OpelOpel

Yeni Opel Astra ile teknoloji devrimi

Daha hafif, daha tutumlu, daha güvenli: Yeni Astra`nın tasarımı dinamik yönde evrilirken, mühendisler gövdenin altındaki neredeyse her şeyi ileri teknolojiyle yenilemiş.

135
SUV sınıfındaki durdurulamaz yükselişe ve yeni eklenen crossover modellere karşın, Aastra dünya genelinde yaklaşık yüzde 20'lik satış oranıyla Opel'in en önemli modeli olmayı sürdürüyor. Kadett de dahil edildiğinde kökleri bir önceki yüzyılın 30'lu yıllarına kadar uzanan Opel'in kompakt modeli, bugün on birinci nesliyle yollarda.

Astra'nın gelecekte de marka için önemini koruması adına Opel mühendisleri otomobilin yeni neslinde özellikle teknolojik gelişmeyi ön planda tutmuş. Tasarım anlamında kayda değer değişimler olmakla birlikte, bir önceki nesilde yaşanan kırılma yeni nesille birlikte evrimleşme haline gelmiş.

Dısarıda daha küçük, içeride daha büyük

Yeni nesil, selefiyle karşılaştırıldığında yaklaşık 50 mm kısalmış ve yüksekliği de 26 mm azalmış olmasına rağmen, yolcularına daha geniş bir yaşam alanı sunuyor. Arka koltuklarda oturanlar için diz mesafesinde 34 milimetrelik bir artış sağlanırken, bagajın 360 litrelik yeterli hacmi korunmuş. 
 

Ağırlıktaki değişimse çok daha belirgin: Astra K, bir önceki nesille karşılaştırıldığında donanım ve motor seçeneklerine göre 120 kg ile 200 kg arasında hafiflemiş. Bunun 80 kilogramı doğrudan gövdede azalırken, yaşanan hafiflemede yüksek ve çok yüksek dayanıklı çeliğin daha fazla kullanıldığı malzeme karışımının payı büyük. 

Bu tür çelikler, dayanıklı yapıları sayesinde standart malzemelere göre daha ince ve dolayısıyla da daha hafif bir şekilde kullanılabiliyorlar. Motor ve yürüyen aksamda mühendisler 50 kilogramlık bir tasarrufa daha imza atmış. 

Ön camdaki üçüncü nesil kamera sadece ışık dağılımının ayarlanmasına yardımcı olmakla kalmıyor. Aynı zamanda da trafik işaretlerini tanıyor: hız sınırları veya sollama yasakları kamera tarafından tanınıp gösterge tablosuna iletilerek sürücünün uyarılması sağlanıyor. Kamera aynı zamanda şerit çizgilerini de takip edip sürücüyü kontrolsüz şerit değişimlerine karşı uyarıyor ve gerektiğinde otomatik direksiyon düzeltmesi de gerçekleştiriliyor.

Elektronik "üçüncü göz" ayrıca aracın önündeki alanı 80 metreye kadar tarayarak, bir çarpma tehlikesinin ortaya çıkması durumunda önce sürücüyü görsel olarak uyarıyor ve gerekli olması halinde otomatik frenleme de gerçekleştiriyor. Ek asistan sistemler otomobilin kör noktalarını da gözlem altında tutarak, kör noktalarda bir araç olması halinde yan aynalara ışıklı uyarılar yansıtarak sürücüyü bilgilendiriyorlar.
 

Yeni Opel Astra'da sürüş sadece güvenlik odaklı değil. Aynı zamanda da üst düzey konfor ön planda tutuluyor. Bir önceki nesilde de büyük beğeni toplayan sertifikalı ergonomik koltuklar yeni Astra'da daha da geliştirilmiş. Sunulan geniş ayar imkanı sayesinde sürücü ve ön koltukta oturan yolcu en rahat ve ergonomik oturma pozisyonunu ayarlayabiliyor.

Havalandırmalı masaj koltukları

Dynamic ve Excellence donanımlarında sunulan AGR deri koltuk opsiyonunu tercih edenler koltuk havalandırması, masaj fonksiyonu ve pnömatik ayarlı yan desteklerin keyfine varabiliyorlar. 

Bu sayede sıcak günlerde serin bir oturma alanı veya sürüşlerde daha iyi yan destek elde ediliyor. Opel,arkada oturanların öne kıskanç bakışlar atmamaları için arka sıranın yan oturma bölümlerinde ısıtma seçeneği de sunuyor.

Kaynak: auto motor & sport