FerrariFerrari

Bosch`un zirvesinde bir Türk

İşte Vahap Munyar`ın köşesinde Gürcan Karakaş`ın yeni görev yerini haber veren yazı...

Alman Bosch’un dünyadaki pazarlaması Karakaş’a emanet

GEÇEN hafta içinde 4 yıldır Almanya’da bulunan Gürcan Karakaş’tan bir mesaj aldım:
– 4 yıla yakın bir süre Karlsruhe’de Bosch Automotive Aftermarket biriminde dünya çapındaki satış sorumluluğum 1 Temmuz 2011’den itibaren noktalandı.
Bu, Gürcan Karakaş’ın daha üst bir göreve geçtiğinin işaretiydi:
– 1 Temmuz’dan itibaren Stuttgart’ta Bosch genel merkezinde tüm Bosch Grubu Satış ve Pazarlama biriminin başına atandım.
Bosch Türkiye Genel Müdürüyken tanıdığım Karakaş’a hemen sordum:
– Yeni görevinizle ilgili bir duyuru yapıldı mı? Yapıldıysa görmemiş olabilirim.
– Mesaj gönderme nedenim yazmanız için değil. İletişim bilgilerimi yenilemek içindi. Sadece grup içi duyuru yapıldı. Türkiye’de basına ayrıca duyuru yapılmadı. Bosch’da bu tür işler genelde sessiz sedasız yürür.
– Yeni görevinizin çerçevesi nedir?
– Bosch Grubu’nun satış ve pazarlama stratejisini çizmek ve yönetmek. Şimdiki konumumda Bosch Grubu Yönetim Kurulu’na raporlama yapacağım.
Gürcan Karakaş’a olağan gibi görünen yeni görev, benim açımdan “Bir Türk’ün daha dünya devi grupta yükselişi” anlamına geliyor ve heyecanlandırıyor.
Muhtar Kent’in The Coca-Cola Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olmasına, Ümran Beba’nın PepsiCo’da yükselişine nasıl alkış tutuyorsak, Karakaş’ın Bosch’da daha üst göreve atanmasını da alkışlamak gerekiyor…
Çoğumuz farkına varmasak da, dünya devi şirketlerde üst düzey görev yapan Türkler, ülkemizin birer elçisi gibi uluslararası düzeyde “etkili” oluyor…

İlginizi Çekebilir