AudiAudi

Opel Astra 1.3 Cosmo

Opel Astra’nın 1.3 litrelik küçük ancak güçlü dizel motoru yeni neslinde sunduklarıyla eski modelin izlerini silmekte bir hayli zorlanıyor.

Sedan cenneti olan ülkemizde en çok tercih edilen sınıf olan kompakt sınıfta öne çıkan modellerin başında Ford Focus, Toyota Auris, VW Golf ve Opel Astra geliyor. Her modelin kendisine has kemikleşmiş bir tüketici grubunun bulunduğu bu sınıfta bir markadan diğer markaya geçiş yapmak gerçekten oldukça zordur. Çoğu konuda birbirleri ile benzer özelliklerde olan araçlar içinde Opel Astra ise her şeyden biraz sunmasıyla yıllardır bu sınıfta birinci olmasa da ikinciliğe ambargo koymayı başarmış bir otomobil olarak bilinir. Aslında geçildiği rakibinin bile önemli eksikleri olsa da Astra için hiçbir zaman çok kötü olduğu bir disiplin söylenemez. Yeni Astra’da firma bu algıyı değiştirmek için bir hayli uğraşmış.

Tasarımı Astra için büyük avantaj

Öncüsüne kıyasla çok daha dinamik bir tasarıma kavuşan Astra ağabeyi Insignia ile benzerliklere sahip. Önden arkaya akıcı hatlarla uyum içinde olan tasarım göze hoş gelirken büyük jantlar, şişkin çamurluklar gibi detaylarla da güçlü görünmeyi başarıyor. Öncüsünün dikkat çekicilikten uzak tasarımı düşünüldüğünde yeni model bir hayli etkileyici.

Insignia kokan iç mekanda her şey yeni

Bir önceki Astra kullanıcılarının en büyük şikayeti cep telefonlarını bile koyacak bir eşya gözünün olmamasıydı. Bu şikayetleri dinleyen Opel tasarımcıları yeni modelde ilk olarak bu sorunu çözmek için uğraşmışlar. Artık Astra’da cep telefonu gibi küçük şeyler sürüş esnasında sıkıntı yaratmıyor.
Bununla birlikte kalite çıtasını da artırmak için çalışmaların yapıldığı iç mekanda kullanılan malzeme kalitesi genel olarak daha başarılı. Yer yer bu araca yakışmayan ucuz plastik göze çarpsa da sonuçta ortaya çıkan tablo öncüden daha iyi.
Kullanılan çizgilerde ise ilk olarak Insignia’da gördüğümüz detayların yer verildiği Astra bu haliyle pek çok kişi tarafından küçük Insignia olarak adlandırılıyor. Gerçektende ilk bakışta iki araç arasında fark bulmak mümkün değil. Her ne kadar araca yakışan bir tasarıma sahip olsa da orta konsol Insignia’da da beğeni kazanmaktan uzak, düğme karmaşası yaşatan bir havada olduğu için bu sorun Astra’da devam ediyor ve ilk anda ergonomik açıdan da sorunlarla boğuşuyorsunuz. Bu sorunu aşmak ise yapılan km’lere bağlı.

Büyüyen boyutlar iç mekanda hissedilmiyor

Dingil mesafesi artırılan Astra buna karşılık iç mekanda bu büyümeyi kullanıcılarına hissettiremiyor. Ön kısımda tıpkı eskisinde olduğu gibi bir sıkıntı bulunmazken arka koltuklarda hala 3 kişi sıkışarak oturuyor. Baş mesafesi ve diz aralığı konusunda önemli bir gelişmenin yaşanmadığı araçta arkada sunulan 351 litrelik bagaj kapasitesi ise yüksek.
Güzel tasarımı nedeniyle görüş açılarından feragat edilen Astra gerek önde gerekse arkada bu konuda sıkıntı yaşatıyor.

Küçük motor elinden gelenin en iyisini yapıyor

GM’nin Fiat ile birlikte geliştirerek araçlarına uyguladığı 1.3 litrelik dizel motorla konuğumuz olan Astra’nın bu güç ünitesi için olumsuz konuşmak çok zor. Litre başına 150 Nm tork üreten motor artık 95 HP gücünde. Ekonomisi ve sorunsuz yapısıyla yıllardır bu efsane haline gelen bu küçük dev ekonomisi, düşük vergi diliminde yer alması ve sorunsuzluğu ile tam Türk tüketicilerini beklentilerini karşılar özellikte. Turbo devreye girene kadar vasat bir performans gösteren motor 2000 d/d’den itibaren ise gerekli gücü sorunsuz sunabiliyor.
Aslında şehir içi için yeterli olan 95 HP’si ile Astra kağıt üzerinde güçlü bir otomobil. Öncüsünün 90 HP’lik gücü dikkate alındığında da bu motorun yeterli gelmemesi için hiçbir sebep yok. Fakat pratikte ne yazık ki güzel tasarım ve maliyet önleme çalışmalarının etkisi görülüyor. 
Astra’da artık 17 inçlik jant-lastik kombinasyonu sunuluyor. Bu karar tasarım için son derece yerinde iken küçük hacimli motorun üzerine ilave yük binmesine neden oluyor. Araca ilk hareketini vermekte bir hayli zorlanan motor bu nedenle tüketimde de ekonomik özelliğini yitirmeye başlıyor. Buna bir de şanzımanda 5 ileri oranlı bir kutunun kullanılması eklenince Astra için artık ekonomik bir seçenek demek iyice zorlaşıyor.
Selef modelde 6 ileri oranlı Easytronic şanzıman opsiyonun sunulması da halefin elini zayıflatan bir başka detay.

Yol tutuş aracın kimliği ile uyumlu

Opel yeni Astra’da dinamizme önem verdiği için süspansiyonda da performanslı kullanımlarda keyif veren bir otomobil ortaya çıkartmaya çalışmış. Her ne kadar motor performansa çok izin vermese de başarılı direksiyon sistemi ile kullanımlar sırasında keyif önemli ölçüde artıyor. Araç zorlanmaya başladığında ise arka kısım hareketli yapısıyla kayma eğiliminde. Ancak ESP’nin hızlı müdahaleleri ile Astra’da istenmeyen olaylar yaşamak neredeyse imkansız.

Fiyat ucuz değil ancak donanım yüksek

Dizel motorlu Astra başlangıç fiyatı olarak 50 bin TL’nin altında yer alıyor. Konuğumuz olan Cosmo donanımlı versiyon ise 56 bin TL’lik etikete sahip. Düşük olmayan bu fiyat karşılığında sunulan aksesuarların yeterli olması ve navigasyon, FlexRide şasi gibi kalemlerin sunulması Astra’nın elini güçlendiriyor. Ancak çok fazla km yapmam diyorsanız ve daha fazla performans isteyenlerdenseniz ise 1.4 litre hacimli turbo beslemeli benzinli motorun da otomatik şanzımanlı versiyonu Cosmo donanım paketi ile aynı fiyat aralığında daha yerinde bir karar olacaktır.


Öne çıkan özellikler
Tasarım, direksiyon sistemi, donanım
Göze batan eksiklikler
Yol tutuş, konfor, düğme karmaşası, şanzıman

Teknik veriler Opel Astra 1.3 Cosmo
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
ÇapxStrok 69.6×82.0 mm
Motor hacmi 1248 cc
Maksimum güç 95 HP-4000 d/d
Maksimum tork 190 Nm-1750-3250 d/d
Son hız 175 km/s
0-100 km/s hızlanma 14.5 sn
Şanzıman 5 ileri manuel
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 215/50 R17
Depo kapasitesi 56 lt
Bagaj hacmi 351 lt
Ağırlık 1318 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.7/4.1/4.9 lt/100 km
Tüketim ( test ort.) 6.4 lt/100 km
Uzunluk 4419 mm
Genişlik 1814 mm
Yükseklik 1510 mm
Aks mesafesi 2685 mm
Fiyat 56.019 TL

Tasarım 8/10
Insignia ile kullanılmaya başlanan Opel’in yeni yüzüne sahip olan Astra öncüsünün sıradanlığından kurtulmayı başarmış. Önden arkaya tasarımın uyum içinde olması göze hoş geliyor. Üst versiyonlardaki gündüz farları da elit havayı tamamlıyor.

İç mekan 5/10
Bir önceki nesilde büyük şikayet toplayan eşya gözü eksikliği sorunu yeni nesilde çözülmüş ancak bu sefer de ortaya düğme karmaşası problemi çıkmış. Eskisine göre artan dingil mesafesine rağmen özellikle arka bölümde yaşam alanında gelişme hissedilmiyor.

Motor / Performans 6/10
Küçük hacimli dizel motor şehir içinde yeterli gücü sunsa da nefesi çabuk tükeniyor. Şanzımanın 5 ileri orana sahip olması hem performansı hem de ekonomiyi etkiliyor. Buna bir de 17 inçlik jantlar eklenince motora binen yük bir hayli fazlalaşıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10
Motoru nedeniyle sportifliğe çok izin vermeyen Astra arkadan kopuyor. Bu gibi durumlarda ise ESP müdahale ediyor. Direksiyonun başarılı çalışması kullanım keyfini artırırken rüzgardan çok etkilenmeyen yapı ve güçlü frenler araca duyulan güveni artmasını sağlıyor.

Fiyat / Donanım 6/10
Test aracındaki gibi Cosmo donanım seviyesi ile el yakan Astra başlangıç fiyatında 50 bin TL’nin altında kalıyor. Sadece manuel şanzımanla satın alınabilmesi nedeniyle daha yüksek satış adetlerine ulaşmakta zorlanan otomobilde eğer çok fazla km yapılmayacaksa aynı fiyat karşılığında otomatik şanzımanlı 1.4 lt turbo motor da satın alınabilir.

Sonuç
Öncüsünün silik karakteri yerine adeta ben buradayım diye haykıran bir tasarıma kavuşan Opel Astra tasarımının getirdiği dinamizmi küçük hacimli dizel motoru nedeniyle yola aktaramıyor. Önceki nesle göre konfor, tüketim, fiyat konularında eksikleri bulunan araç yer yer eski neslinin gerisinde kalıyor.

 
Kaynak : otomobilport

Galeri

Opel Astra 1.3 Cosmo
Opel Astra 1.3 Cosmo
Opel Astra 1.3 Cosmo
Opel Astra 1.3 Cosmo
Opel Astra 1.3 Cosmo
Opel Astra 1.3 Cosmo
Opel Astra 1.3 Cosmo
Opel Astra 1.3 Cosmo
Opel Astra 1.3 Cosmo
Opel Astra 1.3 Cosmo

İlginizi Çekebilir