FordFord

Ford Çin’de Online Satışa Başlıyor!

Ford, Çin’deki otomobil satışlarını internet üzerinden yapmak için online alışveriş devi Alibaba ile anlaşma yapacağını duyurdu.

Ford, Çin’deki otomobil satışlarını internet üzerinden yapmak için online alışveriş devi Alibaba ile anlaşma yapacağını duyurdu.

Ford Online Alışverişte Alibaba İle Ortak Olacak

Ford markası satışlarını artırmak için online satışlara hız veren bir politika ile Çinli tüketicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Otomobil devi marka bu kapsamda, Çinli Alibaba ile anlaşma yapmaya hazırlanıyor.

Online alışverişin sıcak satışı geride bıraktığı şu günlerde şirketten gelen bu hamle çok konuşulacak gibi görünüyor. Anlaşma için masada oldukları ifade edilen taraflar, kendi sektörleri dahilinde lider isimler olarak önem taşıyor. Alınan bilgilere göre online alışveriş Alibaba’nın ilgili birimi kapsamında Tmall aracılığı ile gerçekleşecek. İnternet üzerinden yapılacak satıştan şimdilik sadece Çinli tüketiciler yararlanabilecek.

Yapılan açıklamaya göre Ford Başkanı Bill Ford Jr.  ve şirketin üst düzey yöneticisi Jim Hackett yarın büyük görüşme için online alışveriş devinin yetkilileri ile ilk görüşmeyi yapacak. Taraflar işbirliğinin ilk adımını ön anlaşmayla atmış olacak. Konuyla ilgili kapsamlı açıklama ön sözleşmenin imzalanması sonrasında ABD’li şirket tarafından yapılacak. Alibaba ise sessizliğini halen koruyor.

Taraflara yakın bir kaynağa göre, otomobil devi online satışa Çin pazarından daha fazla pay almak ve satış grafiğini yükseltmek için giriyor. Şirketin internet satışlarındaki hedefinin yüksek olduğunu aktaran kaynak, Çin pazarındaki gerilemenin internet üzerinden satışı mecburi kıldığını ifade etti. Şirketin Ocak – Eylül aylarını kapsayan dönemde Çin’deki satışlarının yüzde 5 oranında gerilediği açıklanmıştı. Bunun yanında Ford’un Çin’deki en güçlü rakibi olan General Motors’un satışlarıysa yüzde 2,2’lik artış kaydetmişti.

İlginizi Çekebilir