40 Çılgın Türk`ün Hikayesi

NG Hotels & Resorts’un sponsorluğunda gerçekleşen ve Carmedya adına Önder Canözer`in de yarışma fırsatı bulduğu Uluslararası ‘NG 15. WAHR Klasik Otomobil Rallisi’ 19 Mayıs Cumartesi günü tamamlandı.

Uluslararası “NG 15. Tarihi Batı Anadolu Klasik Otomobil Rallisi” 18-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. NG Hotels & Resorts’un ana sponsorluğunda ve Turkuvaz Medya’nın (A Haber, Sabah Gazetesi,  Auto Motor & Sport Dergisi ve Oto Haber Dergisi) medya sponsorluğunda gerçekleşen ve Carmedya adına Önder Canözer’in de co-pilot olarak yarışma fısatı bulduğu rallide Sapanca’dan Afyonkarahisar’a uzanan yarış güzergahı boyunca heyecan dolu saatler yaşandı. Aralarında ünlü isimlerin de olduğu 40 klasik otomobil tutkunu arasından, sürüş tekniğindeki ustalığını konuşturarak birincilik kupasını kaldıranlar ise 1969 model Chevrolet Camaro ile Sinan Dündar ve Sedef Dündar ekibi oldu.

40 Çılgın Türk tarihin izini sürdü

Yarışma 18 Mayıs Cuma günü Güral Sapanca Wellness & Convention otelinden start aldı ve aynı gün Kütahya üzerinden Afyonkarahisar yönü izlenerek ilk günün finish’i Türkiye’nin en büyük termal oteli Güral Afyon Wellness & Convention’da gerçekleşti. İkinci gün ise pilotlar, 19 Mayıs Cumartesi sabahı Güral Afyon’dan alınan start’ın ardından Kocatepe bölgesinde ve Frig Vadisi’nde kıyasıya rekabet etti. Değerleri milyon dolarlarla ifade edilen, sadece dizilerde ya da dönem filmlerinde görülebilen otomobilleriyle yarışmaya katılan 40 pilot, yarış boyunca Hitit, Frigya, Roma medeniyetleri ve Osmanlı İmparatorluğu ile İstiklal Savaşı’nın izini sürdü.

Sürate dayalı bir yarış olmayan “NG 15. Tarihi Batı Anadolu Klasik Otomobil Rallisi”nde sürücüler ortalama 50 km ortalama hızı tutturmaya çalışarak yarışıyor. Bu nedenle matematiksel hesaplamaların da önem kazandığı yarışta iki günün sonuçlarını değerlendiren hakemler, ralli kupasını Takımlar Kategorisinde kaldıracak olan ilk üç pilotun Voltran Takımı’ndan Sinem ve Sedef Dündar, Elif ve Murat Şakar, Gökhan Şahinoğlu ile Deniz Ertem’in birinci olduğunu duyurdu. FIVA (Uluslararası Antika Taşıtlar Federasyonu) takviminde yer alan ve FIVA gözlemcileri tarafından da yakından takip edilen “NG 15. WAHR Klasik Otomobil Rallisi”, aynı gece Güral Afyon Wellness & Convention’da düzenlenen görkemli galada ‘NG 15. WAHR’ kupasının kaldırılmasıyla sona erdi.

İki gün boyunca pilotaj yeteneklerini yarıştıran ve dereceye giren üç ekip kupalarını NG Hotels & Resorts İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür’ün elinden aldı. Yarışmada dereceye girebilmek için pilotun yetenekleri büyük önem taşıyor, çünkü dereceye giren ekipler, en az hata yapan pilotun belirlenmesi, kontrol noktasından doğru zamanlarda geçilmesi ve sabit bir hızda yol alınmasıyla belirleniyor.

İlginizi Çekebilir