Otomobil Haberleri ve Araba Modelleri

CadillacCadillac

Abdulkadir Konukoğlu: Yerli otomobile talibiz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nın teşvik ettiği yerli oto projesine Sanko`dan yeşil ışık... Abdulkadir Konukoğlu `Sayın Bakan`la görüştük, proje gündemimizde. Ancak bir yabancı ortak ve büyük teşvik gerekiyor`dedi.

0 19

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi gündeme getirdiği ‘yerli otomobil’ tartışmaları sürüyor. Bu konuda istekli olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergun bir süre önce Otomotiv Sanayicileri Derneği’nden bu konuda bir çalışma yapmasını istemişti. Dernek, rapor üzerinde çalışıyor ve bayramdan sonra raporun, son haliyle birlikte ilgili kurumlara teslim edilmesi bekleniyor. Bu süreç devam ederken kulislerde yerli otomobili üretmek için istekli olan grupların adları da konuşulmaya başlandı. Bu isimler arasında ön plana çıkan kişi Abdulkadir Konukoğlu… Merkezi Gaziantep’te bulunan Abdulkadir Konukoğlu’na yerli otomobil konusundaki görüşlerini AKŞAM’a açıkladı: ‘Bu konu gündemimizde, ciddi anlamda düşünüyoruz’ dedi.  Konuyu Bakan Ergün ile de görüştüklerini belirten Konukoğlu ‘Bakanımız çok istekli, Türkiye’de bu işi yapabilecek şirketlerle birebir görüşüyoruz. Biz de birkaç kez bu konuyu tartıştık. Yapabileceğimizi ilettik. Ancak istekli olmak yetmiyor’ şeklinde konuştu.

Deneyimimiz var

Projenin maddi ve manevi boyutunun büyüklüğüne dikkat çeken Konukoğlu, ‘Mutlaka bir yabancı ortak gerekiyor. Diğeri de devletin önemli teşvikler vermesi şart’ dedi. Birkaç grubun da bir araya gelerek de bu işi yapabileceğini belirten Konukoğlu, ‘Biz zaten sektörde varız, iş makineleri üreten bir şirketimiz var. İkincisi bu sektörde ortağımız da var, ayrıca Daewoo otomobillerinin Türkiye distribütörlüğünü yaptık. Pazarlamaya da hakimiz’ dedi. Sektörün bir kısmı ‘yerli otomobilin zaman ve para kaybına yol açacağını’ belirtiyor ancak Konukoğlu altyapı ve işbirliği sağlanırsa olacağı kanısında.

 

(function () { var tpl = document.createElement('script'); tpl.type = 'text/javascript'; tpl.async = true; tpl.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://' : 'http://') + 'cdn.tooplay.com/players/229/p.js?p_type=html5&ts=' + new Date().getTime(); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(tpl, s); })();
Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz