FordFord

Mercedes Benz-E serisi

Mercedes-Benz yenilediği E Serisi’nde konfor ve sportifliği farklı motor seçeneklerinde sunmaya çalışırken E350 CDI 4MATIC tüm bu beklentileri tek bir otomobilde birleştirmeyi başarmış ender bir örnek olarak dikkat çekiyor.

 

Mercedes-Benz’in hem ülkemizde hem de dünya pazarlarında sahip olduğu yüksek imaj tartışılmaz. Hangi sınıftan olursa olsun sadece önündeki yıldız amblemi bile firmanın kemikleşmiş müşterileri için yeterli. Bu nedenle de tüketiciler bir Mercedes-Benz sahibi olduklarında araçlarının yenilenme zamanı geldiğinde ağırlıklı olarak yine aynı markanın güncel modellerinden birisini tercih ediyor.
Ülkemizde firmanın en çok rağbet gören modellerinin başında ise E Serisi geliyor. Uzun bir süredir var olmasından ötürü farklı nesillerde yüksek satış rakamlarına ulaşan E Serisi güncel neslinde de bu kitleye ilave olarak yeni kullanıcıları eklemeye çalışıyor. Bunun için de araç en fazla tasarımı ve büyük iç hacmini kendisine silah olarak seçmiş.

Dörtlü far tasarımı yeni modelde revize edilmiş

1995 yılında tanıtılan E Serisi ile ilk kez gördüğümüz dörtlü far tasarımı ile büyük beğeni toplayan model sonraki versiyonlarda da bu özelliğini devam ettirdi. Güncel modelde ise dörtlü far yapısını korunurken yuvarlak hatlardan köşeli ve sert bir tasarıma geçiş yapılmış. Bu sayede geçmişten izler görülürken yeniliğin de altı çizilmiş.
Son dönemde kullanılan LED’li gündüz farlarıyla harmanlanan ön tasarım arkaya doğru gövdede katlarla devam ettirilirken büyük ve yayvan stoplarla da ağır ve elit bir tasarımla arka kısım şekillendirilmiş.
Genel olarak aracın tasarımına bakıldığında eğer AMG versiyon sahibi iseniz oldukça dinamik bir tablo ile karşılaşılıyorken diğer versiyonlar daha ağır bir görüntü sizi selamlıyor. Ancak sonuçta her versiyon kesinlikle göze hitap ediyor.
Bu kadar güzel ve adeta ben buradayım diye haykıran bir otomobil olan E Serisi iç mekanında ise ilk anda büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor. Ortak parçaların hakimiyetindeki otomobil bu nedenle kendisinin yarı fiyatındaki Mercedes-Benz modellerinden kayda değer değişiklikler sunamıyor. Köşeli hatların kullanıldığı iç mekanda kullanılan malzeme kalitesi ve başarılı işçilik bu olumsuzluğu bir nebze de olsa telafi ediyor.
2.800 mm’yi aşan dingil mesafesinin etkisiyle yaşam alanı konusunda oldukça cömert bir otomobil olan E Serisi gerek önde gerekse arkada diz mesafesi ile beğeni topluyor. Omuz mesafesi ise arka kısımda 3 kişinin yolculuk ettiği anlarda yetersiz kalabiliyor. Buna bir de şaft tüneli eklenince arka kısım 2 kişinin makam aracı stilinde seyahatleri için daha ideal.
E Serisi’nin en başarılı olduğu konuların başında ise bagaj kapasitesi geliyor. 540 litrelik hacim sayesinde uzun yolculuklarda eşyaların sıkıntı yaratmadığı otomobil bu alanda neredeyse rakipsiz.

Motorun hacmi adını yalanlıyor

Her ne kadar adı E350 olduğu için 3.5 litrelik zannedilse de aracın kalbini oluşturan motor 6 silindirli turbo beslemeli bir V6 makine. Satışa sunulduğu pazarlara göre gücü değiştirilen motor ülkemizde 231 HP güç ve 540 Nm tork üretiyor. Alt devirden itibaren yüksek torkun da etkisiyle hızlanma konusunda sıkıntı yaşatmayan ve ani güç gereksinimlerini başarıyla tolere eden motor gücünü yere aktarmak için 7 ileri oranlı otomatik şanzımandan destek alıyor. Vites geçişlerinin sarsıntısız yapıldığı otomobil kullanım stilini göz önüne alarak düşük devirlerde değişimleri gerçekleştirdiği için konfor da artıyor. Sarsıntısız çalışan motorun başarılı yalıtımla iç mekana sesinin ulaşmaması da aracın önemli bir artısı.
Boyutları nedeniyle görüş açıları konusunda sıkıntıların yaşandığı E Serisi’nde aracın nerede başlayıp nerede bittiğini anlamak için alışkanlık gerekiyor. Park sensörleri bu konuda size yardım etse de özellikle sürücünün D sütununda çapraz görüşlerde sıkıntı yaşaması olası.
4 tekerlekten çekiş sistemi ve büyük jant-lastik kombinasyonun sonucunda sert bir direksiyona sahip olan E350 bu haliyle sportif kullanımları desteklerken şehir içinde sıkıntı yaratıyor. Ağır kalan direksiyon konforu tırpanlıyor. 
Büyük boyutlarına rağmen aracın 11.25 metrelik dönüş çapı ise oldukça başarılı. Direksiyon yüzünden manevralarda sıkıntı yaşasanız da dar alanlarda dönebilmek keyifli.

Araç izinden sapınca ESP zamanında müdahale ediyor

Sert sayılabilecek süspansiyon ayarlarına sahip olan E Serisi dört tekerlekten çekiş sisteminin de desteğiyle özellikle virajlarda oldukça atak bir görünüm sergiliyor. Aracın zorlanmalarda ise arkası izinden sapsa da ESP zamanında müdahale ediyor. Ancak bu gibi durumlarda büyük boyutlar nedeniyle aracın çok zorlanması telafisi olmayan sonuçlar doğurabilecek potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Özellikle kaygan zeminlerde aracın arkadan kopma olasılığı bir hayli yüksek. Bu gibi durumlarda ise ne yazık ki yapılabilecek pek bir şey yok.
Motorla uyum içinde olan şanzıman ile kullanımlar sırasında keyif veren E350 büyük motoru nedeniyle ekonomik olmakta zorlanıyor. 10 litre sınırının altına inmenin zor olduğu araç performanslı kullanımlarda bu rakamı hiç düşünmeden 12-13 litre sınırına çıkartıyor.
Oldukça uzun bir opsiyonel donanıma sahip olan E Serisi bu sayede istenilen kombinasyona bürünebiliyor. Aracın standart donanımı ise istenilen fiyat göz önüne alındığında yüksek kalıyor.

Öne çıkan özellikler
Motor, konfor, imaj, gürültü, dönüş çapı
Göze batan eksiklikler
Direksiyon, tüketim, ortak parça kullanımı, donanım

Teknik veriler Mercedes-Benz E350 CDI 4MATIC
Motor (tip/silindir sayısı) V/6
Yerleşim Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı 24/2
ÇapxStrok 83.0×92.0 mm
Motor hacmi 2987 cc
Maksimum güç 231 HP-3800 d/d
Maksimum tork 540 Nm-1600-2400 d/d 
Son hız 241 km/s
0-100 km/s hızlanma 7.1 sn
Şanzıman 7 ileri G-TRONIC
Aktarma Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 245/45 R17
Depo kapasitesi 80 lt
Bagaj hacmi 540 lt
Ağırlık 1522 kg
Tüketim (fab. ver.) 6.0/7.2/9.2 lt/100 km
Tüketim ( test ort.) 10.1 lt/100 km
Uzunluk 4868 mm
Genişlik 1854 mm
Yükseklik 1471 mm
Aks mesafesi 2874 mm
Fiyat 101.634 Euro

Tasarım 8/10
E Serisi her zaman klas görünüp güçlü olmayı başarmış bir otomobildi. Yeni nesilde de bu özellik aynen korunmuş. İki nesil önce başlayan dörtlü far tasarımı bugün yuvarlak hatlardan kurtulsa da şekliyle o günkü modelleri hatırlatmaya devam ediyor.

İç mekan 6/10
Ortak parça kullanımı nedeniyle hangi Mercedes-Benz’in içinde yer aldığınızı anlamanızın zor olduğu iç mekanda kullanılan malzeme ve işçiliğin kalitesi yüksek. Ancak tüm bu maliyet düşürme çabaları Mercedes’e yakışmıyor. Yaşam alanı genişken, bagaj hacmi neredeyse rakipsiz.

Motor / Performans 9/10
3.0 litrelik turbo beslemeli dizel motor özellikle torku ile araca büyük ivme ve keyif katıyor. Bununla birlikte 7 ileri oranlı şanzımanın motorla uyumu çok başarılı. Mercedes mühendislerinin yeteneği bu alanda kendisini hissettiriyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10
Büyük boyutlar nedeniyle ağırkanlı olacağını düşündüğümüz E Serisi bizi şaşırttı. 4 tekerlekten çekiş sisteminin de getirdiği avantajla araç özellikle virajlarda atak bir görüntü çiziyor. Ancak direksiyonun sert yapısı şehir içinde yorucu olabiliyor.

Fiyat / Donanım 6/10
Markasının getirdiği yükten olsa gerek E Serisi de hesaplı bir otomobil olmayı başaramıyor. Ancak bu, aracın hedef kitlesi için önemli olmayan bir detay. Çok zengin opsiyonel donanım sayesinde her zevke uygun hale getirilebilen E Serisi fiyat yüzünden kaybettiği puanları yüksek marka imajıyla kazanıyor.

Sonuç
Farklı yaştan hemen hemen herkesin hayatında bir kere sahip olmayı isteyeceği otomobillerin başında Mercedes-Benz modelleri yer alır. E Serisi de bu özelliği bünyesinde barındıran bir seçenek. 4 tekerlekten çekiş sistemiyle hem güvenli hem de çok fonksiyonlu olmayı başaran araç yüksek kalan satış fiyatını marka imajıyla telafi etmeye çalışıyor. Satın almaya gücünüz yetiyorsa E350 CDI çok uzun yıllar sorunsuz hizmet edebilecek hem keyifli hem de performanslı bir otomobil.

 
Kaynak : otomobilport
 
İlginizi Çekebilir