ChevroletChevrolet

Chevrolet Camaro Z28 -2

505 HP’lik Camaro, en iyi muscle car.

Bizim için Porsche GT3 ne ise, LJ Amerikalı  otomobil severler için de Z/28 logosu aynı şeyi ifade ediyor. Ancak bu yeni Z, 2002’den beri gelen ilk özel model, çünkü kırk yılın ardından efsanevi ismi gerçekten taşımayı hak ediyor.

Orijinal ’66-’69 Camaro Z/28, tek bir neden için üretilmişti; BTCC’nin Amerika versiyonu olan SCCA Trans Am Şampiyonasını kazanmak. Bu, tek başına bir model değildi. Z/28, daha sert süspansiyonun, daha hızlı direksiyonun ve 4949 cc (302 kübik inç) V8’in, yani Trans Am’in 305 kübik inçlik kapasite limitinin hemen altındaki hacimde bir motorun sunulduğu opsiyon paketinin koduydu. Motor diğer VS’lerin aksine 6000 devire ulaşıyor ve 290 HP güç üretiyordu.

Chevrolet ilk yıl sadece 602 araç sattı ki o yıl 34 bin SS Camaro satılmıştı. Kim daha uygun fıyala 6.5 lt motor salın alabilecekken 5.0 lt motoru tercih ederdi ki? Yarışçı Mark Douohue tercih etti. 68 Trans Am sezonunda, 11 yarışın 10 tanesini kazandı ve şampiyonluğa ulaştı. Yine de 20 yıl sonra BMW’nin M3’ünün başına gelen şeyler, bu modelin de başına geldi ve homologasyoıı harikası yüksek hızlı bir GT’ye dönüştü. Neyse ki pistlere geri döndü ve atasının ruhunu hiçbir M3’un başaramadığı kadar iyi bir şekilde yansıtıyor.

Z/28, M3 GTS’deıı biraz daha uygun fiyatlı ama GM Avrupa, otomobili ithal etmeyi düşünürse, bir Camaro için yüksek bir fiyat ödeyeceğimiz kesin. Yeni BMW M3 ve M4, hatta Corvette Z06 bile daha düşük fiyatlı olabilir. Eğer 560 HP’lik Z28 Camaro’yu tercih ederseniz dahi, Z/28’e oranla üstüne para kalacaktır ve bu durum Z/28’in kaderini belirleyecektir.

Peki gerçekten öyle mi? Alabama’daki Barber Motorsport Park’ta pit alanında beklerken sıcak metal parıldıyordu. Ayrıca ıslak zeminde Nordschleife’de gerçek bir pilotun ellerinde 7 dakika 37 sn’de luru tamamlamış gibi de görünmüyordu ancak öyle arkadaş cani ısıydı ki, acemi sürücüler bile, kısa zaman içinde beş kademeli ESP’nin modları arasında geçiş yapabilirdi. Z/28’in kalbinde, yeni Corvette Avrupalı süper otomobiller ailesine dahil olduğu için eski Corvette Zo6Yım 7.0 lt 1,87 V8’i bulunuyor. Bu, güçlü bir motor ve basit üstten tek eksantrikli bir V8 ancak güçlendirilmiş titanyum supapları 7000 d/dak’lık ciddi devirde sorun çıkınamasını garantiliyor.

Orijinal ’67 modelinde olduğu gibi otomatik şanzıman seçeneği yok ve GM’in de bu model için uygun bir çift kavramalı alternatifi bulunmuyor. Manuel şanzıman şaşırtıcı derecede akıcı ve kısa yollu ama sadece fren pedalıyla gaz pedalı arasındaki mesafe heel-and-toe hareketini zorlaştırarak deneyimi baltalıyor.

Ne deneyim ama! Z28’den 136 kg daha hafif olmasına rağmen Camaro, Z/28 formunda bile 1724 kg ağırlığında ancak bu ağırlığını frenlerde ve virajlarda son derece başarılı şekilde gizlediği için bu bir sorun değil. Otomobilin bu yeteneğinde, Z28’in pahalı magneto reolojik yayları yerine kullanılan makara biçimli supaplara sahip amortisörler rol oynuyor. Chevrolet’ye göre Z/28 dışında bu sistemi kullanan dünyada sadece bir otomobil var; o da Aston One-77. Bu süspansiyonun iç tasarımı, yağın amortisör içinde daha rahat hareket etmesini sağlıyor ve hem açılma, hem de kapanma sönümünde en uygun ayarı kullanarak mükemmel bir gövde kontrolü sunuyor.

Bu performansa yorulmak nedir bilmeyen ve birçok süper otomobilin ulaşamadığı bir pedal hissi sunan seramik frenlerle, yeni sınırlı kaydırmak diferansiyelle birlikte çalışan Pirelli P Zero Trofeo R lastikler eşlik ediyor. Lastikler yolu öyle çok tutuyor ki Chevrolet mühendisleri hızlı turlarda jantların lastiklerin içinde döndüğünü keşfetmiş.

Z/28‘i günlük hayatta rahatlıkla kullanabilirsiniz ama bu, onun doğal ortamı değil. Devasa ön lastikleri asfalt desenine göre çekme yapıyor ve ıslak zeminde o kadar da başarılı değil. Yol gürültüsü fark edilir derecede ve sürüş kalitesi istikrarsızlaşabiliyor. Diğer yandan trafikte geçirilen saatler, kabindeki kalitesiz plastikleri fark etmenize neden olabilir.

ChevroleL bu otomobilden bi r avuç satacağının farkında ve bunlardan çoğu koleksiyonerlerin garajına gidecektir. Onu kullanmamak büyük kayıp. Uygun fiyatlı bir GT3 değil ama fiyatının karşılığında diğer hiçbir ana akım Avrupalı üreticinin sunamadığı şeyleri sunuyor.

Kaynak: CAR

Galeri

Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2
Chevrolet Camaro Z28 -2

İlginizi Çekebilir