Ford Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Yeni Ford Focus incelemesi

Eğer güncel Focus’ta ağır bir zayıflık varsa, o da kokpit tasarımı olmalı. Testlerimizde düğmelerin hem çokluğunu, hem de küçük olmalarını sık sık eleştirmiştik.

31 Mart 2014
5,428 gösterim

Hatta bir okurumuz “patlamış bir mutfak mikseri gibi” benzetmesini yapmıştı. Artık düğme salatası olmayacak. İlk kez Cenevre’de görücüye çıkacak olan makyajlı Ford Focus’ta mühendisler, kokpiti derleyip toplamışlar. Yeni Focus’taki değişikliklerin dışarıdan da ilk bakışta fark edilebilmesi için tasarımcılar, Aston Martin modellerini hatırlatan cesur bir burun tasarımı kullanmışlar. Daha dar yapılı farlar, LED’li gündüz farları ve kaputtaki 4 adet ütü izi ise diğer fark edilir yenilikler. Yine iç mekana dönelim: Ford tamamen yeni bir orta konsol tasarlamış. Örneğin ucuz görünümlü radyo da, küçük ve sürücüden çok uzak kalan ekran da, artık tarihin raflarına gömülmüş.

Sonunda sürücü, 8 inçlik büyük bir ekrana kavuşmuş. Bu dokunmatik ekran sadece navigasyon haritaları ve radyo kanalları için değil, yeni Focus’un merkezi kontrol ünitesi olarak da kullanılıyor. Anlaşılır mönüler sayesinde kullanım arlık çok daha rahat. Otomobilleriyle konuşmayı sevenler içinse Ford, geliştirilmiş yeni bir ses tanımlama sistemi de hazırlamış. Sync 2 adlı sistem, gerçekten de Ford’un iddia ettiği kadar kullanışlı. Akıllı telefonlardaki müzikler de Sync2 üzerinden, aracın müzik sisteminden dinlenebiliyor. Şu anda sadece İngilizce anlayan sistem, sonbaharda araç piyasaya çıkana kadar birçok farklı dili de öğrenecek.

Vites kolunun önündeki göz ise cep telefonları için tasarlanmış. Bunun hemen yanında medya depolama aygıtları veya şarj kabloları için bir USB bağlantısı bulunuyor. Hem bardak hem de Farklı boyutlarda içecekler için ayarlanabilen bardak tutucular ve ayarlı kol dayanağı da diğer pratik ayrıntılar. Diğer taraftan Focus’un iç mekanı sadece pratikleşmekle kalmamış: Kalite seviyesinde de belirgin bir artış var. Daha kalın deri kaplama sayesinde direksiyon ele daha iyi oturuyor ve plastik yüzeyler daha değerli görünüyor.

Havalandırma üfleçleri, düğmeler ve şalterlerde kullanılan krom çerçeveler de kalite hissini artırıyor. Yeni koltuk döşemeleri güncel versiyondan daha rahat hissettiriyor. Koltukların başarılı yan destekleri ise aynen korunmuş. Diğer taraftan arka koltuklar ve bagaj bölmesinde herhangi bir değişiklik yapılmamış. Aslında buna gerek de yok. Yeni Focus’ta yeni asistan sistemler de bulunacak. Örneğin otomobil, artık sadece park etmek yerine kendi kendine park yerlerinden de çıkabilecek. Bu özellik kompakt sınıf için bir ilk. Akıllı bir aydınlatma sistemi ise ön aydınlatmayı, yolun türü ve araç hızına göre ayarlayabilecek. 150 HP ve 180 HP güç seçenekleri olan 1.5 lt’lik 4 silindirli EcoBoost motor da yeni. Yeni modelle birlikle dizel motor da artık 1.5 lt hacimle yetinecek ve 3 güç seviyesi (95/105/120 HP) bulunacak. Yeni Focus’u Ford, sonbahar aylarında piyasaya çıkarmayı planlıyor. Başlangıç fiyatı ise 17 bin Euro civarında olacak. Ne dersiniz, Aston Martin havalı bir otomobil için gayet makul, değil mi?

Kaynak: Auto Show

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
22 gösterim
Sektörden
22 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
713 gösterim
Yeniler
713 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
208 gösterim
Yeniler
208 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.