Benzinli Otomobil Satışı 2040’da O Ülkelerde Yasaklanacak

Birçok Avrupalı ülke benzinli otomobil satışları için bazı önlemler almaya başladı. Daha temiz bir hava ve daha sağlıklı bir gelecek kapsamında alınan bu kararlar, benzinli otomobil satışlarının kademeli olarak sonlandırılmasını öngörüyor.

Birçok Avrupalı ülke benzinli otomobil satışları için bazı önlemler almaya başladı. Daha temiz bir hava ve daha sağlıklı bir gelecek kapsamında alınan bu kararlar, benzinli araç satışlarının kademeli olarak sonlandırılmasını öngörüyor.

Benzinli Araç Satışının Yasaklayacak Ülkeler Hangileri?

Benzinli otomobil satışlarını yasaklamayı planlayan ülkelerin birçoğu öngördükleri tarihleri açıkladı. Buna göre özellikle 2025 benzinli otomobil satışları için dönüm noktası olacağa benziyor. Benzinli otomobil satışlarını yasaklamayı hedefleyen ülkeler 2040 yılına kadar satışları tamamen durdurmayı planlıyor. Buna göre ülkelerin benzinli otomobil hakkında aldığı kararlar ise şöyle kayda geçti.

Norveç’te şu anda elektrikli ve hibrit otomobiller pazarın yaklaşık yüzde 28’lik bölümünü oluşturuyor. Ülkede alınan kararla 2030 itibariyle yalnızca hibrid ve elektrikli araç satışı yapılacak.

Benzinli araç satışını yasaklayacak ülkeler arasında Hollanda en erken tarihi verenlerden. Ülkede 2025 itibariyle yalnızca elektrikli otomobil satışı yapılacak.

Aynı yönde bir kararda Hindistan tarafından alındı. Elektrikli ve hibrit araçlar için 2030’a işaret eden ülke, geçiş için herhangi bir çalışmada yapmadı. Ülkede şimdilik bir altyapı da bulunmuyor.

Benzinli araç satışlarını yasaklayan Çin bu konuda oldukça kararlı görünüyor. Fakat şimdilik herhangi bir tarih vermedi.

Birleşik Krallık benzinli araç satışını yasaklamayı öngören ülkelerin başında geliyor. Ülkedeki satışlar 2040’a kadar tamamen sonlandırılmış olacak. Geçen yılın rakamlarına göre Birleşik Krallık’taki pazarın yüzde 1,4’lük bölümü elektrikli araçlardan oluşuyor.

Benzinli araç satışlarının yasaklanması yönünde karar alınan diğer bir ülke ise Fransa olarak kendini gösteriyor. Ülke söz konusu araçların satışını 2040’a kadar sonlandıracak ve elektrikli ve hibrit araçlara geçmiş olacak.

İlginizi Çekebilir