Toyota Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Toyota Verso 1.6 D-4D

Toyota Verso`ya BMW`den ithal dizel motor geliyor.

14 Ocak 2014
4,872 gösterim

BMW ve Toyota arasında 2011'in Aralık ayında imzalanan ortaklığın ilk ürünü olarak, Toyota Verso'da BMW'nin 1.6 lt dizel motoru kullanılacak.

Verso 1.6 D-4D'nin üretimine bu ay içinde Toyota'nın Adapazarı'ndaki fabrikasında start verilecek. BMW'nin turbo dizel motoru 110 bg güç ve 1750-2250 d/dak arasında 270 Nm tork üretiyor.

Euro 5 kurallarına uyumlu ünite, BMW'nin Avusturya'daki fabrikasında üretiliyor ve hem 1 Serisi hem de ikinci nesil MINI'de kullanılıyor. Toyota, Verso 1.6D-4D'nin 119 g/km emisyon değerine sahip olduğunu ve Avrupa pazarında rekabet edebilmesi için küçük hacimli bir motora ihtiyacının olduğunu söylüyor.

BMW motor naklinin başındaki isim Gerald Killman Autocar'a, Belçika'daki Toyota Motor Europe takımının yeni motor burçları, çift kavrama ve yeni bir şanzıman yuvası tasarlamak zorunda kaldığını söyledi.

Killman bunlara rağmen en büyük teknik zorluğun BMW motoru ve Toyota otomobili arasında elektronik arayüz tasarımında kendini gösterdiğini belirtti.

Toyota bu motor için yeni bir stop-start sistemi tasarlamak zorunda kalmış.

Killman, Verso'nun temel gövde altyapısı değiştirilmediği için motor sesi, titreşim ve sertlik gibi konularda mühendislik açısından aşırıya kaçılmadığını söylüyor.

Toyota ve BMW arasında imzalanan ortaklık aynı zamanda, beraber üretilecek bir spor otomobil platformu hakkında fizibilite çalışmalarını, hafif gövde yapıları üzerinde yapılacak çalışmaları, lityum-hava pil araştırmalarını ve yakıt hücresi sistemi gelişimlerini de kapsıyor.

Kaynak: Autocar Ocak 2014

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
22 gösterim
Sektörden
22 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
713 gösterim
Yeniler
713 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
208 gösterim
Yeniler
208 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.