PorschePorsche

İnci Akü`den carettalar için 700 bin TL

İnci Akü caretta cerattaların özgürlüğü için 700 bin lira yatırım yaptı ve ürettiği özel akülerle tekneleri çevreci hale getirdi.

Yaklaşık 67 ülkeye ihracat yapan İnci Akü, caretta carettaların özgürlüğü için 700 bin TL yatırım yaptı. Türkiye’nin 14 özel çevre koruma bölgesinden biri olan Dalyan’da gezi teknelerinden sulara karışan günde 2 bin ton mazota çare için kolları sıvayan İnci Akü, geliştirdiği özel akülerle tekneleri çevreci yapacak. Dalyan’ı geçen yıl 800 bin turist ziyaret etti. Bu sayının 2011’de 1 milyona ulaşması bekleniyor. Gelen turistlerin yüzde 75’i yurtdışından. Ancak bu yoğun turizm etkinliği çevre ve doğal yaşamı da tehdit ediyor.
 
600 tekne sefere çıkıyor
 
Gezi tekneleri bölge halkının en önemli geçim kaynaklarından. Bölgede 491 kayıtlı tekne var. Yaz aylarında dizel motorlu 600’e yakın gezi teknesi her gün sefere çıkıyor. Turizm mevsiminde tahminen günde 2 ton mazotun Dalyan sularına karıştığı belirtiliyor. İnci Akü, 4 yıllık bir Ar-Ge sonucunda hayata geçirdiği “Mavi Deniz Özgür Caretta” projesi ile soruna el koydu. Dizel motora eşdeğer performans sağlayan, yakıt giderlerini 10 kata kadar azaltan, “Enerjisini akülerden alan Elektrikli Motorlu Tahrik Sistemi”ni geliştirdi ve patentini aldı. 2 tekneyi de atık sıvı bırakmayan, egzoz gazı üretmeyen, 4 kata kadar daha sessiz Caretta Bot’a dönüştürdü. İnci Akü CEO’su Göksel Paker “2007’de Ar-Ge çalışmalarına başladık. Motor için Femsan’la işbirliği yaptık” diyor. Proje için 700 bin TL’lik bir harcama yaptıklarını anlatan Paker, geliştirdikleri Caretta Bot’u kooperatif üyelerine bağışlayacaklarını söyledi. Dalyan’daki tüm teknelerin dönüşümü için 8.5 milyon liraya ihtiyaç olduğunu belirten Paker, “2011 hedefimiz 20 tekneyi daha dönüştürmek; 5 yıl sonra da tamamının elektrikliye dönüşmesi” diyor.
 
Çevreye saygılı fabrika kuruyor
 
İnci Akü Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, Manisa’da çevreye saygılı yeni fabrika kurduklarını açıkladı. Gök, “Fabrikamız Türkiye’nin ilk BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) sertifikalı tesisi. İlk etabı 2011’de tamamlandı, 2013’e kadar bitecek. Fabrikada enerji verimliliği de en üst seviyede olacak. Yağmur sularını rezervuarlarda kullanacağız, kullanım suyunu güneş enerjisiyle ısıtacağız” dedi.
 
Bir teknenin dönüşümü 30 bin TL
 
Bir teknenin elektrikli motora dönüştürülmesinin 30 bin lirayı bulduğunu belirten Paker, ama kazanılanlara bakıldığında tekne sahibinin kârlı çıktığını söylüyor. Paker, “Bir tur teknesi sezonda 12 bin lira kazanabiliyor. Dolayısıyla dönüşüm maliyeti ilk aşamada tekne sahibine ağır geliyor. Ama dönüşümden sonra yakıttan 10 kat tasarruf edebiliyor” diyor.
 
KAYNAK: otomobilport
İlginizi Çekebilir