresindeki genç kitleyi genişletmek istiyor ve bu yüzden de onlara üç kapılı Leon SC'yi sunuyor.

Leon yeni neslinde hem hafifledi hem de biraz ufaldı. 5 kapılı versiyon eski modelden 90 kg daha hafif ve 5.5 cm daha kısa. Buna karşılık dingil mesafesindeki artış, aracın artık daha geniş bir kabin sunmasını sağlıyor. Peki 3 kapılı SC'de durum ne? Teknik özellikler tablosunda SC'nin 5 kapılı kardeşinden daha küçük boyutlara sahip olduğu görülüyor. Mesela 4228 mm'lik uzunluğu, 3.5 cm daha kısa ve bu fark daha kısa olan dingil mesafesinden kaynaklanıyor. SC'nin yüksekliği de 1.3 cm kadar daha az. Boyutlardaki bu farklara karşılık, sportif Leon da tıpkı 5 kapılı kardeşi gibi 380 litrelik bir bagaj hacmine sahip. Dingil mesafesindeki küçük fark arka koltuk genişliğini etkiliyor, ancak yine de bu bölüm çok da dar sayılmaz. Leon SC'nin kabini, bu küçük değişiklik dışında çok da farklı değil. Eski Leon'a göre çok daha sportif ve ergonomik bir ön konsola sahip ve malzeme kalitesi de daha iyi. Tasarım ve kalite anlamında, Volkswagen'deki kardeşi Golf'ün gerisinde kalıyor, ancak yine de, bu açıdan gözle görülür bir gelişim söz konusu.

Leon'un arka tasarımı 5 kapılı versiyon ile hemen hemen aynı, ancak yandan bakıldığından eksik olan bir kapı dışında çok daha belirgin bir fark var. Bu iki model birbirinden çok farklı C sütunlarına sahipler ki, bu da profilden bakar bakmaz ayrılmalarını sağlıyor. 5 kapılının C sütunu eski Leon'un tarzını devam ittiriyor, ancak SC bu açıdan daha çok Audi A3'ü hatırlatıyor. Ön bölümse birebir aynı diyebiliriz. Kompakt sınıfta ilk defa yer verilen Full LED farlar, SC'de de bir opsiyon olarak alınabiliyor. Beş adet LED'den oluşan bu farların çok güzel göründüklerini, ışıl ışıl parladıklarını, ancak günümüzün xenon'ları kadar etkili aydınlatmadıklarını belirtmeliyim.

Yeni Leon, tıpkı eski model gibi yine sportif bir sürüşe sahip, ancak bu sefer hem yalıtım hem de konfor biraz daha iyi. Test aracındaki dizel motorun sesinin kabine rahatsız edici düzeyde gelmemesi de artan yalıtımın bir göstergesi. 'Ne! Dizel motor mu?' dediğinizi duyar gibiyim. Evet, Leon SC test aracında 105 beygir gücünde 1.6 litrelik dizel motor bulunuyor ve bu ekonomik ünite 7 ileri DSG ile kombine edilmiş. Performans 250 Nm'lik tork sayesinde hiç fena sayılmaz, ayrıca 3.9 litre olarak verilen ortalama tüketim verisi de çok çekici. Ve evet! Bu gerçekten de ekonomik bir motor; fabrika verisine ulaşamasak da, otomatik stop&start sisteminin de yardımıyla yakaladığımız 5.0 lt/100 km civarındaki test tüketimi maddi yönden büyük keyif veriyor. Peki ya sürüş keyfi? Şanzımanın çift kavramalı olması şehir içi hızlardaki sarsıntıları saymazsak sürüş keyfi adına durumu biraz kurtarıyor, ancak yine de, bu sportif Leon'un 140 beygir gücündeki 1.4 litrelik TSİ motora sahip FR versiyonunun daha keyifli olacağı kesin. 6.200 TL daha uygun bir fiyatla sunulan bu motor, otomobilin dinamik sürüş karakterine daha çok yakışacaktır.

Leon, görüntüsüyle uyumlu dinamik bir sürüşe sahip. Şasisi pek çok rakibinden daha kıvrak, ancak hızlı virajlarda biraz önden kaymaya meyilli görünüyor. Virajlarda, direksiyonla ve gazla oynayarak gövdeyi kontrol etmek çok kolay, ancak bu kadar sportif bir sürüş istemeyenler için Golften daha oturaklı hissettirmediğini de belirtmekte fayda var. Bunun yanında iyi çalışan ESP'si ve XDS elektronik diferansiyel kilidi sayesinde güvenlikten ödün vermiyor. Yani Leon, ağırbaşlı Golfe göre ne kadar genç görünüyorsa, sürüşte de o kadar genç hissettiriyor.

2014 Seat Leon ST (Station Wagon) Fotoğraf Galerisi

Kaynak: Evo Şubat Sayısı 2014

Galeri

Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC
Seat Leon SC

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
17 gösterim
Sektörden
17 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
708 gösterim
Yeniler
708 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
203 gösterim
Yeniler
203 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.