Otomobil Haberleri ve Araba Modelleri

HummerHummer

Kaçan yatırımın yenisi 10 yıldan önce gelmez

Fransız markayı 4 yılda Avrupa ligine yükselten Fransız Genel Müdür Jean Pierre Vieux, `2008 yılında yatırım koşulları vardı. Ama artık Arap baharı, ekonomik kriz, küçülen pazarlar yüzünden `Kruvasan` bölgesinin cazibesi ortadan kalktı. Bu pazara yönelik üretim merkezi olarak düşünülen Türkiye`nin aynı amaçla yeniden gündeme gelebilmesi en az 10 yılı alır` dedi.

0 10

Fransız markanın 2007 yılından bu yana Türkiye’deki kaptanlığını yürüten Vieux, 4 yıllık Türkiye görevinin kasımda dolacağını açıkladığı bir toplantı düzenledi. Markanın kasımdan sonraki yeni genel müdürü Marc Bergeretti’yi tanıtan Vieux, 2008 yılındaki krizin etkilerinin ortadan kalkmadığına dikkat çekerek, önümüzdeki dönemde otomotiv pazarının seyri üzerine öngörülerini anlattı:
‘2008 krizi yüzünden Peugeot’nun kompakt sedan modeli üretimi için yapacağı büyük yatırım yeniden ayarlanarak, İspanya’daki fabrikaya monte edildi. Bu araç için ana pazar olarak Türkiye kabul ediliyordu. Kuzey Afrika bu araç için en önemli pazarlar arasında yer alacaktı. Ama gelişmeler bu ülkelerdeki istikrarı öteledi. Şimdiki durumu anlamaya çalıştığımızda Arap Baharı yüzünden istikrarını kaybeden Kuzey Afrika pazarlarının durumu ortada. Bu ülkelerin yeniden toparlanması epey bir zaman alacaktır. Batı Avrupa’daki fabrikaların kapasite kullanımları da çok düşük. Bu yüzden mevcut fabrikalarımızda yapılacak üretim, şu anda yeterli görünüyor. önümüzdeki döneme bakıldığında benzeri bir üretim yatırımının en az 10 yıl daha gündeme gelemeyeceğini söyleyebilirim. Bunu kararı alınmış bir tarih olarak açıklamıyorum. Eski parlak günler için en az böyle süreliri ortaya koymak durumundayım.’
Peugeot’nun Türkiye’de Tofaş ve Karsan şirketlerine üretim yaptırdığını hatırlatan Vieux, ‘Biz Türkiye’de üretim içindeyiz. Ama rakamlarımız bu iki şirket ihracatında görünüyor. Peugeot, Türkiye’de üretilen hafif ticari arçalarla bu segmentte başarılı oluyor’ dedi.

4 YILDA 2 KAT BÜYÜDÜ
Fransız yönetici, Türkiye’de görev yaptığı sürede heyecanlı bir marketi yönettiğini ve yüzde 3’lerde seyreden pazar payını yüzde 6’lara yükselttiklerini dile getirdi. Müşteri memnuniyetinde 2. ligde yer alan markalarının artık süper lige yükseldiğini söyleyen Vieux, ‘Yeni hedefimiz bu alanda da ilk üç arasına girmek’ şeklinde hedef açıkladı.
Bu yılın ilk 8 ayında 23 bin adete yakın Peugeot sattıklarını, kur yüzünden pazar paylarının yüzde 4’lere gerilediğini söyleyen Vieux, ‘Bu beni endişelendirmiyor. Yeniden yüzde 6’lar yakalanacak. Bu durum Fransa’nın tercihi. Türkiye’de orta vadede hedefimiz yüzde 8 pazar payı’ şeklinde konuştu. 2007 yılından bu yana Peugeot Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapan Jean Pierre Vieux, Peugeot Kuzey ve Doğu Avrupa Ticari Direktörlüğü’ne  getirilirken, kasım ayından itibaren geçerli olmak üzere Peugeot Türkiye Genel  Müdürlüğü görevine Marc Bergeretti atandı.

PARIS, TÜRKİYE’Yİ TANIDI
1 Kasım 2011’den itibaren Peugeot Türkiye Genel Müdürlüğü’ne atanan Marc  Bergeretti ise Ocak 2001-Şubat 2005  tarihleri arasında Türkiye ve Balkan Ülkeleri Bölge İhracat Yöneticisi olarak Türkiye’de görev yaptığını hatırlattı. O tarihten bu zamana Türkiye otomotiv pazarının çok geliştiğini ve  modernleştiğini anlatan Bergeretti, Türk otomotiv pazarında ciddi bir talep artışı bulunduğunu ve  otomobil satışlarının çok yoğun olduğunu ifade ederek, gelecek dönemde Türkiye  pazarına yönelik çok önemli ürünlerinin olacağını ve bu ürünlerin tanıtımını  yapacaklarını anlattı. Marc Bergeretti, Peugeot’nun, Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux  döneminde Türkiye’nin önemini daha çok kavradığını da sözlerine ekledi.

 

(function () { var tpl = document.createElement('script'); tpl.type = 'text/javascript'; tpl.async = true; tpl.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://' : 'http://') + 'cdn.tooplay.com/players/229/p.js?p_type=html5&ts=' + new Date().getTime(); var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(tpl, s); })();
Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz