VolvoVolvo

Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri

Adeta, eski bir sanatçının herkes tarafından çok sevilecek yeni eseri gibi olan 2015 Volvo XC90, kullanıcısının beklediği tüm teknik özelliklere sahip. Aracı detaylı şekilde inceledik.

19.079

Tam 12 yıl önce, ilk Volvo XC90’ın üretimi gerçekleşmiş ve bizler de ilk test sürüşlerine katılmıştık. O zamanlar için bile, XC90, modern Volvo’ların zirvesi, sağlamlık ve dayanıklılığın en iyi örneği olmuştu. Aradan uzun yıllar geçti… İsveçli marka, şimdi yepyeni bir finans yönetimi ve yepyeni hedeflerle, bambaşka bir büyüme stratejisine geçti. Artık, sadece tasarımı ve üretimi değil, herşeyi kendisi yapmak ve başarmak istiyor.

Özellikle son 3 yıldır gerçekleştirilen çok yoğun Ar-Ge çalışmalarının ardından, yeni Volvo’ların startı verildi. Bunca zamandır gizli gizli neler yapıldığı, nasıl bir endüstriyel değişim yaşandığı ve Volvo’nun geleceğine doğru nasıl çalışıldığı, geçtiğimiz hafta dünya prömiyeri gerçekleştirilen yeni XC90 ile ortaya çıkarıldı. 11 Milyar USD yatırım programının parçası olarak, Volvo tarihinde yepyeni bir dönem başlıyor.

Yeni Volvo XC90 2015 ön görünüş

Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Hakan Samuelsson, “Bu tarihimizdeki en önemli günlerden biri. Biz sadece bir otomobili lanse etmiyoruz, markamızı yeniden lanse ediyoruz. Bugün şirketimiz için yeni bir çağı simgeliyor. Yeni XC90, önümüzdeki yıllarda gelecek olan heyecan verici yeni otomobillerin yolunu açıyor.” diyerek Stockholm’deki sunumu başlattı…

Volvo’nun gelecekteki tüm ürünlerinin oluşturulacağı yeni SPA, yani Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi’nin en “iri” şekli olan yeni XC90, eski XC90’den bile daha büyük olarak karşımıza çıkarıldı. Fakat, yenisinin ilk XC90’dan daha hafif olduğunun da altı çizildi.

Yeni Volvo XC90, performans ve yakıt verimliliğinin olağanüstü bir kombinasyonuna sahip, yepyeni iki litrelik dört silindirli Drive-E motor seçeneklerine sahip olacak.

Aynca; “Twin Engine” denilen, önde 2 litre 4 silindirli Supercharged ve Turbo T6 motorla birlikte, arka aksın üzerinde 60 kW yani 80 HP’lik bir elektrik motoru taşıyan T8 de, yeni XC90’ın Plug-In Hybrid şekli olacak. 9.2 kWh Lithium-Ion ile sadece elektrikli olarak da ilerleyebilecek olan 400 HP’lik T8’ler, sadece benzinli ya da bir hibrid olarak, gerektiğinde dört çekerli mantıkta, önce “0” emisyon ve ardından 60 gr/km C02 emisyonla rekor menzile ulaşabilecekler…

Yeni Volvo XC90 2015 arka görünüş

XC90 optimumu: D5

Fakat, yeni XC90’ın bizce en çok tercih edilmek istenecek motorizasyonu, Türkiye’ye de öncelikle getirilecek olan 225 HP’lik Twin Turbo dizel olacak!..

Yakın gelecekte yepyeni bir T5, 250 HP’lik Turbo 2.0 litre benzinliler de, satış listelerine girecek… Diğer yanda, standart olarak dört çekerli olan XC90’ın önden çekerlileri eğer üretilirse, yeni nesil T6 ve T5’lerle donanacakları da konuşuluyor.

Yeni Volvo XC90 2015 ön konsol

Yeni Volvo XC90'ın Güvenlik Felsefesi

Elbette, Volvo denildiğinde, ilk akla gelen güvenlik de, yeni XC90’a hiç de mütevazı kalacak şekilde konulmamış. Yayaları ve bisikletlileri gece gündüz yani karanlıkta ve aydınlıkta “fark eden” sistemi, geri manevralarda çevreyi “yoklayan” Cross-Traffic” sistemi, çarpışma uyan ve otomatik panik fren sistemi, arkadan çarpışmayı “öngören” sistemi, karşıdan gelen bir araca doğru direksiyonunuzu çevirdiğinizde sizi adeta durduran ayrı bir güvenlik sistemi… Ayrıca, eğer aracınız kaymaya başlarsa ya XC90’ı tekrar yola “döndüren” başka bi sistem daha!..

Paralel ya da dikey otomatik park etme, sıkışık trafikte “dur kalk” ve “kendi başına” gidebilmesi de cabası. Adaptif farları, kör nokta uyarı sistemi, eli dokunmadan elektrikli açılabilen bags kapağı, elektrikli katlanan üçüncü sınıf koltukları, dört bölgeli klima sistemi, ikinci sıraya entegre edilmiş çocuk koltuğu, pas etme asistanına da sahip aracın etrafı 360 derece gösteren kamera sistemi ve havalı süspansiyon ile güvenlik ve destek sistemlerinin listesi uzayıp gidiyor…

Volvo Cars Ürün Strateji ve Araç Hattı Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Lex Kerssemakers, “Yeni Volvo XC90 ile kendi kendini süren otomobillere doğru ilk adımı atıyoruz. Aracı dur-kalk trafikte otomatik olarak izleyen yeni bir fonksiyon büyük ölçüde basitleştirilmiş, yarı özerk bir sürüş deneyimi sağlayacak” diyor.

Yeni Volvo XC90 2015 koltuklar

Kişiselleştirilebilir stil

Yeni XC90, sahibinin otomobili gerçek anlamda kişiselleştirmesine imkan sağlayan bir dizi aksesuara sahip. Dış görünüm için iki ayrı ana tema bulunuyor.

Urban Luxury-Şehir Konforu paketi bir renk koordinasyonlu gövdeyi, ön dekor çerçeveler, yan ve arka koruma plakaları, yan koruyucu plakalar gibi cilalı paslanmaz çelikten detaylarla birleştiriyor. 21 inçlik seçkin cilalı jantlar şık görünümü tamamlıyor.

Rugged Luxury Kit-Dayanıklı Konfor Kit ise tech mat siyah dış makyaj, paslanmaz çelik yan plakalar, aydınlatmalı marşpiyeler ve entegre egzoz boruları gibi ayrıntılarla Yeni XC90’ın dayanıklılığını ön plana çıkartıyor. Bu versiyon, eşsiz 22 inçlik jantlarla tamamlanıyor.

Bu arada ikinci sıra koltukların ileri geri hareket edebilmeleri sayesinde, üçüncü sırada oturacaklar için çok geniş bir diz mesafesi de yaratılabiliyor. Aradaki koltukların 40:20:40 katlanmasıyla da, aracın ortasında “oturma odası” bile yaratılabiliyor. Ayrıca arkadaki tüm koltukları yatırdığımızda, adeta bir Pick-Up genişliğinde bir yükleme alanına kavuşabiliyorsunuz.

Yeni Volvo XC90 2015 iç görünüş

XC90'ın Lüks kavramı

“Thor’un Baltası” gündüz ışıklan, yepyeni ön ve arka tasarımıyla, Volvo tarihindeki yeni dönemin başlangıcına işaret eden yeni XC90, kabin içinde de en modern “lüks” kavramını oluşturmak istemiş. En pahalı ve zor bulunan deri döşemelerden, gerçek ahşap kaplamalara ve gerçek metal şeritlere, 19 hoparlörlü 1400 Watt’lık Bowers&Wilkins audio sistemine… Artık tüm detaylar, ekonomik Ikea gibi değil!.. Tam aksine en kaliteli Gense markası gibi görünüyor.

Dokunmatik ekranlı dikey bir tablet gibi görünen orta konsolu süsleyen Sensus ile yeni XC90’ın normalde ortalıkta olması gereken kontrol düğmelerinin nasıl bu kadar azaltılabildiğini anlıyorsunuz. Aracın tüm fonksiyonlarına neredeyse gözünüzü yoldan ayırmadan hatta bir eldivenle bile kolayca kumanda edebildiğiniz bu ekranda, Apple CarPlay ve Google Android Auto uygulamaları da çok yakında çalışmaya başlayacak. Sensus’un ekranının bir iPad kadar kolay kullanım sunmasını, diğer lüks markaların da öğrenmesi gerek. Yeni Volvo XC90’ın bir çok elektronik parçasında olduğu gibi, Sensus sisteminde, sürücü ve yolculara çok farklı bir araç içi iletişim ve eğlence sistemi oluşturacak olan “özel bulut”u (cloud) da gerçekleştirecek olan Ericsson, en az yakıt tüketimiyle trafiğe takılmadan, en güvenli yolculuğun gerçekleşebilmesi için Volvo ile işbirliği yapıyor. XC90’ın dijital göstergelerine ve ön cama yansıyan Head-Up göstergesine, tüm veriler, Sensus tarafından aktarılıyor olacak. XC90’ın içinde kalan bir iki kumanda düğmesi ise, adeta mücevher gibi parlıyor. Motor çalıştırma ve kapama tuşu, ses düğmesi, İsveçli cam sanatı markası Orrefors’un hazırladığı opsiyonel “kristal” vites kumandası, gerçekten müthiş bir tasarım zevki ürünü.

Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi

Yeni XC90'ın kaliteli yaşam anlayışı

XC90’ın koltuklarının altındaki özel amortisörlerin, olası kazalarda omurilik yaralanmalarına karşı önlem olduğu da söylendi.

Volvo’nun göze daha çok çarpan yeni logosunu, yani ızgaranın üzerinde çapraz olarak duran eğik çizgiyle uygun bir şekilde hizalanmış olan ikonik oku, taşıyan ilk otomobili de olan Yeni XC90'ın, yakın gelecekte çıkacak “içbükey” panjurlu yeni nesil binek otomobillerinin aksine, ön panjurunda gücü ifade eden dışbükey bir çıkıntı da fark ediliyor… XC90’ın yeni geniş kaputu, yan farlara bağlanan bel çizgisi ve belirgin omuzları diğer önemli tasarım aynntılan. Volvo Cars Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath “Otomobilin hem iç, hem de dışarıdan genel izlenimi, geniş alan, ışığın kutsanması ve iyi yaşama odaklanma gibi İsveç yaşam tarzını yansıtan önemli elementlerle güçlü bir bağa sahip” diyor.

2015 model Volvo XC90’ın seri üretimi 2015 yılı Ocak ayında başlayacak ve Türkiye’ye gelişi 2015’in ikinci çeyreğinde gerçekleşecek. Tamamen LED, kısa ve uzun aktif farlar, 12.3 inçlik dijital gösterge paneli, 4 bölgeli elektronik klima, ısıtmalı, elektrikli ve hafızalı sürücü ve yolcu koltuğu, döşemeler, 3 koltuk sırası ile birlikte koltuk, elektrikli bagaj kapağı, oto fren kapasiteli geliştirilmiş Şehirde Güvenlik Sistemi, şerit değiştirme uyarısı, park pilot asistanı, arka park sensörleri ve 19" Mome alüminyum jantlar gibi oldukça momentum donanım seviyesi içinden etiket fiyatı belli olan yeni XC90 AWD 2.0 lt dizel motor, 8 ileri otomatik şanzıman ile birlikte 305.150TL’ye yollara çıkacak!..

SONUÇ

2015 model yeni Volvo XC90, sürücüsü ve yolcularının hayatını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış ve donanmış, sağlam, güvenli ve modern bir SUV. Nihayet, yeniden bir gerçek Volvo!. Bu gerçek Volvo’yu Türkiye yollarında görebilmek için 2015'in ikinci çeyreğine kadar sabretmemiz gerekiyor.

Kaynak : Autoshow

Yeni Volvo XC90 (2015 model) tanıtım videosu:

Galeri

Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri
Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri
Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri
Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri
Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri
Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri
Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri
Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri
Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri
Yeni Volvo XC90 2015 incelemesi ve teknik özellikleri