Michelin : "Düşük Basınç Tehlikeli!"

Michelin’in “düşük hava basıncı yüksek risktir” sloganıyla düzenlediği test sürüşü aktivitesiyle; katılımcılar, düşük lastik basıncının negatif etkilerini karşılaştırmalı olarak deneme fırsatı buldu.

Michelin firması, "Lastikte Doğru Hava Basıncı" aktiviteleriyle uzun yıllardır yollarda ciddi problemleri işaret ediyor.Michelin, ‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ aktiviteleriyle uzun yıllardır ciddi bir karayolu problemine işaret ediyor. Sadece Türkiye’de değil, 2003-2010 yılları arasında, 28’i Avrupa ülkesi olmak üzere 36 ülkede gerçekleştirilen araştırmalar sonucu, üç sürücüden ikisinin trafikte gerekli havaya sahip olmayan lastiklerle seyrettikleri ortaya çıkmıştır.

Elde edilen bilgiler, trafik güvenliği yönünden ne kadar önemli bir durumla karşı karşıya kalındığını gözler önüne serse de bir sürücünün durum tehlikesinin farkına varmasının en iyi yollarından biri rakamsal değerler değil. Pratikte nelerle karşılaşabileceğini ortaya koyan testlerle, konuyu bi nebze olsun anlayabilmesidir.

Michelin’in bu fikirden yola çıkarak “düşük hava basıncı yüksek risktir” sloganıyla düzenlediği test sürüşü, İstanbul Park Pisti’nde hazırlanan özel parkurda, eğitmenler eşliğinde gerçekleştirildi. Katılımcılar, birbirinin aynı özelliklerdeki iki yeni Citroen C4 otomobili hem doğru hava basınçlı lastiklerle hem de hava basıncı yüzde 25 düşürülmüş lastiklerle kullanma fırsatı buldu. Slalomda ağırlık transferi, ıslak-kuru zeminde viraj dönme ve frenaj kabiliyetlerinin sınandığı test sonucunda tüm katılımcılar, düşük hava basınçlı lastiklerin otomobilin güvenli sürüş kabiliyetine ne derecede negatif etki ettiği konusunda fikir birliğine vardı.

Michelin’in “Lastikte Doğru Hava Basıncı Test Sürüşü” keyifli aktivitelerle de desteklendi. Hazırlanan parkurda zamana karşı bir yarış yapan katılımcılar, sürüş yeteneklerini de güvenli bir şekilde sınama fırsatı buldu. Fransız markanın 2011 yılında Dünya Ralli Şampiyonası’na dönüşünü simgeleyen co-drive etkinliği ise gerçek bir şova dönüştü. Şampiyon pilot Fatih Kara’nın Michelin lastikli Fiat Palio Super 1600’ünün sağ koltuğunda co-pilot’luk yapan katılımcılar, unutamayacağı anlar yaşadı.
   

İlginizi Çekebilir