Otomobil Haberleri ve Araba Modelleri

AudiAudi

Nissan yatırımı gelecek

Dünyanın en ünlü otomotiv CEO`su Carlos Ghosn Frankfurt`ta Hakan Çelik`in sorularını yanıtladı.

0 13

Yerli otomobil geliştirme beklentilerinin arttığı bir dönemde Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn, Frankfurt’taki özel röportajda Türkiye’de yeni stratejik yatırımlar yapmaya devam edeceklerini açıkladı.

Bir Nissan sorusuyla başlamak istiyorum. 2 yıl önce benzer bir görüşmede Nissan’ın Türkiye’ye yatırım yapma ihtimali konusunda olumlu bir mesaj vermiştiniz. Nissan’ın Türkiye’ye yapacağı yatırıma daha yaklaşmış durumda mıyız? Çünkü bildiğim kadarıyla Nissan’ın Türkiye’deki pazar payı iyileşti.

Evet, son yıllarda ilerledik. Birçok aracı Türkiye’de de test ettik. Türk piyasasının tepkisi çok olumlu oldu. Sanırım Nissan’ın Türkiye’de endüstriyel olarak mevcut olması için birçok sebep var. Bu yatırımı olumlu kılacak Türk piyasası için birçok çekici ürünümüz var. Bu konuda halen çalışıyoruz, bu perspektif hâlâ mevcut.

Bir yatırıma yakın mıyız?

Evet, bakın; bu konu fırsatla ilgilidir. Projemizin ne kadar kuvvetli olduğuna ve önceliklerimize bağlıdır. Hiç kuşkusuz ki olması için iyi sebepler vardır. Eğer endüstriyel mevcudiyetimizi somutlaştırırsak Türkiye’de bugün gösterdiğimizden çok daha yüksek bir potansiyelimiz olacaktır. Sabırlı olmamız gerekiyor ama günün birinde olumlu sonuçları göreceksiniz.

Yakın tarihte Türkiye’ye geldiniz Mercedes’in bir daveti üzerine. Renault veya Nissan için farklı yatırım imkanlarını veya başka şeyleri de konuştunuz mu?

Bu son ziyaret Daimler’in üst düzey yönetimiyle görüşmelerin yapıldığı özel bir ziyaret. Başka bir amacı yoktu. Ama bir kez daha, Türkiye ittifak için çok önemli bir pazardır. Renault’nun Türkiye’deki mevcudiyeti çok kuvvetlidir. Sanırım belli bir noktada bu mevcudiyetini geliştirmesi de söz konusu olacaktır. Nissan ileride Renault ile bağlantı halinde bir proje gerçekleştirecektir. Maalesef şimdilik daha fazla bir şey söyleyemiyorum çünkü karar aşamasına gelinmedi. Ama bir kez daha söylüyorum, Türkiye bizim için çok önemli bir pazardır. ? Ben ümitliyim, ümidimi sürdürmeli miyim? Evet, ümidinizi sürdürün.

Güzel… Bu çok güzel bir araç… Bursa’da üretiliyor. Bu aracın önemini ve Bursa’daki tesisinizi nasıl tarif edersiniz?

Bu bizim için çok önemli bir araç biliyorsunuz. Çünkü yüzde 100 elektrikli bir aile aracı. Bursa’da üretiliyor, ilk olarak da İsrail’e ihraç edilecek. Çünkü aracın geliştirilmesinin ilk kökeni orasıydı. Sonra Avrupa’ya ve dünyanın başka yerlerine de ihraç edilecek. Aracın kalitesi ve güvenilirliği konusunda Bursa mükemmel bir iş çıkardı. Bursa’nın katkıları ve rekabet gücünün yüksekliği sayesinde bu araç herkes için ulaşılabilir olacak. Bu önemli, çünkü demektir ki; Bursa, Renault’nun gelecek yıllarda piyasaya çıkaracağı çok yüksek teknolojiyi üretebiliyor.

Bursa daha önemli bir teknoloji şehri haline geliyor şirketiniz için, doğru mu?

Doğrudur.

5 veya 10 yıl sonrasına baktığımızda Bursa’da nasıl bir fabrika göreceğiz?

10 yıl sonrasına bakarsak; hiç kuskusuz Bursa fabrikası daha büyük olacak. Bursa’daki üretimi iyileştirmeye devam edeceğiz. Bursa’daki ekipler, uzmanlar ve yöneticiler bize küresel projelerimizde destek verecekler. Türk dostlarımız Renault için de Rusya’da, Doğu Avrupa’da ve Ortadoğu’da bize şimdiden destek veriyorlar. Bursa büyüyecek ve tabii ki Türkiye’ye yönelik bir gelişmeyle sınırlı olmayacak, küresel bir gelişmeye de katkıda bulunacak.

Rekabet gücü açısından uygun olmazdı

Clio 4 yatırımını Türkiye’de yapmak konusunda Fransız hükümetini ikna etmek zor oldu mu?

Hayır, hiç zorlanmadık sanıyorum. Konu Bursa’da yapıp yapmayacağımız değildi. Konu ‘Bütün yatırım Bursa’da mı olacak yoksa Bursa ile Fransa arasında bir paylaşım mı olacak?’ idi. Zaten hiç kimse üretimin tamamının Fransa’da olacağını düşünmüyordu. Çok iyi bildiğiniz gibi bu kabul edilemezdi ve rekabet gücü açısından da uygun olmazdı. Ne olursa olsun Clio 4 için daima Bursa’yı düşünmüştük.

 Otomobil dünyası için gelecek birkaç yıldaki en büyük zorluk ne olacak?

Bence sanayinin kendi zorlukları söz konusu olmayacak. Sorun; dışarıdan bir faktörün gelip sanayimizde kesinti veya zorluk yaratmasından nasıl kaçınacağımız olacak. Örneğin 2008’de ne oldu? Mali bir kriz yaşandı. Bu kriz geldi, otomotiv sanayisini vurdu. Otomotiv sanayisiyle ilgili hiçbir sorun yoktu. Sanayimiz iyi durumdaydı. Ama birdenbire bankalar bir sorun yaşamaya başladı, finansmanlar durdu ve bu tamamen otomotiv üreticilerini sekteye uğrattı. Birçoğu tamamen kendi kontrollerinin dışında bir durum yüzünden zorluk yaşadılar. En çok korktuğumuz budur, markalar arası rekabet değildir, bunlara çözüm getirebiliriz. Teknolojik zorluklar değildir. Bütün bu zorlulukları çözebiliriz. Bu nedenle Avrupa’daki durumu büyük bir dikkatle izliyoruz. Avrupa’da, mali dünyadan sorumlu olan kişilerle lobi çalışmalarımız var. Onlara diyoruz ki; bakın bunları düzeltin ki tüketiciyi etkilemesin. Tüketici korkmaya başlayıp otomobil satın alma kararını ertelemeye başlarsa o zaman çok ciddi bir gerileme yaşarız.

Latitude’den daha büyük bir araç lanse edecek misiniz uluslararası pazarlarda?

Evet.

Yakında mı?

Nasıl baktığınıza bağlı. Göreceli bir kavram…

2 yıl mı diyelim? Latitude’den daha mı üst gam? Veya daha büyük?

2 değil, belki 3 yıl olabilir.

Yeni bir araç satın almak isteyen bir tüketici için en önemli öncelik nedir?

Tasarım, kalite, marka imajı… Bunlardan hangisi satın alma kararını daha çok etkiliyor? Bütün bu faktörler, tasarım, güvenirlilik, marka imajı, fiyat, çekicilik, işlevsellik bütün bunlar önemli. Ama olmazsa olmaz şeyler de var, bu faktörler yoksa bu aracı düşünmezsiniz bile. Bir aracı düşünmeye başladıktan sonra kararınızı etkileyen faktörler vardır. Bunlar birbirinden çok farklıdır. Markayı sevmiyorsanız bu aracı almazsınız. İkinci faktör kalitedir. Kaliteyle ilgili algılamanız iyiyse satın alma listenize eklersiniz, iyi değilse eklemezsiniz. Bütün bunlar sizi satın alma listesine koyacak temel faktörlerdir. Bundan sonra da satın alma kararı 3 şeyden etkilenir: Tasarım, fiyat ve işlevsellik. “Tasarımımız iyi, marka imajımız zayıf kalsa da fark etmez” diyemeyiz. Veya “Kalitemiz iyi, aracımız çekici olmasa da olur” diyemeyiz. Bütün bu 5 noktayı çalışmak zorundayız. 5 temel noktanın iyi olması lazım ki satın alma listesine giresiniz.

Türkiye daha yüksek bir potansiyele sahip

Türk ekonomisini, başlıca Avrupa ekonomileriyle örneğin Almanya ve Fransa ile karşılaştırdığınız zaman nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bence Türk ekonomisinin potansiyeli çok yüksek ama potansiyeli henüz tam olarak gerçekleştirmiş değil. Evet, bazı dalgalanmalar var Türk ekonomisinde. Ama bu dalgalanmalar, inişler ve çıkışlar kabul edilebilir nitelikte. Çünkü bu ekonomi dışı faktörlerin etkisi. Bence Türkiye potansiyelinin gerisinde, Türkiye aslında çok daha yüksek bir potansiyele sahiptir.

Türkiye sizce doğru yolda mı?

Evet, hiç kuşkusuz.

Şimdiki favorim Laguna Coupe

En çok tercih ettiğiniz Renault ve Nissan modeli hangileri?

Biliyorsunuz birçok aracım var. Bir CEO olarak çok sorumluluklarınız var. Çok zor bir iş yapmak zorundasınız. Ama tabii bazı avantajlarınız da var. Her an istediğiniz aracı kullanabilirsiniz. ‘En favori aracım nedir?’ diye çok zor bir soru sordunuz…

Duygusal açıdan diyelim…

Duygusal açıdan… Bu aralar Renault’da Laguna Coupe’yi çok seviyorum, müthiş bir araç. Çok güzel bir tasarım, sürüş keyfi çok fazla ama bu, bu aralar… Yarın başka bir modeli çok sevebilirim. Nissan otomobilleri arasında da GTR’ı kullanıyorum. Nissan’ın üst gam spor aracı.

Devler yerli araca katkı sağlayabilir

Renault-Nissan Başkanı Carlos Ghosn, kısa bir süre önce Mercedes’in davetlisi olarak Türkiye’ye gelmişti. Merakla izlenen bu ziyarette aslında otomotivin iki dev grubu arasındaki potansiyel işbirliğinin temelleri atılıyordu. Nitekim Frankfurt’ta bu işbirliğinin somut meyveleri ortaya çıktı.

Renault-Nissan ittifakı Daimler ile birlikte ortak platformda Smart ve Twingo üretecek. Ayrıca Nissan’ın lüks markası Infiniti, Mercedes’in geliştireceği platformunu kullanarak kompakt bir sedan üretecek. Ben yerli otomobil geliştirme sürecinde hem Carlos Ghosn hem de Daimler’in İstanbul doğumlu CEO’su Dieter Zetsche’nin deneyimlerinden yararlanılabileceğine inanıyorum.

Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz