BMWBMW

BMW ile Great Wall Ortak Mı Oluyor?

BMW ve Great Wall Motor’un ortaklığa doğru ilerlediği iddia edildi. Sektör bu gelişmenin doğruluğunu araştırırken, Çinli üretici Great Wall Motor’un borsadaki performansı yükselişe geçti.

BMW ve Great Wall Motor’un ortaklığa doğru ilerlediği iddia edildi. Sektör bu gelişmenin doğruluğunu araştırırken, Çinli üretici Great Wall Motor’un borsadaki performansı yükselişe geçti.

BMW Çin’deki İkinci Adımını Her An Atabilir!

Reuters Alman otomobil devi BMW ile Çinli Great Wall Motor hakkında son dakika gelişmesi içeren bir haber geçti. Reuters bu haberi BMW’den bir kaynağa dayandırdı.

İddiaya göre BMW’nin üst düzey yetkililerinden biri, şirketin Çinli üreticiyle yeni bir üretim merkezi üzerinde çalıştıklarını, ortak girişimle açılacak yeni fabrikanın Çin’de olacağını ifade etti. Hatta bununla da kalmadı BMW ve Great Wall Motor ortaklığında açılması planlanan fabrikanın Changshu şehrinde olacağını aktardı. Bu haberin sosyal medya ve haber ajanslarına düşmesi ardından üretici Great Wall Motor’un borsadaki hisseleri bir anda yükselmeye başladı ve yüzde 20 gibi ciddi bir artışa ev sahipliği yaptı.

Yetkilinin ifadelerine göre iki şirket yeni yatırım için çalışmalara başladı. Söz konusu fabrikada otomobil üretimi yapılacağını aktaran yetkili fabrika adresininse Changshu kentinde olacağını dile getirdi. Otomobil üretimin hangi türde olacağına yönelik ise her hangi bir bilgi paylaşmadı.

Eğer bu iddia doğrulanırsa, Alman otomobil devi otomotiv pazarının en büyüğü için ikinci büyük adımı atmış olacak. Şirket, Çinli Brilliance China ile de ortak üretim için masaya oturmuş, masadan ortak üretim için anlaşarak kalkmıştı. Konuyla ilgili BMW cephesinden ise şimdilik bir açıklama yapılmadı.

Alman otomobil devi ülkedeki satışlarını 2016’da yüzde 11,3 artırmayı başarmıştı. Satışların artması ardından Çin pazarında birinci sırada olan Audi’yi hemen arkasında takip etmeye başlamıştı.

İlginizi Çekebilir