ChevroletChevrolet

BMW xDrive Roadshow’u başlıyor

Borusan Otomotiv, otomobil tutkunlarını xDrive teknolojisini tanıtan ve yapay parkur üzerinde test etme fırsatı sunan xDrive aktivitesi start alıyor.

Borusan Otomotiv’in BMW xDrive etkinliği 27 Ağustos tarihinde Göcek Marina’dan başlayarak, Çeşme Alaçatı ve Borusan Otomotiv’in Bodrum’daki yeni tesislerinde devam edecek etkinlik daha sonra 8 ilde 16 Ekim’e kadar  devam ederek İstanbul’da son bulacak.
BMW tarafından geliştirilen 4×4 sistemi xDrive, pek çok muadil sistemlere göre daha hızlı tepki vererek güç kaybı yaşamadan yoluna devam ediyor. BMW xDrive sisteminin farkını kullanıcıların da görebilmesi ve kendilerinin test edebilmesi için BMW xDrive Roadshow’a çıkıyor.
Çelik konstrüksiyon üzerinde hidrolikli rampa ve yan geçiş-paralel geçişlerden oluşacak parkurda dileyen kullanıcılar kendi 4×4 otomobillerinin off-road yeteneklerini su-çamur-kayalık bir ortama girmeden test edebilecek, dileyen kullanıcılar da BMW X1 xDrive20d, BMW X3 xDrive20d ve BMW X5 xDrive30d modellerini bu parkur üzerinde test  ederek xDrive sistemini tecrübeli eğitmenler eşliğinde daha yakından tanıyabilecekler.
BMW, ilk 4×4 otomobilini 1985 yılında BMW 325ix modeli ile tanıttı. Yıllar içinde yapılan geliştirmeler ve ihtiyaçlar neticesinde BMW, SAV (Spor Aktivite Otomobili) adında yeni bir segment oluşturdu ve  dört çeker sistemine tamamen yeni boyutlar getirdi. BMW 1999 yılında yarattığı X5 modeli ile büyük bir heyecan yarattı.
BMW X5, arazi otomobilleri sınıfındaki emsallerine kıyasla sunduğu benzersiz dinamik performans seviyesiyle müşterilerinin hayallerini gerçekleştirdi. Normal sürüş koşullarında, motor gücü düzlemsel dişli takımı vasıtasıyla ön ve arka tekerlekler arasında dağıtılırken, standart olarak sunulan Dinamik Denge Kontrolü (DSC), Otomatik Diferansiyel Freni (ADB-X) ve Eğimde İniş Kontrolü (HDC) özellikleri BMW X5'i sportif sürüş ve arazi sürüşü için eşit oranda donatmaktaydı.
2004'e gelindiğinde, BMW bir kez daha öncülüğü üstlenerek SAV konseptini yeni bir otomobil segmentine tanıttı. BMW X5'ten daha kompakt boyutlara ve daha çevik bir kullanıma sahip olan BMW X3 türünün tek örneğiydi ve uzun yıllar sınıfındaki tek premium otomobil olarak kaldı. Şimdi her iki model de ikinci nesli ile yollarda sıkça görülüyor.
BMW xDrive teknolojisi BMW 3 Serisi, BMW 5 Serisi, BMW 6 Serisi ve BMW 7 Serisi’nde sunuluyor.

İlginizi Çekebilir