Araç Neden Su Eksiltir? Belirtileri ve Sebepleri

Sıvı soğutma otomobiller için yüksek önem taşıyan bir husustur. Motorun sıcaklığını sabit tutan soğutma görevindeki en önemli maddedir.  Tüm bloğunun içinde devridaim sağlayarak, soğuk bir şekilde giren su sıcak bir şekilde bloğu terk eder ve soğuması için radyatöre gönderilir. Standart otomobillerin göstergesinde gördüğümüz hararet göstergesi su sıcaklığının göstergesidir.

Otomobillerin soğutma sıvısı bakım ve kontrol gerektirir. Sık sık su seviyesi kontrol edilmelidir. Ufak bir sıvı kaçağı, soğutma suyunun eksilmesine ve motorun düzgün soğutulamamasına yol açar. Düzgün soğutulamayan motorda yağ ısısı yükselir buna bağlı olarak yağ viskozitesi düşer. Bu durumda yeterli yağlama sağlanamaz ve motorda aşınma meydana gelir.

Hararet yapan motorlar bu aşamaları yaşar ve yükselen motor ısısından ilk etkilenen parça motor üst kapak contası olur. Üst kapak contasının yanması durumunda değişimi zahmetli ve maliyetli olacaktır. Ayrıca sorun fark edilmeden kullanılmaya devam edildiği sürece motoru kullanılmaz hale getirecek problemler doğuracaktır.

Üst kapak contası sadece hararet yapması ile değil motorun içindeki komplike bir problemden dolayı da bozulabilir. Contada oluşan problemler soğutma sıvısının yanma odasına sızmasına yol açacaktır. Yanma odasına sızan soğutma sıvısı egzozdan yoğun beyaz duman çıkmasına sebep olur.

Aynı şekilde yanma odasına giren suyun bir miktarı egzoz gazına karışarak dışarı çıkar. Bir miktarı ise daha aşağı inerek motor yağına karışacaktır. Motor yağına karışan soğutma suyu motor yağının köpürmesine ve özelliğini yitirmesine sebep olacaktır. Soğutma suyunun yağa karıştığı gibi aynı şekilde motor yağı da soğutma suyuna karışacaktır ve motor içindeki genleşme kabında suyun yağlandığı gözükecektir.

Yağa karışan su motor yağının tamamen özelliğini yitirmesine sebep olacaktır ve bir süre sonra motor kullanılmaz hale gelecektir.

Su eksiltmesinin birçok sebebi olabilir, belirtiler fark edilmediği zaman büyük sorunlar doğuran ciddi bir konudur.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!