ChevroletChevrolet

Mercedes‘in Aksaray Kamyon Fabrikası 25 yaşında

8 Temmuz 2011 günü Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche’nin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nın 25’inci yaşı kutlandı.

 

Mercedes-Benz Türk A.Ş., Aksaray Kamyon Fabrikası’nın kuruluşunun 25’inci yılını Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche’nin katılımıyla düzenlenen etkinliklerle kutladı. Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche ve Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Renschler, fabrikanın 25’inci yaşını kutlamak üzere Aksaray’a geldiler ve basın toplantısına katıldılar.

 

Ziyaret sırasında Türkiye ekonomisinin gücüne ve dinamizmine dikkat çeken Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche, Türkiye’yi Güneydoğu Asya ülkelerinden sonra yeni bir ekonomi kaplanı olarak tanımladı. Dr. Zetsche basın toplantısında şunları söyledi: “Bugüne kadar Türkiye’ye 670 milyon Euro tutarında yatırım yaptık. Türkiye’deki otobüs ve kamyon üretim tesislerimiz bugün dünyanın en modern tesisleri arasında yer alıyor ve Daimler üretim ağında çok önemli bir yere sahip. Üretim üssümüz olmasının ötesinde Türkiye’nin önemi tüm ürün gruplarımızda pazar olarak da hızla artıyor”.

 

Daimler AG Yönetim Kurulu’nda ticari araç faaliyetlerinden sorumlu olan Andreas Renschler ise, Aksaray Kamyon Fabrikasının bugünkü başarısının 25 yıl önce küçük bir şehir olan Aksaray’a yatırım yapmanın ne kadar doğru olduğunu kanıtladığını söyledi. Renschler “Aksaray’daki üretim tesisleri, Almanya’daki Wörth ve Brezilya’daki Sao Bernardo do Campo fabrikalarımızın yanı sıra kamyon faaliyetlerimizin üçüncü önemli taşıyıcı sütununu oluşturuyor. Bu nedenle de gelecek yıllarda 130 milyon Euro tutarında yatırım yaparak bu tesislerin gücünü koruması için gereken şartları yerine getireceğiz” dedi.

 

Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz ise “Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon fabrikamızın ve burada ürettiğimiz modellerin gelişimi ile Türkiye otomotiv sektörüne ve Aksaray ilinin gelişimine olan katkılarımızı sürdüreceğiz. Fabrikamızda en büyük sermayemiz, kalifiye ve yüksek motivasyonlu çalışanlarımızdan oluşuyor. Kendilerine, bu zamana kadar gösterdikleri adanmışlık, bağlılık ve üstün performanslarından ötürü Direktörler Kurulumuz adına teşekkürlerimi iletiyorum. Ancak Aksaray ilimizin yerel yönetim desteği olmadan tabii ki bu başarımız mümkün olmazdı. Bu destek için Aksaray Valisi sayın Orhan Alimoğlu ve Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin eğitime verdiği büyük önem,  Aksaray Fabrikasının 25. yılı anısına Aksaray iline sunduğu hediyeye de yansıdı. Şirket, Aksaray’lı gençlerin eğitim kalitesine katkıda bulunmak üzere Aksaray Endüstri Meslek Lisesine Motorlu Araçlar Teknolojileri Atölyesi kurulması amacıyla 180.000 Euro tutarında bir bağış yaptı. Düzenlenen bağış töreninde Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche, Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu’na sembolik bir çek takdim etti. Törene, Daimler AG ve Mercedes-Benz Türk A.Ş. yetkililerinin yanı sıra Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz, İlknur İnceöz ve Aksaray Milli Eğitim Müdür Vekili Eren Koçaş da katıldılar.

 

KAYNAK: www.otomobil.com.tr

İlginizi Çekebilir