Ford Haberler Testler Sıfır KM Videolar Galeriler

Yılın En Küçük Sınıf Otomobili Ford Fiesta 1.0 Ecoboost

Bu yıl uzun ve zorlu sınavlarımıza katlanan onlarca otomobil oldu ama B Segmenti, bizleri en düşündüreniydi.

21 Ocak 2014
4,459 gösterim

Bu yıl uzun ve zorlu sınavlarımıza katlanan onlarca otomobil oldu ama B Segmenti, bizleri en düşündüreniydi. Fransız'ların hakimiyet için saldırdığı bu segmentte Japonlar, Almanlar ve uzak doğulu markalar da girişimlerde bulundu. Hepsinin ayrı ayrı özellikleri ve kendilerine göre ön plana çıkan noktaları vardı. Ancak bunlar içinde bir tanesi7 henüz tanıtıldığı ilk günden dikkatimizi çekmeyi başardı. Geniş ön panjurunu tüm dünya basını Aston Martince benzetse de, Yeni Ford Fiesta, kendine ait akıcı tasarımıyla bu segmentin en yakışıklı otomobillerinden biri olarak karşımıza çıktı. Türkiye'de satışına 2013 yılında başlandı ve kısa sürede yollarda onu çok fazla görmeye başladık.

Fiesta, yeni versiyonunda bizleri en çok sürüş özellikleri ve donanımlarıyla etkiledi. Bir otomobil düşünün ki 40 bin TL seviyesinde size hem ekonomikliği, hem güvenliği, hem dinamik bir sürüşü hem de kaliteyi sunsun. Evet Ford Fiesta, tüm bunların tek bedende toplanması anlamına geliyor.

Onun gerçekten önemli olduğunu düşündüğümüz 6 noktası bulunuyor. Bunlardan ilki 1.0 lt’lik üç silindirli Yeni EcoBoost motoru. Çığır açan bu teknoloji, aslında Ford’un birçok otomobilinde kullanılıyor ve yakın gelecekte de sürekliliğini koruyacak. Ancak Ford, bu yeni motorla bizlere hacim küçülterek de ekonomik ve performanslı bir motor sunulabileceğini göstermiş oldu. Benzinli ve üç silindirli bir motordan 100 bg güç elde ederken ortalama yakıt tüketimini de 100 km'de 4.5 lt seviyesinde tutmak büyük beceri istiyor. İkinci önemli özellik ise yine Ford’un üzerinde durduğu MyKey anahtar sistemi. Bu sistemi inceleyince annemin Ford Focus’unu 90'lı yıllarda kaçırdığım günler aklıma geliyor. Kimse anlamasın diye koltuk ayarlarını bozmaz, aynalardan arkamı görebilmek için var gücümle boyumu uzatmaya çalışırdım. Güya annemi kandırıyordum. Şimdiyse tam tersini MyKey ile ebeveynler yapıyor. Önceden ayarlanabilen hız limiti uyarısı, ön koltuk emniyet kemerleri takılmadan müzik sisteminin sesinin açılmaması ya da yakıt ikaz lambasının depo bitmeden daha önce yanmasını sağlamak gibi özellikler MyKey sistemi ile mümkün hale geliyor. Ayrıca yedek anahtara da gösterge ekranı sayesinde bir ayar belirleyip bu anahtarın istediğiniz uyarıları vermesini sağlayabiliyorsunuz. Vale’ye araç verenler ya da filo sahiplerinin de işe yarayacağı bu sistem B Segmentinde bir ilk sayılabilir.

Ford SYNC ise son derece basit Türkçe sesli komutlarla araç içerisinde çalan müziği yöneten bir sistem. Eller serbest modda telefon görüşmesi yapabilir, kısa mesajlarınızı dinleyebilir, MP3 çalarınızdaki parçaları sesli yönlendirmeyle oynatabilirsiniz. Acil Durum Yardımı Sistemi SYNC ile entegre bir modül olarak çalışıyor ve çarpışma saptandığı zaman sürücünün Bluetooth bağlantılı cep telefonu üzerinden 112 acil yardım servisini lokal dilde otomatik olarak arayabiliyor. Bu sayede GPS koordinatlarını da acil durum birimine ulaştırabiliyor. Bu sistem bile başlı başına bir güvenlik önlemi sayılabilir ancak Yeni Ford Fiesta’da güvenlik adına daha birçok özellik yer alıyor.

“Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi” adı verilen kızılötesi lazer teknolojisi, düşük hızdaki çarpışmaların riskini azaltmak için sürekli öndeki araçla olan mesafeyi izliyor. İsteğe bağlı olarak devreye alman sistem 30 km/s hız altında seyrederken öndeki araç ile mesafenin aniden azalması ya da aracın durması halinde, kazadan kaçınmanıza veya çarpışmanın etkisinin azaltılmasına yardım etmek için önceden frenleri hazırlıyor. Sürücü zamanında fren pedalına basıp tepki göstermezse sistem sürücü yerine otomatik olarak fren yapıyor.

Renault Clio, Hyundai i20, VW Polo, Peugeot 208, Citroen C3 gibi önemli rakipler olmasına rağmen bu otomobiller içinde güvenlik donanımları yönünden en zengini yine Fiesta oluyor.  Onun Yılın Küçük Sınıf Ödülü’nü almasını sağlayan ve az önce saydığım özelliklerin haricinde sahip olduğu daha birçok şey var. Sony Müzik Sistemi, ön cam rezistansı, Eco Mode Sürücü Bilgilendirme sistemi, anahtarsız giriş ve çalıştırma da bunlardan bazıları ama aslen direksiyonun başına geçince beni daha iyi anlayabilirsiniz. Bu, tepkisel olarak gördüğüm en canlı direksiyon sayılır. Yukarı-aşağı ve derinlik ayarları sayesinde İster 1.60 cm boyunda olun, İster 1.90 cm, rahatlıkla doğru oturuş pozisyonunuzu ayarlayabiliyorsunuz. Koltukların rahat yapısı da konforlu bir sürüşü getiriyor. Viraj girişlerinde 1.0 lt’lik EcoBoost motorun verimli yapısı, aynı performansla virajı dönmemizi sağlıyor. 170 NmTik tork, çoğu yerde yeterli oluyor ve bir alt vitese geçme zahmetinden kurtuluyorsunuz.

İç mekanında ise bizleri göze hoş gelen ve çok fazla butonunun olmadığı bir konsol karşılıyor. SYNC’nin kolay kullanımı sayesinde bu otomobille bir bütün olduğumu hissediyorum. Sanki evimde odamdaymışım gibi. Ayrıca bu kadar sessiz bir kabine sahip olması da yolda olduğum her andan keyif almamı sağlıyor.

Yeni Ford Fiesta’nın 1'i dizel olmak üzere 4 farklı motoru ve 11 farklı renk tercihi bulunuyor. Eğer cıvıl cıvıl renge sahip bir Fiesta’nız varsa insanlar kesinlikle bakışlarını üzerinizden alamıyor.

Fiesta’nın donanım listesi ise Trend ve Titanium olarak anılsa da X paket, Güvenlik Paketi, Sony Müzik Sistemi, Navigasyonlu Sony Müzik Sistemi, Tckno Paket olmak üzere 5 adet daha kişiselleştirme eklentileri bulunuyor. Otomatik vites tercihi de bulunan Ford Fiesta, özellikle şehir içi kullanımlarında sürücüsüne beklentilerin üzerinde şeyler vaat ediyor Bu otomobil, yolda olduğunuz her an, size güven vermek ve mutlu etmek için var. B segmentinin mantığı da bu değil mi? İster şehir içi, ister şehir dışı otsun, her daim üzerinize oturan bir kıyafet gibi, sizin için dikilmiş Özel bir gömlek gibi yanınızda olması… İşte bu yıl, bizim için o araç, Ford Fiesta!

Kaynak: Top-Gear 2013 Ocak Sayısı

İlginizi çekebilir

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor
Sektörden
38 gösterim
Sektörden
38 gösterim

Audi 850 bin otomobili geri çağırıyor

Otodünya - 21 Temmuz 2017

Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Avrupa ve Kanada dışında satışı yapılan AB5 ve AB6 dizel motora sahip otomobiller geri çağırılıyor.…

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence
Yeniler
726 gösterim
Yeniler
726 gösterim

Donanım Artısı Seat Leon 1.4 EcoTSI ACT DSG Xcellence

Otodünya - 25 Nisan 2017

Seat Leon'daki makyajın etkisini ilk bakışta fark etmek kolay değil. İçerisi yenilenen farları, daha geniş, yeni ön panjur ızgarası ve…

Daha sportmen oldu Honda Civic HB
Yeniler
221 gösterim
Yeniler
221 gösterim

Daha sportmen oldu Honda Civic HB

Otodünya - 25 Nisan 2017

Bu yeni modelde CVT otomatik şanzıman ve 182 HP güç üreten 1.5 lt'lik turbo beslemeli VTEC motor görev yapıyor. Maksimum…

Yorum Bırakın

Email adresiniz gizli tutulur.