İkinci El Otomobil Pazarında Sessizlik Hakim

İkinci el otomobil piyasası son zamanların en sakin zamanlarını geçiriyor. Piyasadaki sessizliğin nedeni ise akaryakıt zamları olarak gösteriliyor.

İkinci el otomobil piyasası son zamanların en sakin zamanlarını geçiriyor. Piyasadaki sessizliğin nedeni ise akaryakıt zamları olarak gösteriliyor.

İkinci El Otomobil Satışlarında Son Durum!

İkinci elde piyasa, son zamlar ardından eski hareketli günlerini geride bıraktı. Motorin son zamdan sonra 5 lirayı aştı. Benzinin litre fiyatıysa 5,5 lira sınırını geçti. LPG’nin fiyatı 3 lira 25 kuruşu gördü. Tüm bunlara birde Motorlu Taşıtlar Vergisi dahil edilince ikinci el otomobil alacak vatandaş arabadan vazgeçti, toplu taşımaya yöneldi.

Akaryakıt Zamları Piyasayı Olumsuz Etkiledi

Özellikle yaz mevsiminde araba bulmanın zor olduğu pazarlardan olan Bursa ikinci el pazarında, alıcıdan çok arabanın olduğu görüldü. Pazardaki sakinlik ne kadar devam edecek bilinmese de vatandaşın otomobil alma planlarını ileri bir tarihe attığına kesin gözüyle bakılıyor. İkinci el otomobil pazarına aracını getiren vatandaşlar alıcı bulamadıklarından dert yanıyor. Satıcılar “Pazarda yaprak kıpırdamıyor. Bunun nedenini zamlanan akaryakıta ve sıfır araçlardaki yılsonu kampanyalarına bağlıyoruz” diyor.
Yazın Araba Yoktu, Şimdi Araba Bol Müşteri Yok

Pazarda alıcıdan ziyade bolca araba olduğunun altını çizen satıcılar, “Yazın alacak ikinci el otomobil bulamayan vatandaş, şimdi araba almak istemiyor. Son iki aylık süreçte satışlar hissedilir şekilde düştü. Pazara gelenlerde otomobil almak için değil gezmeye gelmiş. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Elimizdeki araçları satmak için fiyatları dahi geriye çektik. Yine de alıcı müşteri bulamıyoruz”  ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir