Kasım Ayının İhracat Şampiyonu Otomotiv Oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi kasım ayı ihracat verilerini paylaştı. Yılın 11. ayında gelenek bozulmadı ve ihracat lideri yine otomotiv sektörü oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi kasım ayı ihracat verilerini paylaştı. Yılın 11. ayında gelenek bozulmadı ve ihracat lideri yine otomotiv sektörü oldu.

Otomotiv Geleneği Kasım Ayında Da Bozmadı

İhracatta lider sektör olan otomotiv Kasım ayında da şampiyonluğunu korudu. Türkiye İhracatçılar Meclisi otomotiv endüstrisinin bir aylık ihracatının 2 milyar 645 milyon 548 bin dolar olduğunu duyurdu. 2,5 milyar dolardan fazla ihracatı tek başına yapmayı başaran sektör, diğer sektörleri açık ara geride bıraktı.

Otomotiv sektörünü hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. Bu sektörün ihracatta ulaştığı rakamsa 1 milyar 440 milyon 305 bin dolar olarak açıklandı. TİM kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün ihracatının 1 milyar 391 milyon 634 bin dolarla üçüncülüğe yerleştiğini kaydetti.

Kasım ayı ihracat verileri incelendiğinde ihracatını en çok artıran ürünler zeytin ve zeytinyağı ürünleri oldu. Artış yüzde 63,6’yı buldu. Çelik sektörü ise ihracatta yüzde 46,7’lik artışa ev sahipliği yaptı.

Sanayi grubu Ekim ayında toplam ihracatın yüzde 81,2’lik bölümünü tek başına yapmayı başarmıştı. Sanayinin ihracattaki yükselişi Kasım ayında da devam etti. Yapılan ihracat 11 milyar 67 milyon 837 bin doları buldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayına ise yüzde 16,4’lük fark attı.

Geçen yılın kasım ayı ile 2017’nin kasım ayı karşılaştırıldığında tarım grubu da yüzde 6,3 oranında artış sergiledi. Tarım ihracatı toplam ihracatın yüzde 15,9’unu kapladı. Aynı dönemler baz alındığında madencilik ihracatı yüzde 1,1 artırdı. Toplam ihracat 388 milyon 723 bin doları gösterdi.

İlginizi Çekebilir