Otomobil Haberleri ve Araba Modelleri

PorschePorsche

Okan Üniversitesi OTEP`e üye oldu

Mühendislik alanında gerçekleştirdiği AR-GE faaliyetleriyle ülkenin geleceğine ışık tutacak projelere imza atan Okan Üniversitesi, Türk otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarının yer aldığı Otomotiv Teknoloji Platformu’na (OTEP) üye oldu. Otomotiv alanında geleceğin teknolojilerini planlayan OTEP, Okan Üniversitesi’nin AR-GE’deki gücüne güç katacak.

0 14

Okan Üniversitesi, yüzde yüz yerli otomobil tartışmalarının yaşandığı günlerde “OTONOM Sürücüsüz Araç” projesinin test sürüşlerini başarıyla gerçekleştirerek tüm dikkatleri üzerine çekmişti.
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UTAS) tarafından yürütülen projede merkezde görevli Türk mühendislerin geliştirdiği bilgisayar yazılımı kullanılarak aracın sürücüsü olmadan hareket etmesi sağlandı. Okan Üniversitesi şimdi de Türk otomotiv sektörünün geleceğine yön verecek çalışmaların yapıldığı OTEP’e üye olarak AR-GE faaliyetlerini farklı bir boyuta taşıdı.  Koç Üniversitesi ile birlikte OTEP’in iki yeni üyesinden biri olan Okan Üniversitesi, platformda yer alan sektörün önemli aktörlerinin yanı sıra TÜBİTAK gibi bilimsel araştırmalarda öncü kurumlarla işbirliği halinde çalışmalarını sürdürecek.
“Mühendislikte yenilikçilik artık kaçınılmaz”
Okan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Tuncay, AR-GE faaliyetlerine büyük önem verdiklerini belirterek, “Türkiye’nin küresel gelişmelere ayak uydurarak yenilikçi bir mühendislik anlayışını benimsemesi artık kaçınılmazdır. Bu durum AR-GE çalışmalarına verilmesi gereken önemi daha da arttırıyor. OTEP, otomotiv alanında geleceği planlayan, TÜBİTAK’ın  Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Projesi (İŞBAP) etrafında örgütlenen bir topluluktur. Aday üniversite konumundaki Okan Üniversitesi’nin topluluğa üye olması memnuniyet verici bir gelişme. Otomotiv alanındaki çalışmalarımız bu işbirliği sayesinde çok daha iyi noktalara gelecektir” diye konuştu.
Dev kuruluşlarla yaratılan sinerji
Türkiye’de faaliyet gösteren otomotiv sanayisi ile birlikte doğrudan ve dolaylı olarak AR-GE faaliyetleri yürüten kuruluşların bir platform etrafında birleşmesi amacıyla kurulan OTEP, yaratılan sinerji ile otomotiv sanayindeki AR-GE kapasitesini önemli ölçüde arttırmayı hedefliyor. Platform, Türkiye’nin uzun vadede rekabetçiliğini koruması için gerekli çalışmaları ortak akıl yöntemi ile tespit ederek bu çalışmalara başlamayı amaçlıyor.
Platformda TOFAŞ Araştırma Geliştirme Tasarım A.Ş., TEMSA Araştırma Geliştirme ve Teknoloji A.Ş., OYAK Renault Otomobil Fabrikası A.Ş. ve  Ford Otomotiv Sanayii A.Ş. gibi dev kuruluşların yanı sıra Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) gibi sektöre yönelik sivil toplum kuruluşları da yer alıyor. ODTÜ, İTÜ, Sabancı, Uludağ ve Kocaeli üniversitelerinin de üyesi olduğu platform, yeni üyeleriyle daha da güçlenip Türk otomotiv sanayine olumlu katkılar sağlamaya devam edecek.

 

Bunları da beğenebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz