Çin Elektrikli Otomobil Kullanımında ABD’yi Solladı

Geçen yılın trafik kayıtları incelendiğinde elektrikli araç kullanımında Çin’in, en büyük pazarlar arasında yer alan ABD’yi solladığı görüldü.

Geçen yılın trafik kayıtları incelendiğinde elektrikli araç kullanımında Çin, en büyük pazarlar arasında yer alan ABD’yi solladı.

Çin Elektrikli Araç Pazarı Genişliyor

Dünya genelindeki elektrikli araç üretimi verileri geçen yıl üretilen araç sayısının 375 bin adet olduğunu gösteriyor. Bu sayının yüzde 43 gibi yüksek bir oranını Çinli Orijinal Malzeme Üreticileri tarafından üretildi. Elektrikli araç üretiminde dünya liderliği şimdilik Tesla’nın elinde gibi görünse de Çin üretimde büyük bir payı alacağa benziyor.

Otomotiv sanayinin son yıllarda içinde bulunduğu dönüşüm, neredeyse tüm üreticileri yeni kararlar almaya zorladı. Birçok otomobil üreticisi elektrikli ve hibrid modeller üzerinde yoğunlaştı. Bazı markalar zaman kaybetmeden projeleri hayata geçirdi ve üretim bantlarından elektrikli araçları çıkararak, satışa sundu. Bazı üreticiler satışa sundukları araçları geliştirme yönlü hareket etti.
Birçok Ülke Fosil yakıtlı Araçların Satış ve Kullanımını Yasaklayacak

Avrupalı ülkelerin birçoğu dizel ve benzinli araçlar hakkında kesin kararlarını verdi. Satışları yasaklamayı hedefleyen ülkeler bu araçların kullanımını da yasaklayacaklarını duyurdu. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de bu yönde bazı kararlar aldı. Sektörde elektrikli araç dönüşümü beklenmedik bir hızla yükselişe geçerken, ülke genelindeki kullanım oranı da buna paralel şekilde artış kaydetti. Geçen yılın verileri Çin’de trafikte olan elektrikli araç sayısının, ABD’den fazla olduğunu kanıtladı.

2025’te 7 Milyon Adet Elektrikli Araç Hedefliyor

Geçen yıl Çin’de 507 bin adetlik elektrikli araç satışı yapıldı. Ülkenin 2025 yılı hedefi ise 7 milyon adete ulaşmak olarak ifade ediliyor. Çin elektrikli araçların tüketimiyle petrol bağımlılığını en düşük seviyeye çekmek istiyor. Üretimleyse dünya elektrikli araç pazarında söz sahiplerinden olmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir