HyundaiHyundai

Hyundai i10 ve Volkswagen Amarok karşı karşıya

Böyle karşılaştırma olur mu dediğinizi duyar gibiyim. Aslınd akağıt üstünde baktığınızda tabi ki her iki otomobil de karşı karşıya gelemeyecek şekilde birbirinden farklı özelliklere sahip.

0 642

Böyle karşılaştırma olur mu dediğinizi duyar gibiyim. Aslınd akağıt üstünde baktığınızda tabi ki her iki otomobil de karşı karşıya gelemeyecek şekilde birbirinden farklı özelliklere sahip. Biri 2300 kilogram ağırlığında bir pick-up, diğeri ise 1036 kilogramlık minik… Aslında soruyu şü şekilde soralım: Küçük bir yarış pistinde güç mü daha önemlidir yoksa hafiflik mi?

Kısaca pistimi tanıtalım: Tuzla’da yer alan Autodrom pisti daha çok karting yarışlarının yapıldığı bir yer olarak biliniyor. Dar ve keskin virajlara sahip pistte kısa düzlüklerde yer alıyor.

Şimdi gelelim yarışmacılarımıza: İlk olarak güçlü olandan başlayalım. Volkswagen, başarılı pick-up’ı Amarok’ta daha önce Touareg’de kullandığı 3.0 litrelik V6 turbo dizel motor seçeneğini sunmaya başladı. Pick-up sınıfının en performanslı motoru olan bu ünite, 4500 d/d’de 224 HP güç ve 2750 d/d’de 550 Nm tork gibi oldukça yüksek değerler sunuyor. 7.9 saniyelik 0-100 km/s hızlanma değeri de bu gücü kanıtlar nitelikte. Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemine sahip Amarok, sekiz ileri otomatik şanzımana sahip.

Hyundai i10’un kalbinde ise 1248 cc hacminde bir motor yer alıyor. 6000 d/d’de 87 HP güç ve 4000 d/d’de 120 Nm tork üreten motorun işinin performans olmadığı verilerden açıkça anlaşılıyor. Dört ileri klasik bir otomatik şanzımanla gücünü ön tekerleklere aktaran motor, küçük i10’u 13.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor.

İşin kağıt üstünde olan bölümünde Amarok’un ciddi bir üstünlüğü olduğu çok açık. Peki, iki aracı piste soktuğumuzda durum aynı oluyor mu? Hyundai i10’un süspansiyon sistemi konfor odaklı olmasına rağmen hızlı girilen virajlarda fazla savrulmaya yol açmıyor. Bunda kompakt boyutlarının ve 1036 kilogramlık ağırlığının payı tabii ki çok büyük. Pistin küçük ve sık virajlı olması da i10’un avantajını artırıyor. Çünkü en kısa düzlükte bile Amarok’un arayı kapatması çok kolay. i10’un dört ileri şanzımanının geçişleri yavaş kalıyor. Atmosferik motorun sağladığı düşük tork değeri de özellikle viraj çıkışlarında yığılmaya yol açabiliyor. Volkswagen Amarok kendi sınıfının en iyi yol tutan modellerindne biri olarak dikkat çekiyor.

Volkswagen mühendisleri Amarok’un neredeyse bir SUV kadar başarılı yol tutmasını sağlamış. Yüksek yapısına rağmen yana yatma eğilimi diğer rakiplerine göre çok daha az. Fakat sonuçta bir pick-up’tan bahsediyoruz.

Dinamiklik konusunda i10’un gerisinde kalan Amarok, kısa düzlüklerde 550 Nm torkunu cömertçe sergilemekten kaçınmıyor. Hızlı girilen dar virajlarda arkadan kayma eğilimi olan Amarok’un, büyük boyutları ve ağırlığı küçük bir pistte i10’un virajlarda gerisinde kalmasına yol açıyor. Fakat viraj çıkışlarında durum dramatik şekilde Amarok’un lehine dönüyor.

Sekiz ileri şanzıman ve dört tekerlekten çekiş ile hüç güç kaybı yaşamayan Amarok ok gibi hızlanabiliyor. Bu boyutlardaki bir araçtan beklenmeyecek şekilde atak olan Amarok, neredeyse bir hot hatch kadar iyi ivmeleniyor.

Gelelim sonuca: Hyundai i10 ile attığım en hızlı tur 00.53.67 saniye olurken, Volkswagen Amarok ile 00.52.54 saniye sürüyor. Volkswagen Amarok, i10’dan yaklaşık 1.0 saniye daha hızlı turu tamamlıyor. Amarok’un i10’dan daha hızlı tur atacağını fakat 1.0 saniye gibi kısa bir fark beni oldukça şaşırttı.Tabii ki pistin kısa ve bol virajlı olması böyle bir sonucun çıkmasının en büyük sebebi.

Kaynak: auto motor & sport

Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

Bildir
avatar
wpDiscuz