DodgeDodge

Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium

Ford’un MPV sınıfındaki 4 temsilcisinden en küçüğü olan C-Max pek çok özelliği ile öne çıkarken üst versiyonlarda ağabeyleriyle yarışan fiyat etiketi ile onların gölgesinde kalacak gibi duruyor.

 

Çok amaçlı otomobillere olan ilgi her geçen gün artıyor. SUV’ları fazla ve pahalı bulan tüketicilerin de son dönemde bu araçları tercih etmesiyle ülkemizdeki MPV pazarı yavaş da olsa büyüyor. 
Yerden yüksek yapıları, değişkenlikleri ve ferah iç mekanları ile bu araçları böyle giderse her geçen gün daha fazla yollarımızda göreceğiz. 
Firmalar da bu araçların önemini anlayarak daha önce ithal etmeyi pek düşünmedikleri modelleri yavaş yavaş ülkemizde satışa sunmaya başladı. Şimdilik oldukça farklı bir fiyat aralığında seyreden MPV sınıfında bugüne kadar öne çıkan markaların başında yer alan Renault ve Peugeot ise artık daha da zorlanacak gibi. Çünkü Ford kısa bir süre önce yenilediği C-Max ve Grand C-Max’in ülkemizde satışa sunulmasıyla model sayısını S-Max ve Galaxy ile birlikte 4’e yükseltti. Yani MPV satın almayı düşünen bir tüketici Ford bayisine girdiği anda 45 bin TL’den 90 bin TL’ye kadar farklı özelliklerde MPV satın alma şansına sahip. Bu da Ford’un rakiplerinin önünde yer almasını sağlayan çok önemli bir artı.

Göze hoş gelen tasarımla boyutlar daha büyük algılanıyor

Ford’un MPV sınıfındaki en küçük temsilcisi C-Max kısa bir süre önce yenilenerek ülkemizde satışa sunuldu. 438 cm’lik toplam uzunluğa sahip olan bu araç büyük detayların kullanıldığı tasarımıyla olduğundan daha da büyük görünüyor. Mondeo ve S-Max ile büyük benzerlikler taşıyan yüze sahip olan araç arka kısımda ise öne kıyasla daha sade ancak yine de hoş bir bölüme sahip.
İç mekana geçildiğinde ise bir Ford’un koltuğuna  oturduğunuzu hemen anlıyorsunuz. Radikal davranılmayan bu alanda gözler tutuculuğun daha az olmasını beklerken ortaya çıkan sonuç kötü değil. Yani Ford tasarımcıları muhafazakar davranarak da güzel tasarımlı bir iç mekan yaratmayı başarmışlar. İlk anda dikkat çeken tek detaysa yukarıda konumlandırılan müzik sisteminin küçük yapılı ve sayıca fazla düğmelerinin kullanım sırasında zorluk çıkartıp çıkartmayacağı. Ancak araçla sürüşe başladığınız anda görüyosunuz ki bu düğmeler sürüş esnasında problem oluyor.
Ön kısımda yaşam alanı konusunda oldukça bonkör bir ototomibl olan C-Max sportif sayılabilecek koltukları ile sizi sarıyor. Bu sayede insana güven veren C-Max arka kısımda ise 2 kişi için çok geniş, 3 kişi içinse omuz genişliği konusunda sıkıntılar yaşatan bir yaşam alanı sunuyor. Aracın arkasında yer alan 627 litrelik bagaj kapasitesi ise kolay kullanımlı yapısıyla alkışı hak edecek kadar başarılı.
Yerden yüksek yapısı ile görüş açıları konusunda bir sıkıntının yaşanmadığı C-Max’de opsiyonel olarak sunulan kör nokta uyarı sistemi ve otomatik park sistemi ise şehir içinde büyük kolaylık sağlıyor. Volvo’da kullanılan kör nokta sistemi sizi tehlikelere karşı uyarırken otomatik park sistemi de sağ taraftaki park alanlarına kısa sürede zahmetsiz park ediyor. Ancak otomatik şanzımanlı kimi rakiplerinden farklı olarak bu sistemde gaza hala sürücü kumanda ediyor.

Güçlü dizel motor ve mükemmel direksiyonun uyumu

Ford denilince akla ilk gelen konuların başında üstün yol tutuş ve direkt direksiyon sistemleri gelir. Uzun bir süredir firma hangi sınıftan bir araç piyasasa sunarsa sunsun bu iki özellik neredeyse hepsinde standart hale gelmiş durumda. C-Max’de de durum farklı değil. 
Ele oturan etli yapısı ve parmak destekleri ile MPV sınıfının en iyi direksiyon simidine sahip olan C-Max sürücü komutlarına hemen tepki veren bir direksiyon sistemini de bünyesinde barındırıyor. Buna bir de hafif sert ayarlara sahip yola opsiyonel olarak sunulan 17 inçlik jantlarla tutunan lastikler eklenince C-Max ile virajlara girmek büyük keyif veriyor. Yerden yüksek yapı nedeniyle rüzgarlardan daha fazla etkilenmesini beklediğimiz araç bizi şaşırtarak yan rüzgarlardan da minimum düzeyde etkilenmesiyle büyük beğenimizi kazandı. Ancak lastik sesinin iç mekanda beklenen daha fazla duyulması bu araca yakışmayan bir detay olarak karşımıza çıktı.
Farklı sınıflardan ve markalardan pek çok araçta kullanılan 1.6 litrelik TDCi dizel motorla konuğumuz olan C-Max’in bu güç ünitesi girdiği neredeyse tüm testlerde hep yüksek notlar elde etti. Düşük devirden itibaren sürücüsüne istediği gücü sunma konusunda bir sıkıntı yaşatmayan motor 6 ileri oranlı manuel şanzımanla da uyum için çalışıyor. Kısa sayılabilecek oranları ile performanslı kullanımlara izin veren motor-şanzıman kombinasyonu zorlanmalarda bile tüketimiyle el yakmıyor. Ancak MPV sınıfındaki rakipler dikkate alındığında Ford’un bu araçla otomatik şanzıman opsiyonunu da bir an önce sunması gerekiyor. Her ne kadar manuel şanzıman oldukça başarılı olsa da bu tarz araçları tercih eden kullanıcılar için otomatik şanzıman ilk sırada yer alıyor. 
 
Sadece başlangıç versiyonu el yakmıyor

45 bin TL gibi düşük bir başlangıç fiyatına sahip olan C-Max’de dizel motor tercih edildiğinde fiyat etiketi 55 bin TL’ye yükseliyor. Buna bir de test aracındaki gibi Titanium X paketi ve kör nokta uyarı sistemi eklenince aracın fiyatı bir anda 64 bin TL seviyesine yerleşiyor. Bu modelin 7 kişilik versiyonu olan, daha büyük boyutlu Grand C-Max ise kardeşinin 55 bin TL’lik dizel motorlu başlangıç versiyonuna karşılık 59 bin TL’lik fiyat etiketine sahip. Bu nedenle de aradaki 4 bin TL’lik fark oladukça önemsiz bir hal alıyor ve Grand C-Max’i daha akıllı bir seçim haline getiriyor.

Öne çıkan özellikler
Motor, iç mekan, direksiyon
Göze batan eksiklikler
Düğme karmaşası, fiyat

Teknik veriler Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
ÇapxStrok 75.0×88.3 mm
Motor hacmi 1560 cc
Maksimum güç 115 HP-3600 d/d
Maksimum tork 270 Nm-1750 d/d
Son hız 184 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.3 sn
Şanzıman 6 ileri manuel
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/50 R17
Depo kapasitesi 53 lt
Bagaj hacmi 627-1684 lt
Ağırlık 1503 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.1/4.6/5.4 lt/100 km
Tüketim ( test ort.) 6.0 lt/100 km
Uzunluk 4380 mm
Genişlik 1828 mm
Yükseklik 1626 mm
Aks mesafesi 2648 mm
Fiyat 63.945 TL

Tasarım 7/10
Çok büyük olmayan boyutlarını tasarımıyla olduğundan daha fazla göstermeyi başaran C-Max’da S-Max ile benzerlikler bulunuyor. Büyük detayların kullanıldığı araç önden arkaya başarılı bir tasarıma sahip.

İç mekan 7/10
Ağabeyi Grand C-Max’den küçük kalan iç hacmine rağmen yeterli bir alana sahip olan C-Max 5 kişi için konforlu yolculukları garanti ediyor. Ancak müzik sisteminin küçük ve sayıca fazla düğmelerine alışmak zaman istiyor.

Motor / Performans 7/10
6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen 1.6 litrelik TDCi motor farklı sınıflardan pek çok Ford’da görev yapıyor. Bu çok başarılı ünite alt devirlerden itibaren sorunsuz güç üretmesiyle öne çıkarken yakıt tüketimini zorlanmalarda bile çok artırımıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10
Geleneksel Ford direksiyon sistemi ile donatılması sonucu sürücü isteklerine çabuk tepkiler verebilen C-Max kolay kolay izinden sapmıyor. Test aracındaki gibi opsiyonel 17 inçlik jantlarla donatıldığında konfordan çok ödün vermeden sportif olmayı başaran araç yerden yüksek yapısı ile görüş açılarında da sorun yaşatmıyor.

Fiyat / Donanım 6/10
Benzinli ve dizel seçeneği bulunan C-Max sadece 5 kişilik olarak satın alınaibliyor. 7 kişilik versiyon olarak ise Grand C-Max model gamında yer alıyor. Ancak iki araç arasında daha fazla yaşam alanı ve 2 koltuk için 4 bin TL gibi kabul edilebilir fark C-Max’in elini zayıflatıyor. Ayrıca aracın opsiyonel donanımları için istenen rakamlar düşük değil.


Sonuç
Ford’un dinamizmi ve 1.6 litrelik TDCi motorun üstün özelliklerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan C-Max farklı beklentilere cevap verebilecek çok başarılı bir MPV. Ancak ağabeyi 7 kişilik Grand C-Max ile arasında çok fiyat farkı olmaması ve opsiyonel donanımların el yakması onun en önemli zayıflıkları.

 
Kaynak : otomobilport

Galeri

Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium
Ford C-Max 1.6 TDCi Titanium

İlginizi Çekebilir