PorschePorsche

Mini Cooper S 1.6

Performansı arttı, yüzü gençleşti

 

Görsel değişiklikleri ilk anda fark etmek zor

 

Makyaj sonrasında yeni bir ön tampona kavuşan MINI’de kaputta da yaya güvenliği için birkaç küçük değişikliğe gidilmiş. Bunun dışında aracın arka kısmında da stop grubunda LED’lerden destek alınmış.

Aslında yapılan bu değişikliklerle özellikle ön kısımda çok daha çarpıcı ve göze hoş gelen bir tasarıma ulaşılmışken arka kısımda değişikliği fark etmek zor. Profilde de bir değişiklik olmadığı için toplamda yapılan farklılıklar araca sonradan eklenen bir gövde kitinden farklı hava veremiyor.

 

İç mekandaki değişiklikler de sınırlı tutulmuş

 

MINI’nin iç mekanına girildiğinde ilk neslinden süre gelen detaylar hala hissedilmeye devam ediliyor. Yapılan makyaj sonrası sadece markanın sıkı takipçilerinin fark edeceği sınırlı değişikliklerin yapıldığı araçta klima ve müzik sisteminin kumandalarında farklılıklar bulunuyor. 

Ergonomi sorunlarına sahip olan cam açma düğmeleri başta olmak üzere kimi şalterlerin yerinin dğiştirilmemiş olması ise hala can sıkmaya devam eden bir durum olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Aslında adı ve boyutları ile gerçekten mini bir otomobil olan MINI iç mekan genişliği konusunda oldukça başarılı bir seçenek. Ön koltuklarda yaşam alanı konusunda bir sıkıtının yaşanmadığı otomobilde arka koltuklarda ortalama boyutlardaki 2 yolcu da sorunsuz yolculuk edebiliyor. Genişlik konusunda 3.7 metrelik MINI pek çok küçük sınıf otomobilden çok daha başarılı.

Bagaj ise tasarımı nedeniyle çok işlevsel değil. Hacim de şehir içi için yeterli iken 4 kişinin uzun yolculuklarında yetersiz kalıyor.

 

Kullanım özellikleri konusunda liderliği devam ediyor

 

Küçük boyutları ve 10.7 metrelik dönme çapı sayesinde dar alanlarda sorunsuzca manevra yapılabilen ve görüş açıları konusunda bir sıkıntının yaşanmadığı MINI’de en büyük sorun sunulan konforda kendisini belli ediyor. 

Normal şartlarda konfor konusunda ortalamaları yakalayan araç, test aracındaki gibi Runflat (patlasa da gidebilen) lastik kullanılması nedeniyle yorucu olabiliyor. Bu özelliğe sahip olabilmesi için özellikle yanak kısmında ilavelere sahip olan lastik çok sert ve amortisörden farklı olarak iç mekanda konforu azaltıyor. Kullanım açısından son derece işlevsel olan bu lastik bir nebze de olsa konfor isteyenlere hitap etmeyecektir.

Bir go-kart otomobili gibi son derece başarılı yol tutuş özelliklerine sahip olan MINI direksiyon sistemi sayesinde de keyfini artırıyor. Sürücü isteklerine çabuk tepki vermesiyle öne çıkan araç ne yazık ki beraberinde bir sorunu da getiriyor. MINI’nin sürüş özellikleri ve karakteri öylesine keskin ki aracın ne zaman kopma yaşayacağını hesaplamanız zor. Size bunu hissettirmeyen araç izinden saptığında ise durumu toparlamak zor. Bu nedenle alışkanlık nedeniyle her seferinde aracı biraz daha zorlamamaya dikkat etmek gerek.

 

İki aşırı beslemeli motor artık daha güçlü

 

BMW’nin PSA Grubu ile ortaklaşa geliştirdiği 1.6 litrelik iki aşırı beslemeli motora sahip olan MINI Cooper S yapılan operasyon sonucu artık 184 HP güç üretir hale gelmiş. Eski neslinin bile gücü aslında yeterli olan otomobil artık çok daha başarılı bir performans tablosu çiziyor. Turbo boşluklarının da minimum olması ile beğeni kazanan araç şanzımanın da hızlı karakteri ile kullanım keyfi sunuyor. Anlık olarak 260 Nm tork sunabilen motor devir çevirmeyi sevmesi nedeniyle aracın asıl kullanım karakteri dikkate alındığında üzerine düşeni yaparken beraberinde yüksek yakıt tüketimini de getiriyor. Ancak şu da bir gerçek ki günümüzde böylesine bir performans sunup düşük tüketim elde eden model bulmak neredeyse imkansız.

 

Donanım zengin, fiyat herkese hitap etmiyor

 

MINI özellikle kişiselleştirilebilen iç mekanı ve gövdesi ile öne çıkan bir otomobil. Bu sayede farklı tüketicilerin beğenisini kazanan model, bu özellik karşılığında günümüzdeki orta sınıf otomobiller ile benzer fiyat etiketi taşıyor. Aslında böylesi bir otomobil ve otomobili tercih edecekler için çok önemli olmayan bu detay sonucunda aracın satış adetlerinin çok daha yukarıya taşınmasının önüne geçiliyor.

 

 

Öne çıkan özellikler

Tasarım, kalite, perfomans, iç mekan genişliği

Göze batan eksiklikler

Tüketim, konfor, yükleme kapasitesi, ergonomi sorunları

 

Teknik veriler MINI Cooper S

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

ÇapxStrok 77.0×85.8 mm

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 184 HP-5500 d/d

Maksimum tork 240 Nm-1700-4500 d/d

Son hız 223 km/s

0-100 km/s hızlanma 7.2 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/45 R17

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 160-680 lt

Ağırlık 1165 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.0/6.4/8.9 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 10.2 lt/100 km

Uzunluk 3729 mm

Genişlik 1683 mm

Yükseklik 1407 mm

Aks mesafesi 2467 mm

Fiyat 34.049 Euro

 

Tasarım 8/10

Retro tasarımıyla milyonların sevgilisi olan MINI artık eskimeye başlayan tasarımına makyaj operasyonu ile hareket kattı. Göze hoş gelen otomobilin tasarımı genel olarak oldukça başarılı. Ancak makyaj operasyonun daha kapsamlı olması gerekirdi.

 

İç mekan 7/10

Adıyla ters orantılı iç mekan, boyutlar dikkate alındığında son derece başarılı. Ergonomi sorunlarının hala devam ettiği iç mekanda koyu renkler ferahlığı azalttığı için ortam ışıklarının kullanılması yerinde bir uygulama.

 

Motor / Performans 9/10

Makyaj ile iddiası artan motorun 184 HP’lik gücü yüksek. Otomatik şanzımanın tepkilerinin hızlı ve motorla uyumlu oluşu da alkışı hak ediyor. Çift aşırı besleme sisteminde güç sürekli ve dengeli biçimde elde edildiğinden boşluk yok.

 

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Direksiyon sisteminin başarılı yapısı kullanım keyfini artırırken süspansiyon da aracın izinden sapmamasını sağlıyor. Ancak kullanılan Runflat lastikler nedeniyle konfor sınırlı.

 

Fiyat / Donanım 5/10

Ne yazık ki her keseye hitap etmeyen MINI orta sınıf modellerle yarışan fiyat etiketine sahip. Zengin opsiyonel aksesuarlarla eksiğin bulunmadığı donanım herkese hitap edebiliyor. İki renkli karoser, zengin jant-lastik kombinasyonları, döşeme alternatifleri ile her zevke uygun bir MINI yaratmak mümkün.

 

Sonuç

İlk piyasaya çıktığında farklı kesimden insanların beğenisini kazanmasıyla uzun yıllardır ekol halini alan MINI şu anda satılmakta olan neslinde de bu özelliğini artırarak devam ettiriyor. Özellikle kişiselleştirilebilen yapısı ile farklı beğenilerin ortak paydasında buluşan otomobil gücü artan motoru ile de performans düşkünlerinin beklentilerine cevap verebiliyor. Günümüzdeki orta sınıf modellerinin fiyatları göz önüne alındığında yüksek kalan satış fiyatı karşılığında yüksek donanım, yüksek perfomans, güçlü imaj, dikkat çekicilik gibi başlıkları sunması bu olumsuzluğun unutulmasını sağlıyor.a

İlginizi Çekebilir