Otomobil Haberleri ve Araba Modelleri

HyundaiHyundai

Kışa hazırlık için Bosch Car Service yeter

Aracınızın markası ne olursa olsun Bosch Car Service’lere uğrayın, soğuk hava koşullarına en ekonomik ve en güvenli çözümlerle hazırlanın. Kış mevsimi boyunca sorunsuz bir sürüş keyfi yaşayın.

0 12

Her marka araca, her türlü bakım onarım hizmeti veren Bosch Car Service’ler; aracını, soğuk ve zorlu hava koşullarına en ekonomik çözümlerle hazırlamak, kış boyunca güvenli ve sorunsuz bir sürüş keyfi yaşamak isteyen sürücüleri bekliyor.
Siz de Türkiye’de geniş servis ağı, son teknoloji test ekipmanları, orijinal Bosch yedek parçaları, bilgi birikimi ve eğitimli personel yapısıyla hizmet veren Bosch Car Service’lere gelin, kış öncesi aracınızın eksikliklerini en ekonomik çözümlerle giderin. Hem aracınızı hem cebinizi mutlu edecek gerekli bakım ve kontrollerle,  kış boyunca güvenli sürüş ve yüksek performansın keyfini sürün…

Soğuk havalarda, yük aküde

Motorun çalışması esnasında alternatör tarafından üretilen enerjiyi depolayan ve özellikle aracın ilk çalışmasında (marşa basarken) ihtiyaç duyulan akü; soğuk iklim şartlarından olumsuz etkilenir ve her akü, soğukta daha düşük kapasiteyle çalışır. Kış aylarında rezistans ve far gibi elektrikli ekipmanların da daha fazla kullanılması nedeniyle akü, daha büyük yük altında çalışır. Bu nedenle kış başlamadan, genel bir şarj-marş sistemi kontrolü yapılması soğuk kış günlerinde akü sorunu nedeniyle aracın çalışmama olasılığını engeller.
Sistem kontrolü dışında bakım gerektiren akülerde asit bomesi kontrolü, şarj seviyesinin ölçülmesi ve akü kutup başlarının kontrolü de sıcak ve güvenli bir yolculuk yapmanız için alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

Yüksek performans için benzin enjeksiyon ve ateşleme sistemini kontrol edilmeli

Benzinli araçların en önemli performans öğeleri arasında yer alan ateşleme bujilerinin, ateşleme bobinlerinin ve buji kablolarının kontrol edilmesi, gerekli görüldüğü halde değiştirilmesi ise kış aylarında karşılaşılabilecek zor şartlar karşısında sizlere güvenilir ve sorunsuz bir sürüş imkanı tanır. Aracın yakıt tasarrufuna olumlu etkisi olan hava kütle ölçer ve oksijen sensörlerinin kontrol edilmesi de sürüş ekonomisine katkı sağlar.

Temiz bir görüş için kış öncesi yeni silecekler

Güvenli bir sürüş için ihtiyaç duyduğunuz en net görüntünün garantisi olan silecekler, yaz mevsiminde aşırı sıcak, ozon etkisi, UV ışınları ve egzoz gazları gibi birçok dış etmene maruz kalarak siliş kalitesini düşürür. Silecek süpürgelerinin yıpranmış olması, silecek lastiklerinin cama doğru şekilde temas etmesini önler ve camda temizlenemeyen bölgeler bırakarak hem görüşü engeller hem de camın çizilmesine yol açar.
Gece sürüşlerinde silecek tarafından tam anlamıyla temizlenemeyen ve ön camda kalan su tabakaları ise far ışıklarını yansıtarak görüşü zorlaştırır ve hayati tehlike yaratır. Bu sebeple güvenli ve konforlu bir sürüş için, yoğun yağış gerçekleşen sonbahar ve kış aylarından önce, araç sileceklerinin değiştirilmesi, kış aylarında konforlu ve güvenli bir sürüş sağlamaktadır. 

Güvenliğiniz için aracınız iyi ses versin

Aşırı yağışa maruz kalındığı durumlarda aktif ve pasif güvenlik elemanları, önemini daha da artırmaktadır. Akla ilk gelen aktif güvenlik ürünü kornanın, düzenli kontrol edilerek gerekli durumlarda yenisiyle değiştirilmesi hem sizi hem sevdiklerinizi korur.

Dizel araçlardaki kızdırma bujileri sizi yolda bırakmasın

Kızdırma bujileri, diğer adıyla ısıtma bujileri, dizel motorlarının soğukken kolay çalışmasını sağlayan komponentlerdir. Dizel motoru, sıkıştırılan ve ısıtılan havaya mazotun yüksek basınç ile püskürtülmesi prensibi ile çalışır. Ancak düşük sıcaklıklarda ve motor soğuk iken, mazot ya hiç yanmaz ya da yetersiz yanar.  Bu nedenle motorun çalıştırılmasına yardımcı olmak için kızdırma bujileri kullanılır.
Kızdırma bujisinde muhtemel bir arıza, soğuk günlerde araçları yolda bırakabilir. Bu sebeple dizel araçlarda kullanılan kızdırma bujileri, kış aylarına girerken muhakkak kontrol edilmesi gereken parçalardır. Dizel araçlarda, kızdırma bujileri dışında, mazotun, motordaki yanma odasına püskürtülmesini sağlayan enjektörlerin de kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Kış şartlarında şarj-marş sistemleri zorlanabilir…

Aracın enerji sistemini oluşturan şarj ve marş sistemlerinin, daha zorlu çevre şartları oluşturan ve aracı olumsuz etkileyen kış aylarında kontrolden geçirilmesi gerekir.
İçten yanmalı motorlar, ister benzin isterse dizel motor olsun, ilk hareketlerini sağlamak için bir yardıma ihtiyaç duyarlar. Motorun tork üretebilmesi için önce motorun hareketini engelleyen dirençlerin yenilmesi ve böylece belirli bir momentum oluşturulması gerekir. Marş motoru işte motora bu ilk hareketini veren komponenttir. Marş motoru aküden aldığı elektrik enerjisini elektromanyetizma prensibine göre mekanik enerjiye çevirir. Oluşturulan bu mekanik enerji ile marş dişlisi üzerinden motorun volanı döndürülerek ihtiyaç duyulan ilk hareket sağlanır. Dolayısıyla kış aylarında araçların sorunsuz olarak çalışması için marş sistemlerinin bakımının yapılması büyük önem taşır.
Motor durduğunda aracın tek enerji kaynağı akü iken, motor çalışırken alternatör, aracın “elektrik üreten fabrikası” haline gelir. Alternatör, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek bu enerji ihtiyacını karşılamak için alternatif akım üreten bir jeneratördür.

Daha rahat ve sağlıklı bir kış için filtre kontrolünü ihmal etmeyin

Yağ, yakıt ve hava filtreleri, aracınızın motorunu ve yakıt püskürtme sistemini zararlı maddelerden korur. Bu parçalar, iyi bir korumadan yoksun kalırsa aşınır ve aracınızda performans düşüklüğü ile yakıt tüketiminizin artmasına sebep olur.
Yaz sezonunu geride bırakan araçların filtrelerini kontrol ettirmek ve gerekirse değiştirmek hem sizin hem de aracınızın daha rahat ve sağlıklı bir kış sezonu geçirmesini sağlayacaktır.

Yağ filtreleri ile optimum koruma

Bosch’un filtre ürün grubunun önemli bir parçası olan yağ filtreleri; motor yağının toz, karbon, metal ve benzeri parçacıklardan etkilenmesini engelleyerek motor performansını artırır ve motorun verimli çalışmasına katkı sağlar.

Aracınız temiz hava filtresiyle rahat nefes alsın

Bosch’un hava filtreleri, tam motor performansı sunarak en zorlu koşullarda bile yakıt sarfiyatının düşmesini sağlar. Emilen havayı, toz, polen, is, kum ve hatta su taneciklerinden arındıran Bosch hava filtreleri; yanma odasına, maksimum sızdırmazlık koşulu ile filtrelediği havayı sevk eder.

Daha temiz yakıt, daha uzun motor ömrü

1930 yılından beri Bosch Otomotiv tarafından tedarik edilen yakıt filtreleri, motorun güvenli çalışmasını sağlayan en önemli ekipmanlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Enjeksiyon sisteminin korozyondan korunmasını sağlayan yakıt filtreleri, aşınmaya sebebiyet verecek toz, kir, pas ve su gibi istenmeyen partiküllerin yakıttan arındırılmasını sağlar.

Sürücü ve yolcuların sağlığı için Bosch kabin filtreleri

Kabin filtreleri ise sürücü ve yolcuları, polenlerden ve havadaki kirletici maddelerden korur, bazı zararlı gazların kabin içine girmesini önler. Araç içinde, araç dışındaki yoğunluğunun 6 katına kadar çıkarak, sürücülerin çabuk yorulmasına ve konsantrasyon kaybına neden olan bu maddelere karşı, aktif karbonlu kabin filtreleri standart kabin filtrelerine göre 2 kat koruma sağlar.

Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz