AudiAudi

Cenevre`de Akılda Kalanlar

Bu yıl Cenevre Otomobil Fuarı`nda bazı markalar hepimize sürpriz yaptı ve otomotiv dünyasına yepyeni modeller kazandırdı. Biz de fuarla birlikte örtüsü kalkan modellerden en önemlilerini bir araya getirdik.

0 196

ALPINE A110 COUPE

Uzun zamandır merakla beklenen küçük Fransız coupe modeli sonunda seri üretim haliyle karşımıza çıktı. Alfa 4C ve Porsche Cayman için Renault tarafından rakip olarak geliştirilen model, tamamen alüminyum platformuyla dikkat çekiyor. Sadece 1080 kg ağırlığındaki otomobilin 1.8 litrelik turbo motoru 247 HP güç, 320 Nm tork üretiyor ve Getrag üretimi 7 ileri ıslak çift kavramalı DCT şanzımanla işbirliği yapıyor. 0'dan 100 km/s hıza 4.5 saniyede ulaşan modelin, Normal, Sport ve Track olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunuyor. İlk üretilen Premiere Edition serisinin sadece 1955 adetle sınırlı kalacağını hatırlatalım.

BENTLEY EXP 12 SPEED 6E EV CONCEPT

Tamamen elektrikli bir Bentley fikri garip gelse de bu konsept, geleceğe yatırım görevi görüyor. Yüzü biraz garip görünen konseptte dikiz aynaları yerine kameralara görev veriliyor. Konseptte görev yapan elektrik sistemi hakkında detay verilmese de gelecekte bolca bu sistemi göreceğiz.

AUDI Q8 SPORT CONCEPT

Muhtemel Q8 için önemli ipuçları taşıyan konsept, maskülen tasarımıyla ilginç görünüyor. Hibrit bir güç kaynağına sahip ve 476 HP güç ile 700 Nm tork sayesinde 0'dan 100 km/s'ye 4.7 saniyede ulaşıyor. 1200 km'lik menzil de cabası.

HONDA CIVIC TYP-R

Biz Type-R'a daha yeni yeni alışıyorduk ki, 10'uncu nesil Civic üstünde geliştirilen yeni Type-R gün yüzüne çıktı. Güncel modelden %38 daha rijit bir şasiye ve daha hafif bir karosere sahip olan otomobilde, yine 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli motor görev yapıyor. Performans değerleri açıklanmasa da motorun 320 HP güç ve 400 Nm torku 6 ileri manuel şanzımanla ön aksa aktardığını biliyoruz. Ayrıca Type-R'de vites değiştirirken devir eşitleme fonksiyonu da bulunuyor. Yeni gelen önemli bir özellikse sürüş modlarında: Comfort moduyla daha yumuşak bir kullanımla Type-R, Golf R gibi gündelik kullanımlarda da mutlu edebilecek.

HYUNDAI FE FUEL CELL CONCEPT

Fe Fuel Cell konsepti, gelecekteki ekonomik Hyundai modelleri için ön gösterim niteliği taşıyor. Hidrojen yakıt hücreleri sayesinde tek dolumda 800 km'den fazla yol kat edebilen otomobil, 4'üncü nesil yakıt hücresi teknolojisini kullanıyor.

McLAREN 720S

Tamamen karbonfiber bir karosere sahip olan son McLaren üyesinde, 4.0 litre hacminde 720 HP gücünde çift turbolu benzinli ünite kullanılıyor. 650S'ten 18 kg daha hafif olan sporcu, 0'dan 100 km/s hıza 2.8 saniyede ulaşıyor. Son hızı 340 km/s olan 720S'te üç farklı donanım seviyesi olacak.

PEUGEOT INSTINCT CONCEPT

Hemen her Avrupa fuarında bakışları üzerine çekecek bir konsepte imza atan Peugeot, bu yıl Cenevre'de Instinct konseptini bizlerle buluşturdu. Otomobilin en önemli yanıysa, tamamen otonom bir sürüşe sahip olması. Autonomous Sharp ve Autonomous Soft adlı iki farklı otonom sürüş modu olan konseptin Drive Boost ve Drive Relax adında da iki sürüş modu bulunuyor. Ayrıca otomobilin yüzü ikinci nesil 508'in ipuçlarını veriyor.

SUBARU XV

Selefine çok benzese de tamamen yeni bir platformda karşımıza çıkan ikinci nesil XV'nin görünümü güncel Impreza'ya benzetilmiş. Subaru tarafından yapılan açıklamaya göre eskisinden yüzde 70 ile 100 arasında daha rijit olan otomobilin süspansiyon ve direksiyon sistemi de geliştirilmiş. Motor seçenekleriyse şimdilik aynı.

VOLVO XC60

Küçültülmüş bir XC90 izlenimi veren ikinci nesil XC60'ın gerçekten de dış tasarımından iç mekanına kadar birçok noktası ağabeyinden izler taşıyor. D4 ve D5 motorlar yerini korurken T8 hibrit motorlu versiyon toplamda 407 HP gücünde ve SUV'u 0'dan 100 km/s'ye 5.3 saniyede ulaştırabiliyor.

Kaynak: otohaber

Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
wpDiscuz