LincolnLincoln

Hundai ix20

Tüm özellikleri gibi fiyatı da yüksek

 

Geçtiğimiz yıl model gamını yenilemeye devam eden ve toplam satışlarda bu yüzden önemli bir düşüş yaşayan Hyundai ortaya çıkarttığı modellerle önümüzdeki birkaç yıl içinde 2010’un acısını çıkartacak gibi. Farklı sınıflardan araçları tüketicilerle buluşturan firmanın son numarası ise sınıflardan bağımsız çok amaçlı ix20.

Aslında ix20 boyutları dikkate alındığında küçük sınıf bir otomobil kadar. Ancak onun özelliklerini inceleyip direksiyonuna geçtiğinizde her sınıftan özellikler bulduğunuz için mutlaka size hitap eden bir yönü olduğunu anlayacaksınız.

 

Akıcı dış tasarım kendisine baktırıyor

 

ix20’nin iddialı olduğu özelliklerinin başında dış tasarımı geliyor. 10 yıl önce sıkıcı ve sönük otomobiller tasarlayan Hyundai’nin günümüzde bu kadar güzel ve akıcı hatlara sahip araçlar tasarladığını görmenin verdiği keyif ix20’de tavan yapıyor. Ön kısımda yuvarlak hatların kullanıldığı araçta sert ifadenin kullanılması sonucu ortaya göze hoş gelen bir tasarım çıkmış. Arkaya doğru geçildiğinde ise stopların tasarımı ve konumlandırıldığı yükseklikten ötürü MPV modellerine göndermelerin yapıldığı belli oluyor. Arka kısım da oldukça başarılı iken öndeki sertlik yerini daha derli toplu bir anlşayışa bırakmış gibi görünüyor.

 

Ortak parçaların hakimiyetindeki geniş iç mekan

 

Büyük kapıları ile kolayca geçilen iç mekanda ilk dikkat çeken son dönemdeki Hyundai’nin iç mekan anlayışının bu araçta da kendisine yer bulduğu. Özelikle mavi ambiyans ışığının kullanılması sonucu bu hisse kapılıyorsunuz. Aracın detaylarında da ortak parçaların kullanıldığı dikkat çekiyor. Daha once bir Hyundai kullandıysanız bu sayede ergonomi sorunları yaşamıyorsunuz. Ancak aracın farklı kişiliği ve fiyatı dikkate alındığında gözler orta konsolda daha fazla değişiklik arıyor. 

Tavan mesafesinin yüksekliği ile baş mesafesi ve ferahlık konusunda bir sıkıntının yaşanmadığı ix20’de diz mesafesi konusunda ön kısım da oldukça cömert. Arka koltuklarda ise hareketli koltuk sırasının kullanımı sonucu bagajdan biraz ödün vermeyi kabul ediyorsanız istenilen diz mesafesine ulaşabiliyorsunuz. 

Yukarıda konumlandırılan oturma pozisyonu sayesinde görüş açılarında önemli bir sorunun yaşanmadığı ix20’de A sütununa alışmak zaman alabiliyor. Arkada ise aynaya yerleştirilen geri vites kamerası ile manevra yaparken büyük kolaylık yaşıyorsunuz.

 

Dizel motor sessiz ve tutumlu

 

Ekonomik motorları ile öne çıkan Hyundai, ix20’de de bu kuralı bozmayarak 90 HP güç ve 220 Nm tork üreten 1.4 litrelik motoru tüketicilere sunmuş. Aracın alt versiyonunda ise güç 77 HP olarak belirlenmiş. 

Genellikle maliyet kaygıları nedeniyle 5 ileri şanzıman kullanan firmaların aksine bu motorda 6 ileri manuel vites kutusuna yer veren Hyundai bu karar sonucu sessiz çalışan motorun daha da sessiz olmasını sağlayıp, yakıt ekonomisi yapmayı mümkün kılmış. İlk kalkışlarda ağırkanlı olan araç 3. vitesten itibaren kendine geliyor ve yeterli gücü kullanıcısına sunuyor.

 

Direksiyon ve süspansiyon uyumu dikkat çekiyor

 

Sürüş esnasında süspansiyon sisteminin çok sert olmaması ile beğeni toplayan ix20 bu sayede daha fazla konfor sunuyor. Süspansiyonun ayarları kadar isabetli ki direksiyon tepkileri sonucu aracın yalpalanması minimum düzeyde tutuluyor. Eleştirilebilecek tek konu ise lastik seçimi. 195/65 R15 ölçüsündeki lastikler nedeniyle ix20 istenilen yol konforunu sunamayıp yer yer tutunma zayıflıkları gösteriyor. Bu nedenle araçla birlikte 16 inçlik lastik sunulması karoser salınımlarının daha az olmasını sağlamak adına iyi bir tercih olabilirdi. Ayrıca aracın genel donanımı dikkate alındığında eksik kalan alaşım jant sorunu da önlenebilirdi.

 

Uzun donanım listesinin karşılığı yüksek fiyat

 

ix20 olumsuz konuşmanın zor olduğu bir otomobil. SUV’lar gibi yukarıda konumlandırılan oturma pozisyonu, ekonomi severlerin beğeneceği dizel motor, kompakt sınıftan başarılı geniş iç mekan gibi farklı özellikleri bünyesinde barındırdığı için yapılacak deneme sürüşü sonrasında beğeni kazanacağı neredeyse kesin olan bir seçenek. Bunda kuşkusuz aracın uzun donanımının da etkisi var. Öyle ki ABS+EBD, USB+iPod+ Aux bağlantılı MP3 destekli radyo, 4 elektrkli cam, ESP, sürücü-yolcu-yan ve perde havayastığı gibi güvenlik ve konfor donanımlarının alt versiyonda bile sunulması alkışı hak ediyor. 

46.500 TL’den satılan en donanımlı test aracının her bütçeye hitap etmediği bir gerçek. Bu fiyat karşılığında günümüzde kompakt sınıfta otomobiller satın alınabiliyor. Ancak farklı araçların özelliklerini tek başına sunan, dikkat çekici tasarıma sahip, 5 yıl garantili ve düşük tüketimli bir otomobil arıyorsanız ix20 bu açıdan sürücüsünü memnun edecek bir seçenek olacaktır.

 

 

Öne çıkan özellikler

Motor- şanzıman uyumu, iç mekan genişliği, tasarım 

Göze batan eksiklikler

Fiyat, alaşım jant sunulmaması

 

Teknik veriler Hyundai ix20 1.4 CRDi Prime

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

ÇapxStrok 75.0×79.0 mm

Motor hacmi 1396 cc

Maksimum güç 90 HP-4000 d/d

Maksimum tork 220 Nm-1750-2750 d/d 

Son hız 167 km/s

0-100 km/s hızlanma 14.5 sn

Şanzıman 6 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 195/65 R15

Depo kapasitesi 48 lt

Bagaj hacmi 440-1486 lt

Ağırlık 1345 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.2/4.5/5.0 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 5.5 lt/100 km

Uzunluk 4100 mm

Genişlik 1765 mm

Yükseklik 1600 mm

Aks mesafesi 2615 mm

Fiyat 46.500 TL

 

Tasarım 8/10

Aslında günümüz küçük sınıf otomobilleri ile aynı boyutta olan ix20 tasarımı ile olduğundan daha heybetli görünüyor. Hyundai'nin yeni tasarım anlayışının bir ürünü olan dış tasarım aracın albenisini artıran en önemli unsur.

 

İç mekan 7/10

Ortak parçalarla hazırlanan iç mekanda kullanılan malzeme kalitesi ortalamaları yakalarken yaşam alanı genişliğinde ix20 oldukça başarılı. Ferahlık hissi de yüksek.

 

Motor / Performans 7/10

90 HP’lik motorun ürettiği güç yüksek. 6 ileri oranlı kullanımı sonucu hem tüketim düşürülürken hem de performans araç sınıfı dikkate alındığında yeterli hale gelmiş. İlk çalıştırmalarda motorun çok sesli olmaması olumlu.

 

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Sportif karakterli bir otomobil olmayan ix20 ESP’yi baz donanımında bile sunması ile  yol tutuş konusunda sıkıntının yaşanmadığı bir otomobil. Ancak kullanılan lastiklerin farklı ölçüde olması yol tutuşa önemli katkılar sağlayabilirdi. Amortisörlerin çok sert olmayıp, direksiyon tepkilerinin başarılı olması özellikle uzun yolculuklarda büyük keyif veriyor.

 

Fiyat / Donanım 4/10

Kusur bulmanın çok zor olduğu ix20 satın almadaki birinci öncelik olan fiyat konusunda ne yazık ki şansını zora sokuyor. Kompakt sınıftaki modellerle yarışan fiyatı ix20 için yüksek kalııyor. Neyse ki bu fiyat karşılığında sunulan aksesuarlar zengin, dizel motor tutumlu.

 

Sonuç

5 yıllık garanti prosedürü ile yıldızı yeniden parlayan Hyundai sınıflardan bağımsız çok amaçlı aracı ix20 ile pek çok tüketicinin farklı isteklerine tek bir otomobilde cevap vermeyi başarmış. Düşük tüketimli ekonomik dizel motoru, başarılı şanzımanı, geniş iç mekanı ve uzun donanım listesi ile beğeni toplayan ix20 yüksek kalan satış fiyatı ve buna bağlı olarak ikinci eldeki değer kayıpları göz önüne alındığında daha çok uzun süreli kullanımlar için ideal. Eğer yıllar boyu sorunsuz ve yurt çapındaki yaygın servis ağı ile kullanımı keyifli bir otomobil arıyorsanız ix20 şiddetle tavsiye edilebilecek bir otomobil.

 

 

Kaynak : otomobilport

İlginizi Çekebilir