RenaultRenault

EDC şanzıman turbo ortaklığında "Renault Clio 1.2 EDC"

Renault Clio da EDC şanzımana kavuştu.

0 2.579

1.2 litrelik turbo motorla sunulan EDC şanzımana sahip Clio, dinamik tasarımını üstün sürüş gücüyle birleştimeyi başarmış. Şanzımanın Clio'ya çok şey kattığı kesin… 120 beygir güç üreten direkt benzin enjeksiyonlu motoruyla kaliteli bir performans sunan B segmentinin küçük oyuncusu, EDC şanzıman ile sarsıntısız vites geçişlerine de sahip. Powershift şanzımanlı Ford Fiesta'nın en büyük rakibi olan Clio 1.2 EDC, en az rakibi kadar başarılı seyrediyor.

Şanzıman yalnızca performans üzerine iyi veriler elde etmiyor. Elbette yakıt tüketiminde de iyileştirmelere sebep oluyor. Ortalama 5,2 litre yakıt tüketimine sahip otomobil, bu güçte bir otomobilden beklenmedik tüketim verilerine ulaşıyor. 6 ileri EDC vites kutusu, gaz tepkilerini netleştiriyor ve yumuşatıyor. Sürücü ve yolcu hava yastığı, acil fren destek sistemi (AFU), ABS, ASR, baş, göğüs, yan hava yastıkları, direksiyondan kumandalı hız ayar ve sınırlayıcı, LED gündüz farları, elektronik denge programı (ESC), yokuşta kalkış destek sistemi gibi özelliklerin standart olarak sunulduğu otomobilin 1.2 litrelik motoru 190 Nm tork değerine sahip. Bu da çift kavramalı Clio 1.2'yi 0'dan 100 km/s hıza 9.4 saniyede ulaştırıyor. Clio 1.2 EDC'nin maksimum hızı ise 199 km/s.

Renault Clio 1.2 EDC, otomatik şarızımanı ile müşterilerinin ihtiyaçlarım karşılayacaktır, ancak fiyat rakiplerinin ötesinde… 45.600 TL'lik fiyat etiketi, 37.400 TL fiyatındaki Ibiza 1.2 DSG'ye göre oldukça fazla. 40.000 TL sınırının üstünde kaldığı düşünülürse, ilk tercih olmayacağı ortada… Nitekim müşteriler için fiyat kriteri, donanımdan önce geliyor.

Kaynak: quattroruote Şubat Sayısı 2014

Bunları da beğenebilirsiniz

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!