Toyota Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"

Toyota’nın gelecekteki spor otomobillerinin nasıl görüneceğiyle ilgili bütün fikirlerini hayata geçirdiği FT-1, her noktasıyla bütün tasarımcıların ortak çalışmasının bir ürünü.

31 Mayıs 2014
6,714 gösterim

Toyota FT-ı, cesaret üzerine kurulmuş bir model; parlak metalik kırmızı renkte, hata rafı nda organik eğimlere ve çizgilere sahip, vücudunda ki deliklerle havayı içine çekip onu ses ve güç olarak dışa vurmaya hazır.

Toyota’nın New port Beach, Los A ngeles’ta ki (Qualty Tasarım Araştırma Merkezi başkanı Kevin Hunter “Bu,her zaman tasarlamak istediğimiz bir otomobildi” diyor. Birçok Corollamakyaj operasyonunun ardından Calty’nin 6 kişilik tasarım ekibi, Toyota’nın gelecekteki spor otomobillerinin nasıl görüneceğiyle ilgili bütün fikirlerini hayata geçirdiği. FT-1, her noktasıyla bütün tasarımcıların ortak çalışmasının bir ürünü.

Diğer bütün otomobil şirketleri arasında, Toyota sırlarını en iyi tutan üretici. Ferdinand Picch’in geceleri gördüğü rüyaları bile bilen CAR dergisinden Georg Kacher, Toyota’nın gelecek planlarıyla ilgili bilgi alma konusunda sorun yaşıyor. Bu durum, dışarıyla fazla iletişim kurmayan ve ağzı sıkı yöneticilerden kaynaklanıyor. Toyota, otomotiv dünyasının Kuzey Kore’si gibi. Aynı şey Toyota’nın güncel hibrit Le Mans otomobilinde de oldu. Motor sporları patronu Yoshiaki Kinoshita, bu otomobili F1 takımı rafa kaldırıldıktan sonra merkezden kimsenin onayını almadan geliştirmeye başlamıştı.

FT-ı açısından da benzer bir donanım mevcut. Kevin Hunter, GT86’nın üzerinde konumlandırılacak bir spor otomobil üzerinde çalışma iznini almıştı ama bu teklif ilk olarak Calty’den geldi. Hunter, pazar analistlerinden böyle bir spor otomobile ihtiyaç olduğu yönündeki çağrılarına cevap alamıyordu. O ve Calty’deki diğer adamlar, Toyora’nın sportif geçmişinin güncel gamda daha iyi yansıtılması gerektiğini düşünüyordu ve Akio Toyoda’nın “artık sıkıcı modeller yok” demesi, doğru zamanın geldiğinin göstergesiydi.

Hunter “Toyota’nın spor otomobil geçmişiyle ilgili uzun bir hikâyesi var” diyor ve şöyle devam ediyor; “2000 GT ve Supra’ya baktığınızda, her ikisinin de Toyota’nın tarihinde ikon haline gelmiş modeller olduğunu görürsünüz. Bu geçmişi, önden motorlu ve arkadan itişli bir modelle yeniden hayata geçirmek istedik.”

2012’nin başlarında Hunter, bu tip bir otomobili tasarlamak için izin almayı başardı. İzni almadan önce de Polyphony Digital’daki adamları aradı ve henüz onaylanmamış FT-ı modelini bir Gran Turismo otomobiline dönüştürdü. Nagoya’ya döndüğündeyse, Akio’ya göstermek için yanında sadece gerçek boyutlardaki model ve 3D model yoktu. Patron aynı zamanda FT-ı ile Fuji Speed way’de tur atabiliyordu. Anlaşılan Playstation’da, gerçek hayattaki tur zamanlarını anlayabilecek kadar fazla zaman geçirmişti. Gran Turismo’nun gerçekçiliğinde otomobilin nasıl yanladığını görebiliyordu.

“Gerçekten çok heyecan vericiydi” diyor Hunter. “Bu noktaya gelmemiz uzun zaman aldı. Bu nedenle en karizmatik bölüm buydu. Korkutucu kısımsa, Bay Toyoda’nın otomobilden hoşlanmaması ihtimaliydi ve proje oracıkta son

bulabilirdi. Toyoda’nın otomobili sanal ortamda kullanabilmesi çok yardımcı oldu. Genelde tasarım konseptleri statik objelerdir ve oldukları yerde dururlar. Bizse otomobili ona pist modunda kullandırdık. Bu da sunuma heyecan kattı. Yine de tasarım iyi olmasaydı projenin bir yere gideceği yoktu.”

Akio otomobili sevdi ve onu bu yılın Detroit Otomobil Fuarında sergiletti. Polyphony’nin üstün çabası da boşa gitmedi; 100 binden fazla oyuncu, FT-ı sunulduğu gün onu indirdi. Peki, onu bir koltuk yerine gerçek bir yolda kullanmak istemez miydiniz?

Kötü haber şu ki; bu konsept, gelecekte GT86, BM W Z4 ve Lexus LFA’nın yerini alacak modele kadar, bütün otomobillere hayat verecek Toyota-BMW ortaklığından tamamen bağımsız olarak geliştirildi. Supra benzeri bir sıralı altı silindirli turbo motorlu spor otomobil de planlar arasında yer alıyordu ama bu konsept, ortaklığa imza atılmadan önce hayatına başladı. Hunter’ın Calty’deki ekibi, Toyota’daki mühendislerden bağımsız olarak FT-ı’in zor noktalarının üstesinden geldi.

Buna rağmen otomobilin tasarımı üretime uygun olarak şekillendirildi. Uzun kaput, sıralı altı silindirli motora uygun tasarlandı ve günümüzde Toyota’nın planları arasında büyük yer tutan hibrit sistemleri için otomobilde yer açıldı. Toyota 2020’de varlık gösterdiği bütün pazarlarda hibrit modelleri satışa su n mayı planlıyor ve yeni Supra da platform paylaşımının temelini oluşturan hibrit sistemle yollara çıkabilir. Platform dediğimiz şeyi, gövdenin üzerine oturtulduğu bir kaykay olarak düşünmeyin; o sadece ortak bileşenlerin kullandığı bir altyapı. Yani boyutlar ve tarz üzerinde bir etkisi yok. Kısacası bu konsept, henüz yeni Supra değil ancak bunu istediğinizi Toyota’ya söylerseniz, belki olabilir.

Onu sevdiniz mi? Bunları söylemek bana düşmez ama otomobilin babasıyla yaptığım konuşmalar, geçirdiğim kaliteli zaman ve Detroit’te topladığı kalabalığın ardından fikirlerim şöyle.

Öncelikle o burun; saf bir Fa otomobili gibi. Ferrari’nin veya McLaren SLR gibi Fı tarzını kullanmakta daha haklı üreticilerin yol otomobillerinden ilham alındığı ortada. Hunter, Toyota’nın Fı’deki utanç verici şöhretine rağmen bu spordan ilham almaktan mutlu. Üretim versiyonunda ön-alt hava girişlerindeki görünür büyük fanların yer almayacağı belli. Üstelik güzel görünmüyorlar ama Hunter, özellikle onu kullandığınızı düşündüren bir konsepte odaklanmış. Benzer detaylar onun üretime hazır olmasını istemenizi sağlıyor. Özellikle Toyota yöneticileri ve tasarımcılar, Toyota Racing Development’dan yardım alarak şeklin, otomobilin sahip olabileceği gücü desteklemesi n i istemişler.

Hunter “Gerçekleşebilecekmiş gibi hissettirmesini istedik” diyor. “Onu görenler kendilerini otomobilin içinde hayal edebilir. Böylece daha fazla heyecan yaratır ve hayata geçirilebilir. Onun hayal otomobiller dünyasına gitmesini istemedik. Daha çok ‘Bunu yolda görmeliyim. Umarım Toyota buna benzer bir şey üretir’ denmesini istedik.”

“Dış tasarımı şekillendirirken ‘fonksiyonel tasarını’ terimine odaklandık. Bu, temelde güzelliğin fonksiyonellik ten doğmasıdır. Otomobilde birçok giriş, çıkış ve gövdede eğimli noktalar görmenizin nedeni işte bu.”

Buzlu camdan üretilmiş kaput, önden motorlu bir otomobil için şık bir dokunuş ve taşıdığı sıralı altı silindirli motoru bir kahraman haline geti riyor ancak kaputun geri kalanı biraz daha başarısız. Profilden bakınca kaput yükseliyor ve ön camın altıyla biraz yüksek bir noktada birleşiyor. Diğer önden motorlu spor otomobillerin aksine (bunlar arasında V8 motorlu yeni Corvette ve Vı 2 motorlu Ferrari F12 de var) burundaki ağır görünümü hafifletecek herhangi bir yan tasarım bileşeni yok ve FT-1 orta kısımlarında biraz kaim hissettiriyor. Güçlü, uzun burunlu bir önden motorlu spor otomobilin ön çamurluklarının ardında biraz daha ince bir gövdeye sahip olmasını beklersiniz. Karsıdan bakıldığında da uzun kaputta belki de daha fazla yardımcı detay olması gerekli.

Hunter, yan camların şeklinde 2000GTden ilham aldıklarını ve karartılmış camların kırmızı gövdeyle (bu renkte karar kılmadan önce 18 farklı renk denemişler) birlikte yarış pilotunun vizörü gibi göründüğünü söylüyor. Tavanda Zagato tarzı iki bombe mevcut. İçinde çok az kişinin rahat edebildiği 2000GT’nin de

böyle bombelere ihtiyacı vardı. Otomobildeki en iyi çizgiyse tartışmasız eşiklerden başlayan ve yan taraftaki hava girişine doğru yükselerek arka tarafı şekillendiren dokunuş. Etkileyici ve onu canlı gördüğünüzde Ben Bowlby’m çılgın Delta Wingyarış otomobilini hatırlatıyor. Dar ve ince burnuyla geleneksel arka tasarımın birleşimi, otomobilin arkaya doğru büyümesine neden oluyor.

Arka tasarım en iyi bava akışı için şekillendirilmiş. Büyük arka girişler ve iki sade siyah egzoz çıkışı da gövdeyi etkileyici kılıyor. Kişisel olarak en hoşlandığım detay, stop lambası kaplamaları oldu ki bunlar sadece arkadan değil, her açıdan bakıldığında görünür şekilde tasarlanmış.

Hunter en fazla delta şekilli kabinin sürücü tarafını seviyor. Calty takımı, baş üstü göstergeyi tasarlarken San Diego’daki Miramar Top Gun savaş jeti eğitim merkezini ziyaret etmiş. Bu tip hareketler, Toyota’nın neden Dcrbyshire’da fabrikası olduğunu ancak tasarım stüdyosunu Kaliforniya’da kurduğunu açıklıyor. Hunter, sürücünün dokunduğu veya kullandığı noktalarda, kırmızı dikişli deri parçalarına dikkat çekiyor. Koltukta bu parçalardan kol desteğinde ve dizinizin orta tünele doğru olan kısmında rastlamak mümkün. Hunter haklı;

bunlar gerçekten hoş detaylar. Kabine hafif bir özel yapım veya konfordan ödün vermeden yarış otomobili hissi katıyor. Hunter in heyecanı, bu detaylarla ve hatta burada göremediğimiz dokunuşlarla gelecekte karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor.

“Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de koltuk” diyor Hunter. “Tek kelimeyle mükemmel. Onu algılamak kolay değil çünkü otomobilin içine kaynaklanmış durumda ve bütün arka tarafı parlak metalle kaplı. Otomobilden inip onu ilk kez gördüğünüzde, dünya dışı bir uzay aracının parçası gibi hissettiriyor.”

FT-ı Future Toyota (Gelecek Toyota) anlamını taşıyor. Bu tasarımın geleceği belirli olmayabilir ama Hunter gelecekteki Toyota’ların buna benzemesi gerektiği görüşünde. “Tasarımcı olarak farkına vardığımız şey şu; insanlar Toyota için çalıştığımızı öğrendiğinde, ilk olarak yeni Supra’nın ne zaman geleceğini soruyor.” Biz, her ne kadar ona Supra demekten vazgeçmiş olsak da sanırım birçok insan modelle arasında böyle bir bağ kuruyor. Toyota’nın böyle ilham verici bir efsane otomobili yok. O alangerçekten boş.

Hunter son olarak “Toyota’nın geçmişi ne baktığınızda, aralarında MR2nin ve yanlamak için kullanılan iki kapılı arkadan itişli Corolla’ların bulunduğu ilginç modellerle karşılaşırsınız. Bazı eğlenceli ve yaratıcı şeyler yaptık ama pistin dışına çıktık. FT-ı geri döndüğümüzü gösteriyor. Spor otomobiller konusunda heyecanımızı geri kazandık” eliyor.

Kaynak: CAR

Galeri

Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"
Toyota’nın Yeni Supra’sı "Toyota FT-1"

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
67 gösterim
Sektörden
67 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
749 gösterim
Yeniler
749 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
240 gösterim
Yeniler
240 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.